Čtyřdenní pracovní týden? Absolutní úspěch, hlásí po experimentu novozélandská firma

Méně času = méně odvedené práce? Právě naopak. Lepší pracovní morálka, lepší výkonnost a jako bonus méně stresu, oznámila firma po dvouměsíčním experimentu, kdy její zaměstnanci pracovali čtyři dny v týdnu místo pěti. Slibných výsledků si už všimla i novozélandská vláda, napsal ve čtvrtek britský Guardian.

Wellington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když můžou rodiče trávit víc času se svými dětmi, co je na tom zlého?“ myslí si zakladatel firmy, který experiment navrhl.

„Když můžou rodiče trávit víc času se svými dětmi, co je na tom zlého?“ myslí si zakladatel firmy, který experiment navrhl. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Je to „absolutní úspěch“, hodnotí teď společnost Perpetual Guardian svůj revoluční experiment. Firma, která podniká v oblasti svěřeneckých fondů a územního plánování, nechala svých 240 zaměstnanců celé dva měsíce, letos v březnu a dubnu, chodit do práce jen čtyři dny v týdnu. Ovšem platila jim za pět.

A zjevně neprohloupila. Výsledky testovacího provozu, který po celou dobu monitorovali akademici, mluví jasně: nastolit rovnováhu mezi pracovním a osobním životem v těchto podmínkách zvládalo 78 % zaměstnanců. Tedy o 24 % víc než před začátkem experimentu. Měření ukázalo méně stresu (o 7 %) a naopak více motivace, vyšší chuť do práce i produktivitu. 

Iniciativa zaměstnancům

Zcela jistě satisfakce pro člověka, který s nápadem přišel: zakladatele Perpetual Guardian Andrewa Barnese. Barnes chtěl zabít dvě mouchy jednou ranou. Tím, že vyšel svým zaměstnancům vstříc a dal jim víc času na osobní záležitosti, zamýšlel dosáhnout toho, aby se v práci cítili lépe, a tudíž se do ní pouštěli s větší chutí a snáze se na ni soustředili.

Novému Zélandu chybí sperma. Experti povolali 'Spermana' a doufají v pomoc ze zámoří

Číst článek

Data sesbíraná odborníky z Aucklandské technologické univerzity svědčí o tom, že u zaměstnanců znatelně vzrostla spokojenost jak s osobním, tak pracovním životem. A také o tom, že podávali lepší pracovní výkony. 

Pozoruhodné navíc je, že firma zaměstnancům umožnila, aby se na plánování experimentu sami podíleli. I to se na výsledcích odrazilo, zdůraznil vědecký tým, který je vyhodnocoval.

„Zaměstnanci navrhli řadu inovací a iniciativ, které jim měly umožnit produktivnější a účinnější práci – od automatizace manuálních procesů po omezení nebo úplné zrušení doby, kterou na internetu stráví nad nepracovními věcmi,“ cituje z jeho závěrů Guardian.

Ministr: Jsem nadšený

Andrew Barnes už ví, jak se získanými poznatky naloží dál: hodlá je předat správní radě a začít diskutovat o tom, jak tento nový model práce zabudovat do dlouhodobého chodu firmy. On sám ve čtyřdenní pracovní týden pevně věří a je přesvědčený, že může společnost změnit k lepšímu. 

„Když můžou rodiče trávit víc času se svými dětmi, co je na tom zlého?“ ptá se. „Je pravděpodobné, že vám ubyde psychických problémů, pokud budete mít víc času na sebe samého a na své osobní zájmy? Nejspíš ano...“

Ještě před správní radou se ovšem s výsledky experimentu stihla seznámit vláda Nového Zélandu, konkrétně ministr pro pracovní vztahy Iain Lees-Galloway. „Velmi zajímavé,“ prohlásil podle Guardianu a dodal, že tento trend stojí za podporu.

„Jsem nadšený do spolupráce s jakoukoli firmou, která se svým zaměstnancům snaží přizpůsobit,“ uvedl. „A přijít se cestami, jak zlepšit výkonnost ruku v ruce s ochranou pracovních podmínek.“

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme