Zatím dětské skupiny dostávají na každé dítě měsíčně necelých deset tisíc korun z evropských dotací. Peníze ale dojdou už během příštího školního roku a další zatím stát negarantuje.
Nárok na celkových 300 tisíc korun automaticky zaniká s narozením dalšího dítěte. To by se nově mělo změnit a zbylé peníze by rodinám mohly být vyplaceny jednorázově.
Vláda doporučuje home office, ministerstvo zdravotnictví jej právě ruší. „Plošný home office byl zaměstnancům ukončen ke 4. květnu 2021,“ potvrdila redakci mluvčí ministerstva.
Namísto porovnávání odstínů gauče nebo tuhosti matrace museli Češi loni tak trochu riskovat. Do obchodů řadu měsíců nemohli, a tak jedinou možností nákupů zůstávaly objednávky přes internet.
Takzvaná malá privatizace, jak se převodu majetku z rukou státu do soukromého vlastnictví říká, měla pomoct probudit podnikatelského ducha Čechů. Ve světě šlo přitom o něco zcela unikátního.
Podle Terezy Knířové ze společnosti Sodexo Benefity, jednoho z vydavatelů stravenek, ale především velké firmy zatím zůstávají původnímu systému věrné.
Realitní trh slaví úspěšný rok navzdory koronavirovým restrikcím. Ceny v Praze udávají trend i pro zbytek republiky. Podobně by se ceny měly vyvíjet i v příštím roce.
„Finanční kondice firem je velice oslabená. Jde vlastně o vyplacení dvouměsíční výpovědní lhůty a tři měsíce odstupného. Řada firem na to již nemá po tom jarním období zdroje.“
Částečný lock down České republiky dopadl i na úklidové firmy. Ty během posledních měsíců přišly o třetinu zakázek. Propouštět své zaměstnance ale nechtějí, sehnat pracovníky je podle nich složité.
Na vině je pandemie koronaviru i rekordně vysoký zájem o úvěry na bydlení. Jenže jejich schvalování se začíná v řadě případů komplikovat - odhadcům vychází cena nemovitostí výrazně níž.
Protiepidemický systém PES nespecifikuje hygienická opatření pro provozování lyžařských středisek a lyžování. Stále proto není jasné, jak bude letošní sezona vypadat.
Namísto uvnitř svých obchodů prodávají doslova na ulici. Právě takovou strategii volí někteří obchodníci, aby mohli fungovat navzdory vládním omezením.
„V momentě, kdy bychom dnes otevřeli úplně vše, tak máme o desítky tisíc otevřených prodejen navíc, což by byl podle zdravotníků epidemický výbuch,“ řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).
Ve sněmovně přitom už přes tři měsíce leží vládní návrh novely zákona o jeslích. Ten by jim měl zajistit financování ze státního rozpočtu. Kvůli epidemii se však nedostal ani do prvního čtení.
Zatímco jedni bojují o přežití, těm druhým se daří lépe než kdykoli v minulosti. Řeč je o firmách, které rozvážejí jídlo z restaurací až do domu nebo kanceláře. Zaplaceno navíc dostávají hned dvakrát.
Nemocnice by měla sloužit pro pacienty, jejichž stav už nebude závažný nebo pro ty, kteří se kvůli karanténě zatím nemohou vrátit domů nebo třeba do domovů důchodců.
Poloprázdné kanceláře ve svých budovách drží každá devátá společnost v Česku. Odbory teď proto chtějí, aby část z ušetřených nákladů za vodu, teplo nebo elektřinu, firmy svým zaměstnancům proplácely.
Podle výkladu České národní banky můžou banky klientům při tomto kroku účtovat pouze takzvaně účelně vynaložené náklady. Částka se ale mezi jednotlivými finančními domy výrazně liší.