Lékařské odbory chtějí, aby nemocnice podpořily protest lékařské komory

Odbory vyzvou lékaře v nemocnicích, aby se 1. března přidali k protestu lékařské komory proti reformě zdravotnictví. Na tento den vyhlásila komora Den zdraví lékařů. Mají ho využít k péči o své zdraví a k informování pacientů o rizicích reformy, kterou provádí ministr Leoš Heger z TOP 09. Ošetřovat mají jen akutní případy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři při operaci

Lékaři při operaci | Foto: Pavel Pavlas

Podle odborů hrozí, že nemocnice budou muset omezovat provoz a uzavírat některá oddělení. Vadí jim hlavně podoba nové úhradové vyhlášky na letošní rok. Říkají, že se sice nemocnicím podařilo zachovat lůžka, ale nedostanou na ně od pojišťoven peníze. Proto budou muset uzavřít některá oddělení nebo radikálně snížit jejich kapacitu.

„Ta úhradová vyhláška ničí celý systém. Já si myslím, že občané teď pochopí, že nejsme ty bílé hyeny, kterým jde jen o jejich platy,“ říká předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu a Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví

„Už několikrát v historii jsme bojovali za záchranu systému, ukazovali ty negativní dopady a to samé musíme dělat teď, protože si uvědomujeme, že občané nemají tolik informací, a dokonce je pro ně těžké uvěřit, že jim oficiální místa lžou a tu situaci bagatelizují.“

Martin Engel zároveň vyzval občany, aby se ptali politiků a zdravotních pojišťoven, kam se ztrácí miliardy korun vybrané na zdravotním pojištění.

„Úhradová vyhláška je nesmírně restriktivní a poskytuje asi 98 procent peněz z roku 2011, ale ještě před těmi dvěma miliardami, které byly přidány na základě výsledku akce Děkujeme, odcházíme, když si mezitím představíte, jaká byla inflace, zvýšení DPH, co to všechno udělalo s jednotlivými cenami, tak tam reálně chybí zhruba 10 procent,“ tvrdí Engel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech ve zdravotnictví mluvili na Radiožurnálu Roman Prymula, ředitel FN Hradec Králové a první viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek

„V současné době se dostáváme do velmi kritického období roku, kdy se do zdravotnictví dostává skutečně málo peněz. Není to jen otázka ministerstva zdravotnictví a úhradové vyhlášky. Máme obrovský problém v tom, že ústava garantuje péči, která by měla být neomezená. Na druhou stranu již drahnou řádku let nebylo navýšeno pojištění za státní pojištěnce. Systém je v tuto chvíli skutečně dramaticky podfinancován,“ uvádí Roman Prymula, ředitel FN Hradec Králové a dodává:

„Stát se musí rozhodnout, jestli chce adekvátní úroveň péče, srovnatelnou s tou, která je v tuto chvíli. Pak musí systém dofinancovat. Nebo říci, že péče bude méně a měli bychom ji omezit.“

Podle něj bude královéhradecká nemocnice nucena sáhnout k různým opatřením, jako je prodloužení čekacích dob na zákrok nebo snížení mezd.

Protest lékařů podporuje i Svaz pacientů.

Ministerstvo vyhlášku hájí

S tím nesouhlasí náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. „Pan Engel by se měl podívat, kam se vývoj ve zdravotnictví se ubírá. Během uplynulých let výdaje na zdravotnictví skutečně vzrostly. V loňském roce byla mimořádná situace, kdy jsme vzali z účtů zdravotních pojišťoven 6 miliard korun, o to se příjem do systému vylepšil. I pro letošní rok očekáváme nárůst,“ vysvětluje Nosek a doplňuje:

„Úhradová vyhláška není mantra, která by naprosto definovala to, kolik které zařízení obdrží finančních prostředků. To, kolik obdrží, je otázkou jednání mezi nemocnicemi a pojišťovnami.“ Nosek rovněž odmítá, že jednání si mohou dovolit vést velké nemocnice, ale malá zařízení si nevyjednají nic.

lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

„V žádném případě žádná vyhláška negarantuje všem nemocnicím to, že budou uhrazeny jejich náklady. Pojišťovna je povinna zajistit nárok pacienta na zdravotní péči, ale jak dopadne konkrétní malá nemocnice v konkrétním místě, to závisí na tom, zda je schopna produkovat péči, kterou chce pojišťovna nasmlouvat pro své pojištěnce, a ta péče je pojištěnci poptávána.“

Lékaři se navzájem prohlédnou

Podle Noska je navíc vyhláška výrazně lepší právě pro malé nemocnice. „A to tím, že postupně sjednocujeme úhradu. Ta je nevýhodná pro velké nemocnice, v nichž jsou základy historicky velké a neustále se jim z toho bere a naopak se navyšuje úhrada malým nemocnicím,“ dodává náměstek.

Odbory varují také před nebezpečím omezování operací. I proto se i nemocniční lékaři chtějí připojit 1. března k protestní akci nazvané Den zdraví lékařů. Znamená to, že pacientům poskytnou jen akutní péči. Místopředseda Lékařského odborového klubu Miloš Voleman vysvětlil, jak bude protest probíhat.

„Netýká se to akutních stavů. Týká se to zatím plánovaných ambulantních ošetření a je to Den zdraví lékařů proto, že i lékaři jsou pacienti, takže ten den prohlédnou sami sebe navzájem. Uděláme si preventivní prohlídky. Řada lékařů tohle zanedbává a divili byste se, kolik je mezi nimi vážně nemocných lidí, kteří o tom ani nevědí,“ říká.

Jitka Hanžlová, Veronika Sedláčková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme