Čeští zdravotníci zvažují další protesty. Vláda podle nich dostatečně neplní dohodu, která je loni odvrátila
Vláda podle zdravotnických odborů neplní všechny sliby, kterými loni odvrátila protesty v nemocnicích. Z prosincové dohody se podle České lékařské komory podařilo splnit jen růst platů pro letošní rok. „Dohoda se vztahovala také k pracovním podmínkám,“ řekla pro Český rozhlas Radiožurnál předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Odbory proto vyzývají vládu k dalším jednáním a zvažují i protesty.
Zdravotnickým odborům chybí změny v zákoníku práce, z prosincové dohody s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) považují za nesplněné i slíbené změny ve vzdělávání lékařů nebo speciální zákon o odměňování, který měl začít platit od roku 2025.
‚Vím pouze o dvou.‘ Většina lékařů v pardubické nemocnici nestáhla výpověď ani po nabídce příspěvků
Číst článek
„Dohoda se vztahovala také k pracovním podmínkám, kde bylo řečeno, že budeme společně s vládou hledat možnosti benefitů pro zdravotníky, možnosti dřívějšího odchodu do penze a další nástroje, jak zdravotníky v nemocnicích udržet,“ řekla pro Český rozhlas Radiožurnál předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
Podle dohody vzrostly od letošního ledna platy zdravotníků a lékařů v nemocnicích o 5000 až 15 000 korun měsíčně.
Odboráři nyní zvažují – stejně jako loni na podzim – i protesty. Vláda s nimi totiž podle nich nejedná dostatečně.
Případné protesty proto zdravotníci načasují tak, aby si jich politici co nejvíce všimli, ale budou se snažit nepoškodit pacienty, upřesnil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Konkrétní formu protestů ani jejich termín neuvedl.
„Z každé protestní akce, kterou pořádáme, se poučíme. Čerpáme zkušenosti ze zahraničí, protože Česká republika samozřejmě není jedinou zemí, která má problémy ve zdravotnictví,“ řekl Kubek.
České zdravotnictví na tom nikdy nebylo lépe. Nevíme ale, zdali se to podaří udržet, varuje lékař Koščík
Číst článek
Komplikovaná jednání
Loni na podzim byl hlavním tématem protestů maximální počet hodin dobrovolné přesčasové práce, který se zvýšil na 832 hodin za rok. Změnou zákona se pak vrátil na původní poloviční úroveň.
Ministerstvo zdravotnictví kritiku odborů odmítá. „Chybí splnit dva zákonné předpisy – zákon o odměňování a změna zákoníku práce. Lékařská komora už byla v minulých dnech informována, že návrh zákona odměňování dostane k okomentování 24. května a změny v zákoníku práce budou načteny první týden v červnu,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník (KDU-ČSL). Prosincová dohoda se tak podle něj postupně plní.
Ministerstvo zdravotnictví připustilo, že jednání o zákonu o odměňování zdravotníků byla komplikovaná. Kromě komory a odborů se jich účastnili i zástupci zdravotních pojišťoven, Unie zaměstnavatelských svazů nebo Asociace nemocnic.
Tento zákon je pro zdravotníky důležitý proto, že měl sjednotit platy a mzdy v nemocnicích bez rozdílu zřizovatele.