Živnostníci žádají finanční podporu. ‚Nelze přispívat tomu, kdo je na tom dobře,‘ říká Havlíček
Fitness trenéři, zvukaři, osvětlovači nebo například technici. Ti všichni se v posledních týdnech kvůli zpřísněným vládním opatřením dostali do problémů. Spojuje je jedno – živnostenský list a tlak na vládu, aby i jim v nelehké situaci pomohla. Vláda jim zatím pomocnou ruku podávat nemíní. Ve vysílání Radiožurnálu to řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček za hnutí ANO.
Trenéři ve fitness centrech, kteří v tuto chvíli nemají kde trénovat své svěřence, se ocitli v nelehké situaci, popisuje šéfka České komory fitness Jana Havrdová a přibližuje, o jakou pomoc státu by stáli nejvíc. „Provozy jsou uzavřené bez ohledu na typy aktivit – ať už skupinové, nebo individuální. Co se týká těch OSVČ, těch individuálních trenérů, tak těm jednoznačně nejvíc pomůže takzvaná Pětadvacítka.“
A do problémů se dostali také ti, kteří si na živnostenský list vydělávají v oblasti kultury –zvukaři, osvětlovači a další různí technici. Kvůli zrušeným kulturním akcím jim v posledních měsících ubylo práce.
Teď je ale podle Jana Heřmánkové z firmy T-service, která v oboru podniká, situace už neúnosná. OSVČ, kteří podnikají v kultuře, proto po vládě často žádají pomoc ve formě odpuštění záloh na sociálním a zdravotním pojištění.
„Dát pět tisíc na základní zdravotní a sociální z toho rodinného rozpočtu je prostě velký zásah. OSVČ v kultuře jsou teď před rozhodnutím jít na pracovní úřad.“ Iniciativa proto zaslala vládě otevřený dopis.
Vláda zatím pomáhat nebude
Ministr průmyslu, obchodu a taky dopravy Karel Havlíček (za ANO) nejdřív přislíbil pomoc lidem z kultury – postiženým OSVČ plánoval zálohy odpustit. Jak ale uvedl v úterý ráno ve vysílání Radiožurnálu: „Sociální a zdravotní se bohužel dá udělat jen plošně. To znamená, že tam nemůžeme vybrat postižený segment, jako jsou třeba restaurace a cestovní ruch, a napasovat to na ně. Nemůžeme dát všem slevu, to by byla škoda. My pak budeme dávat peníze těm, kteří fungují dobře, a nebudeme mít peníze pro ty, kteří fungují špatně. My musíme najít takový program, který bude na ně napasován, a nedávat peníze někomu, kdo dobře funguje. To by nedávalo smysl.“
Radiožurnál se pokusil zmapovat situaci podle toho, jak se podnikatelům v září podařilo zaplatit zálohy na zdravotní pojištění. A jak se ukazuje, neplatičů přibývá, popisuje mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Alena Frolíková: „Ve zdravotní pojišťovně ?Ministerstva vnitra ČR neuhradilo za měsíc září 2020 zálohy na zdravotní celkem 18 % OSVČ. V porovnání se shodným měsícem loňského roku se jedná o více než trojnásobek.“
O něco nižší nárůsty neplatičů pak přichází taky z Oborové zdravotní pojišťovny, říká mluvčí Nicol Lenertová. „K dnešnímu dni neuhradilo zálohy na zdravotní pojištění za měsíc září zhruba 34 % OSVČ. Oproti září 2019 se jedná přibližně o 10% nárůst neplatičů.“
Radiožurnál požádal o data také Českou správu sociálního zabezpečení, ta je ale odmítla poskytnout.