V Británii začalo testování čtyřdenního pracovního týdne. Účastní se ho přes 3000 zaměstnanců
Jak by se vám líbilo chodit do práce čtyři dny v týdnu a brát za to stejný plat, jako za pětidenní pracovní týden? Ve Velké Británii to teď druhým dnem zkouší asi 70 firem. Tenhle experiment potrvá půl roku a jeho cílem je zjistit, jestli se podaří zkrátit pracovní týden při zachování produktivity práce.
S nápadem na testování přišla skupina, která v Británii usiluje o čtyřdenní pracovní týden a říká si 4 Day Week Campaign. „Když si líp odpočinete, líp se vám dělá. Pracujete efektivněji a jste motivovanější,“ popsal televizi ITV výhody čtyřdenního týdne její ředitel Joe Ryle.
Půlroční experiment označil za největší pokus tohohle druhu na světě. Zapojilo se do něj na 70 britských firem z různých oborů - od vývojářů kancelářského softwaru, přes náborové firmy až po charity nebo restaurace. Celkem je to přes tři tisíce zaměstnanců. Plat ani úvazek se jim nesníží.
Některé firmy v Asii testují čtyřdenní pracovní týden. Zaměstnanci mají být efektivnější i radostnější
Číst článek
Celé to řídí britští a američtí odborníci z univerzit v Oxfordu a Cambridgi, z Boston College a amerického institutu Autonomy - ten se zabývá organizací řízení a efektivitou, píše BBC.
Vedoucí toho výzkumu, ekonomka a socioložka z Boston College Juliet Schorová, tvrdí, že držet se rigidního systému založeného na čase dnes nedává smysl. Ale Schorová zároveň připouští, že myšlenka čtyřdenního pracovního týdne nemusí vyhovovat všem - zmínila např. učitele nebo zdravotníky.
Odborníci během experimentu budou měřit dopad zkráceného pracovního týdne na produktivitu, duševní pohodu, ale taky na životní prostřední a genderovou rovnost. A budou taky sledovat, jak zaměstnanci reagují na den volna navíc, včetně faktorů jako jsou stres, spokojenost s prací a životem, zdraví, spánek, využití energie anebo taky cestování.
Velký, ne ojedinělý
Britský experiment je sice rozsáhlý, ale ne ojedinělý - je to součást celosvětové iniciativy. Testy menšího rozsahu mají v Irsku, ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu.
Britský finančně-technologický start-up přešel na čtyřdenní pracovní týden. Mzda se ale nezmění
Číst článek
A některé firmy - třeba softwarová společnost WANdisco nebo britská internetová banka Atom - už podobný systém přijaly. Slibují si od toho vyšší produktivitu a lepší pracovní morálku.
Čtyřdenní pracovní týden se testuje i v Česku. V dubnu s tím začali někteří zaměstnavatelé ze sektoru podnikových služeb - průkopníkem je v tomhle směru firma Novartis. V rámci takzvaného komprimovaného týdne si mohou zaměstnanci rozložit své pracovní povinnosti na čtyři dny.
Umožňuje to mimo jiné vysoká míra automatizace a digitalizace, která je pro obor podnikových služeb příznačná. Hlavní motivací je snaha center podnikových služeb zaujmout uchazeče o práci a zvýšit loajalitu stávajících zaměstnanců.
A dvě třetiny z těch firem uvedly, že možnost čtyřdenního pracovního týdne jim výrazně pomohla přilákat a udržet talenty. Jejich zaměstnanci jsou prý navíc šťastnější, méně vystresovaní a odvádějí lepší práci.
Podpora na severu
Čtyřdenní pracovní týden při stejném objemu práce a stejné mzdě navrhla belgická vláda. Taky při tom zavedla právo nebýt po běžné pracovní době dosažitelný. To platí pro firmy s více než dvaceti zaměstnanci.
Ale Belgie není jediná. Flexibilní pracovní dobu a čtyřdenní pracovní týden podpořila i finská premiérka Sanna Marinová. Loni s tím experimentovalo Švédsko a státní správy v Dánsku a na Islandu, ty už mají čtyřdenní pracovní týden dávno a prý se osvědčuje.