Česko má za sebou další mrazivou noc. Na Kvildě bylo minus osm, rekord tu ale nepadl

Česko má za sebou další mrazivou noc. Nejchladněji bylo na stanici Kvilda-Perla, a to minus osm stupňů Celsia. Rekord zde ale nepadl. Už v předchozí noci mráz poničil ovocné stromy v českých sadech - a to hlavně třešně a hrušně, ale i jabloně, které jsou v Česku hlavním ovocným druhem. Radiožurnálu to řekl Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblačno

Méně chladno bylo v severních výběžcích republiky v Libereckém a Olomouckém kraji, mráz naopak výrazněji zasáhl Šumavu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dosud nejnižší teploty pro 8. květen meteorologové naměřili na 26 ze zhruba 150 stanic, které fungují alespoň 30 let. Míst s teplotou pod nulou bylo v noci na středu zřejmě méně než v předchozí noci. Uvedla to Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Mrazivá květnová noc připravila ovocnáře o desítky milionů korun. Padaly rekordy, chlad bude pokračovat

Číst článek

Z rekordních teplot byla nejnižší ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, kde dnešních minus 3,8 stupně Celsia o desetinu překonalo dosavadní minimum z roku 1979.

V Deštném v Orlických horách naměřili minus 3,2 stupně, o tři desetiny stupně více zde bylo v roce 1987. Rekord ze stejného roku minus dva stupně Celsia byl ve středu o desetinu překonán v Jevíčku na Svitavsku.

Méně chladno bylo v severních výběžcích republiky v Libereckém a Olomouckém kraji, mráz naopak výrazněji zasáhl Šumavu. „Šumava z toho obvykle vystupuje, když je jasno,“ podotkla meteoroložka.

Předchozí noc, kdy teplotní minima zaznamenala zhruba čtvrtina měřicích stanic, byla proti té dnešní zřejmě chladnější. Obě se ale vymykají dlouhodobému nočnímu průměru na začátku května, který je kolem šesti stupňů Celsia.

V dalších dnech už by díky velké oblačnosti mrznout nemělo. Studený vzduch se ale má podle předpovědi do Česka vrátit na přelomu nynějšího a příštího týdne.

Ovocnáři hlásí škody

Už v předchozí noci mráz poničil ovocné stromy v českých sadech - a to hlavně třešně a hrušně, ale i jabloně, které jsou v Česku hlavním ovocným druhem. Podle prvních odhadů Ovocnářské unie způsobil škody za desítky milionů korun. Nejvíc mrazy poškodily hrušně a třešně, ale taky meruňky a jabloně.

„V řadě našich sadů byly teploty pod bodem mrazu. Nic se nemění na té predikci, kterou jsme měli včera, že mrazy způsobily ovocnářům škody zhruba za desítky milionů korun. Musíme si teď několik dní nebo několik málo týdnů počkat, abychom byli schopní skutečné škody vyčíslit,“ uvedl Ludvík pro Radiožurnál.

Letošní škody způsobené mrazem ale podle něj zůstanou výrazně menší, než ty před dvěma lety. Ovocnáři to odhadují podle dílčích škod v jednotlivých výsadbách. V dubnu a květnu 2017 mráz poničil asi 40 procent ploch českých sadů a způsobil škody za půl miliardy korun.

tec, mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme