Průměrná teplota podle Českého hydrometeorologického ústavu činila minus 12,7 stupně Celsia. Nejnižší teploty byly opět v mrazových kotlinách pohraničních hor.
K silným mrazům na severu Čech v úterý v noci přispěla vyjasněná obloha. V ostatních místech Česka se udržela po většině noci kompaktní nízká oblačnost, díky níž nebyly mrazy tak silné, uvádí ČHMÚ.
Mezi poznamenanými povodněmi je také rodina Demkových z Karlovic. „Stále je tady voda. Jakmile přestaneme topit a vysušovat, voda je zpátky,“ říká Andrea Demková.
Většina financí, zhruba 378 milionů korun, půjde z rozpočtu Evropské unie, zbytek ze státního rozpočtu a zdrojů ministerstva zemědělství. Zvýhodněni budou pojištění sadaři.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v květnu řekl, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur ze zemědělské krizové rezervy. V úterý se o výši kompenzace rozhodne.
„Odhaduji zhruba 20 kilogramů v rámci včelstva a můj průměr je něco přes 30 kilogramů. Kvůli zmrzlým ovocným stromům neměly včely tolik nektaru, což se na výsledku odrazí,“ uvádí včelař Josef Novák.
„Na tom jarním máku máme zatím škodu 889 000 korun. Za ty máky jsme zaplatili roční pojistné 289 000 korun. Máme pojištěnou hodnotu sklizně na 3,9 milionu korun,“ dodává Otakar Šašek.
Výborný žádá po Evropské unii 2,5 miliardy korun na pomoc českým ovocnářům. Peníze mají jít z krizového fondu, Česko usiluje o třetinu celkového rozpočtu. „Nedomnívám se, že ji dostaneme,“ uznává.
Mrazy zasáhly hlavně sady v Čechách. Ovocnáři odhadují, že škody přesáhnou miliardu korun. O výkyvech teplot řekl radiožurnálu více Jakub Hruška z ústavu globální změny Akademie věd.
Každé ráno teď vinaři sledují, jakou škodu jim způsobila další vlna nočních mrazů. Pro některé z nich kvůli tomu skončila sezona dřív, než vůbec začala. Nebudou mít totiž co sklízet.
Ranní mrazy nejsou v březnu v Česku výjimečným jevem, a to nejenom v mrazových lokalitách. Koncem loňského března noční mrazíky poškodily na Moravě část kvetoucích stromů v sadech.
„Podporujeme hlavně ty, kteří o své domovy částečně nebo úplně přišli, ale přesto se chtějí vrátit domů,“ říká starosta zdevastované obce v Mykolajivské oblasti.
Průměrná hodnota teplot v hlavním městě je v polovině prosince je kolem minus osmi stupňů. Dokonce i Šanghaj na jihu země se má dočkat teplot až čtyři stupně pod nulou.
„Poté do konce roku a na začátku roku příštího nás bude doprovázet o něco chladnější počasí s týdenními hodnotami teplot kolem průměru,“ uvedli meteorologové.
Idylka, kterou si většina společnosti se sněhem, má svou odvrácenou stránku. Umrzání lidí, kteří nemají domovy, z jejichž oken by se mohli dojímat nad příchodem zimy.
Čeká nás až 12 stupňů. V soboru ale přijde ochlazení. Po vydatných srážkách a oteplení se zvedly hladiny řek na Šumavě. V Krkonoších zvedli stupeň lavinového nebezpečí.