Balíček počítá především se zvýšením základní sazby DPH na 23 z nynějších 20 procent. Na pět z deseti procent naopak klesne DPH na vybrané potraviny. Vznikne rovněž nová daň z finančních transakcí.
Výzkumníci se lidí taky ptali na to, koho ze zúčastněních ve sporu považují za vítěze. Že dohoda mezi protestujícími lékaři a vládou žádného nemá, to si myslí 37 procent lidí.
Odboráři věří, že pondělní celostátní stávka bude jednou z nejrozsáhlejších protivládních akcí za posledních 30 let. V polední publicistice Radiožurnálu k tomu mluvil Martin Kratochvíl ze STEM.
„Jsou to například sestry na operačních sálech nebo anesteziologicko-resuscitačních odděleních, zdravotničtí laboranti nebo radiologičtí asistenti,“ říká Žitníková.
20:03
Praha||Marie Bastlová, pla|Zprávy z domova|20 minut radiožurnálu
Zdravotnické odbory v pátek vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli nízkým platům. Odborům vadí, že vláda nechce pro příští rok plošně přidat požadovaných 10 procent k tarifním platům.
Odbory vyzvou lékaře v nemocnicích, aby se 1. března přidali k protestu lékařské komory proti reformě zdravotnictví. Na tento den vyhlásila komora Den zdraví lékařů. Mají ho využít k péči o své zdraví a k informování pacientů o rizicích reformy, kterou provádí ministr Leoš Heger z TOP 09. Ošetřovat mají jen akutní případy.
Česko asi čekají další protesty zdravotníků. Lékařští odboráři po svém sněmu ale neřekli, kdy a jak přesně protestovat chtějí. Nelíbí se jim, že platy zdravotníků letos stouply jenom ve fakultních nemocnicích, ale ne v krajských a jiných menších zařízeních.
Česko by mohlo v příštích měsících zažít další vlnu protestů nemocničních lékařů. Podle odborů totiž nejsou peníze na zvýšení platů, na kterém se loni dohodly s vládou. K doktorům v nemocnicích se zřejmě přidají i zdravotní sestry.
Platy v krajských nemocnicích budou dnes opět řešit lékařské odbory se šéfem resortu Leošem Hegerem. Peníze navíc totiž mají na výplatních páskách jenom ve fakultních nemocnicích. Krajské tvrdí, že na to nemají. Odboráři proto chtějí do vybraných zdravotnických zařízení poslat společně s ministerstvem odborníky, kteří by to vyjasnili.
Cena za statečnost udělovaná českými lékařskými odbory tentokrát míří na Slovensko. Dostane ji šéf slovenských lékařských odborů Marián Kollár. Ten loni v prosinci vedl protesty lékařů spojené s hromadnými výpověďmi. Některé slovenské nemocnice se kvůli tomu dostaly na pokraj kolapsu. Ministerstvo jeho ocenění označilo za morálně pochybné, k volbě se vyjádřilo poprvé za 15 let udílení cen.
Lékařské odbory na Slovensku vyhlásily stávkovou pohotovost. Přitom se teprve minulý víkend dohodly s vládou, že ukončí protestní akci a stovky lékařů se vrátí zpátky do nemocnic. Odborářům se nelíbí, že vláda nebere vážně jejich požadavky.
Kvůli situaci ve zdravotnictví zatím slovenská vláda nevyhlásí nouzový stav, který by donutil lékaře pracovat. Kabinet Ivety Radičové teď pracuje na jiném krizovém plánu, který je hodně ambiciózní. Slovenské odbory neskrývají překvapení, ale na svých pozicích zůstávají s tím, že jsou stále otevřeny dialogu.
Lékařům a sestrám by od ledna měly stoupnout mzdy o 6,25 procenta - ne tedy o 10 procent, jak odbory požadují. Kompromis navrhuje ministr zdravotnictví Leoš Heger, lékařské odbory to ale chápou jako porušení memoranda.
Symbolicky za minutu dvanáct se oficiálně představil krizový štáb takzvané zdravotnické trojky. Zástupci lékařů a zdravotnických pracovníků žádají růst platů pro příští rok o deset procent a tvrdí, že jim to ministr zdravotnictví slíbil v memorandu. Ultimátum na splnění ministrovi vyprší v noci na 5. listopadu.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger seznámí vládu s výsledky jednání s lékařskými odbory. Nepočítá ale s tím, že by se už dnes kabinet zabýval otázkou, jak by se měly konkrétně využít dvě miliardy korun na navýšení platů zdravotníků.