Náborový příspěvek loni dostalo téměř 40 procent vojáků. 4. brigáda ho dá brzy každému nováčkovi

Jednou z cest, jak nalákat lidi ke službě v uniformě, je náborový příspěvek. Ten v loňském roce získalo téměř 40 procent nových vojáků. V předchozích dvou letech to byla pětina. Vyplývá to ze statistiky ministerstva obrany, kterou Radiožurnál a iROZHLAS.cz mají k dispozici na základě žádosti o svobodném přístupu k informacím. Od 1. srpna navíc armáda chystá novinku: bonus dostane každý, kdo se přidá ke 4. brigádě rychlého nasazení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkouška fyzických testů pro přijetí do armády dělala problémy

Armáda se snaží být vidět. Loni v červnu tak při oslavách 30 let od svého vzniku připravila na pražské náplavce program pro veřejnost. Zájemci si tak mohli vyzkoušet třeba armádní fyzické testy | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na nějaký náborový příspěvek v letech 2021 a 2022 dosáhla pětina vojáků. Více jich bylo loni, kdy byl přiznán 561 z 1459 nově povolaných vojáků, tedy skoro čtyřiceti procentům.

Konkrétní výše náborového příspěvku se liší podle vzdělání, které je na pozici požadováno, a délky služby, ke které se člověk zaváže. Nováček s výučním listem si tak může sáhnout na 30 až 60 tisíc, magistr pak od 70 po 250 tisíc.

0:37

Na peníze si nově ‚sáhnou‘ i patnáctiletí. Armáda rozšiřuje stipendijní program pro středoškoláky

Číst článek

O náborový příspěvek nejde požádat, armádní agentura personalistiky ho sama přiznává těm, které vojsko nejvíc potřebuje. Může jít o nedostatkové specialisty, třeba lékaře nebo „ajťáky“ anebo o obsazení posádek, kde je největší podstav.

„S náborovým příspěvkem se neustále pracuje podle potřeby. Prakticky každý rok se pravidla ladí dle výše rekrutačního cíle a prioritně doplňovaných jednotek,“ popsala Radiožurnálu a webu iROZHLAS.cz šéfka náborářů, plukovnice Iva Bednářová.

Takto armáda podle informací na svém náborovém webu DoArmády odmění třeba ty, kdo se přihlásí ke službě u praporu podpory nasaditelných sil v Rakovníku, u dělostřelců v Jincích nebo u strakonického protiletadlového raketového pluku.

Loni nově na náborový příspěvek dostávali také vojáci 43. výsadkového pluku, Čestné stráže nebo Vojenské policie. To může být důvodem nárůstu počtu vyplacených bonusů.

A další novinku chystá armáda od srpna. Nějaký náborový příspěvek, v minimální výši 50 tisíc, dostane každý, kdo se přidá ke 4. brigádě rychlého nasazení, a to platí jak pro velitelství brigády, tak pro prapory v Žatci, Táboře a Jindřichově Hradci.

Statistiku přiznání náborového příspěvku podle odborností ministerstvo obrany nevede. Jaké specializace ale vojsko potřebuje nejvíce, popsal Českému rozhlasu už dříve rekrutér Milan Grund.

„Snažíme se vyplnit mezery, tedy místa, která v armádě nejvíc chybí. Postrádáme především lidi s technickým vzděláním: programátory, elektrotechniky, techniky,“ řekl Grund, který se podílí na organizaci armádních stipendií pro středoškoláky.

Tento stipendijní program armáda spustila před dvěma lety a nabízí v něm měsíční „kapesné“ pro studenty, kteří se zavážou po absolvování k vojákům nastoupit.

Rekrutační cíl – tedy počet nově přijatých vojáků – je pro rok 2024 stejný jako loni, tedy 2200 lidí.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme