Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že podpora nepokryje úplnou výši škod, kterou ovocnáři utrpěli. Podle něj je to příspěvek pro to, aby pěstitelé ekonomicky přežili.
„Není tady prakticky nic. Někde mluvíme o pěti procentech úrody, když je to deset, je to úspěch. Z těch deseti je ještě polovina plodů poškozených,“ ukazuje ve svém sadu na Prachaticku Pavel Holub.
„Nejkritičtější období nastane od ledna. Budou chybět tržby za jablka, která jsou hlavním ovocným druhem. Ovocnáři ale budou muset připravovat sady a zakládat na budoucí úrodu,“ řekl Ludvík.
Na protestech zemědělců je nejvíce zarážející, nakolik „antiklimatické“ zaměření mají. Aby se některá odvětví v zemědělství udržela, je totiž nutné žádat pravý opak: co nejvíce klimatické politiky.
Výborný žádá po Evropské unii 2,5 miliardy korun na pomoc českým ovocnářům. Peníze mají jít z krizového fondu, Česko usiluje o třetinu celkového rozpočtu. „Nedomnívám se, že ji dostaneme,“ uznává.
Díky nové mapě, kterou vytváří vědci z Akademie věd ČR, je nyní možné pro každý katastr zjistit, jaké klimatické podmínky lze očekávat ve třech navazujících 30letých obdobích do konce tohoto století.
Prioritou podle ministra zemědělství Marka Výborného budou ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent.
„Možná se budeme líbat pod rozkvetlými lípami, kdo ví. Ale jsou místa a odrůdy, které mohou kvést ještě výrazně později, takže bych líbání pod rozkvetlou třešní nevzdával,“ věří bioklimatolog Trnka.
Mrazy zasáhly hlavně sady v Čechách. Ovocnáři odhadují, že škody přesáhnou miliardu korun. O výkyvech teplot řekl radiožurnálu více Jakub Hruška z ústavu globální změny Akademie věd.
Protože je letošní vegetace ovocných stromů až o měsíc urychlená, mrazy mohou ohrozit všechny ovocné druhy včetně hlavního druhu jabloní, uvedl předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.
Počasí, které nám připadalo dobré, nebylo pro jablka to správné. Úrodu ovlivnilo i vyčerpání některých odrůd po loňské sklizni. A k tomu se přidal i celkový úbytek plodících jabloní.
Pěstitelům, kterým se kritické mrazy vyhnuly, starosti nekončí. Příští týden hrozí znovu. Podle dat z meteorologických stanic je zřejmé, že výrazně chladněji bylo na Moravě a ve Slezsku než v Čechách.
„Při mnohonásobně vyšších nákladech se to nepodařilo dát do realizačních cen. Pěstitelé na to musí reagovat, protože ztráta je veliká,“ říká o problémech ovocnářů Martin Ludvík.
Likvidujeme jeden a půl hektaru sadu, který tady mohl ještě čtyři pět let dávat ovoce. Bohužel se to na starších plochách přestává vyplácet, říká předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Špatné je to podle ovocnáře Ludvíka i pro přírodu jako takovou: „Na kůře stromů přežívá spousta užitečných organismů. V sadech také hnízdí ptáci, na zoraných polích nemůžou přezimovat.“
Pěstitelům jablek hrozí horší výdělky, pro některé může být tato sezona likvidační. Důvodem je i levnější konkurence ze zahraničí, píše regionální Deník. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Výstraha platí do úterního rána pro všechny kraje do 600 metrů nad mořem, mrazy by tak měly zasáhnout celé území republiky. Přes den ale teploty zůstanou stále na jarních hodnotách.
K Jiřímu Vojíkovi, ovocnáři z Litoměřicka, jsou zvyklí jezdit pro šťavnatá jablka lidé z širokého okolí. Jenže letos po dlouhé době nemá, co by jim nabídl: sklidil totiž jen pětinu toho co loni.
Už v předchozí noci mráz poničil ovocné stromy v českých sadech - a to hlavně třešně a hrušně, ale i jabloně, které jsou v Česku hlavním ovocným druhem.
Úroda loni vzrostla u všech ovocných druhů s výjimkou angreštu. U švestek, meruněk či malin se sklizně víc než zdvojnásobily. Na kvalitě se ovoce se však negativně podepsalo loňské mimořádné sucho.
Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je Andera. Rozhodla o tom tento týden degustace jablek v Holovousích na Jičínsku, kterou pořádal tamní Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský.