„Udělalo se několik pokusů, stále to funguje na Islandu, zkoušelo se to v Británii s pozitivními výsledky. Vidíme, že lze nastavit efektivitu tak, aby společnosti rostly stejný tempem,“ uvádí Klusoň.
Systém má své výhody zvláště v severních regionech. Ty jsou často rozlehlé a děti i učitelé musí do škol dlouze cestovat. Vyplatí se proto školu zintenzivnit, aby si ušetřili den dojíždění.
V Česku se čtyřdenní pracovní týden zavedl jen v několika firmách. Jan Klusoň ze společnosti Welcome to the Jungle ale tvrdí, že by se mohlo jednat o budoucnost práce.
Zaměstnanci brněnské vývojářské firmy Phonexia pracují jen od pondělí do čtvrtka. Vedení společnosti doufá, že budou pracovníci víc odpočatí i motivovaní.
Půlroční experiment označil za největší pokus tohohle druhu na světě. Zapojilo se do něj na 70 britských firem z různých oborů. Celkem je to přes tři tisíce zaměstnanců.
Japonští zaměstnavatelé jsou průkopníci tohoto trendu, například společnost Hitachi zařadila 15 tisíc svých zaměstnanců do projektu, v rámci kterého tito lidé chodí do práce jenom čtyři dny v týdnu.
„Pevně věříme, že se to ukáže jako přínosné pro pohodu a spokojenost našich zaměstnanců a že to bude mít stejně pozitivní dopad na produktivitu podniku a zákaznickou zkušenost,“ řekl šéf firmy.