V Británii začalo testování čtyřdenního pracovního týdne. Účastní se ho přes 3000 zaměstnanců

Jak by se vám líbilo chodit do práce čtyři dny v týdnu a brát za to stejný plat, jako za pětidenní pracovní týden? Ve Velké Británii to teď druhým dnem zkouší asi 70 firem. Tenhle experiment potrvá půl roku a jeho cílem je zjistit, jestli se podaří zkrátit pracovní týden při zachování produktivity práce.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena pracuje na počítači

Ve Velké Británii to teď druhým dnem zkouší asi 70 firem. Tenhle experiment potrvá půl roku a jeho cílem je zjistit, jestli se podaří zkrátit pracovní týden při zachování produktivity práce (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

S nápadem na testování přišla skupina, která v Británii usiluje o čtyřdenní pracovní týden a říká si 4 Day Week Campaign. „Když si líp odpočinete, líp se vám dělá. Pracujete efektivněji a jste motivovanější,“ popsal televizi ITV výhody čtyřdenního týdne její ředitel Joe Ryle.

Půlroční experiment označil za největší pokus tohohle druhu na světě. Zapojilo se do něj na 70 britských firem z různých oborů - od vývojářů kancelářského softwaru, přes náborové firmy až po charity nebo restaurace. Celkem je to přes tři tisíce zaměstnanců. Plat ani úvazek se jim nesníží.

Některé firmy v Asii testují čtyřdenní pracovní týden. Zaměstnanci mají být efektivnější i radostnější

Číst článek

Celé to řídí britští a američtí odborníci z univerzit v Oxfordu a Cambridgi, z Boston College a amerického institutu Autonomy - ten se zabývá organizací řízení a efektivitou, píše BBC.

Vedoucí toho výzkumu, ekonomka a socioložka z Boston College Juliet Schorová, tvrdí, že držet se rigidního systému založeného na čase dnes nedává smysl. Ale Schorová zároveň připouští, že myšlenka čtyřdenního pracovního týdne nemusí vyhovovat všem - zmínila např. učitele nebo zdravotníky.

Odborníci během experimentu budou měřit dopad zkráceného pracovního týdne na produktivitu, duševní pohodu, ale taky na životní prostřední a genderovou rovnost. A budou taky sledovat, jak zaměstnanci reagují na den volna navíc, včetně faktorů jako jsou stres, spokojenost s prací a životem, zdraví, spánek, využití energie anebo taky cestování.

Velký, ne ojedinělý

Britský experiment je sice rozsáhlý, ale ne ojedinělý - je to součást celosvětové iniciativy. Testy menšího rozsahu mají v Irsku, ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu.

Britský finančně-technologický start-up přešel na čtyřdenní pracovní týden. Mzda se ale nezmění

Číst článek

A některé firmy - třeba softwarová společnost WANdisco nebo britská internetová banka Atom - už podobný systém přijaly. Slibují si od toho vyšší produktivitu a lepší pracovní morálku. 

Čtyřdenní pracovní týden se testuje i v Česku. V dubnu s tím začali někteří zaměstnavatelé ze sektoru podnikových služeb - průkopníkem je v tomhle směru firma Novartis. V rámci takzvaného komprimovaného týdne si mohou zaměstnanci rozložit své pracovní povinnosti na čtyři dny.

Umožňuje to mimo jiné vysoká míra automatizace a digitalizace, která je pro obor podnikových služeb příznačná. Hlavní motivací je snaha center podnikových služeb zaujmout uchazeče o práci a zvýšit loajalitu stávajících zaměstnanců.

A dvě třetiny z těch firem uvedly, že možnost čtyřdenního pracovního týdne jim výrazně pomohla přilákat a udržet talenty. Jejich zaměstnanci jsou prý navíc šťastnější, méně vystresovaní a odvádějí lepší práci.

Podpora na severu

Čtyřdenní pracovní týden při stejném objemu práce a stejné mzdě navrhla belgická vláda. Taky při tom zavedla právo nebýt po běžné pracovní době dosažitelný. To platí pro firmy s více než dvaceti zaměstnanci.

Ale Belgie není jediná. Flexibilní pracovní dobu a čtyřdenní pracovní týden podpořila i finská premiérka Sanna Marinová. Loni s tím experimentovalo Švédsko a státní správy v Dánsku a na Islandu, ty už mají čtyřdenní pracovní týden dávno a prý se osvědčuje.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme