Plošné zvýšení platů lékařů určitě nebude, řekl Vojtěch. Nejsou na to podle něj peníze
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) trvá na tom, aby platy ve zdravotnictví od příštího roku nerostly plošně. Případné debaty o protestech zdravotníků kvůli tomuto zvyšování považuje za nepatřičné. O řešení situace se dá stále jednat. Vojtěch to v neděli řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Prostor k dohodě vidí i předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
„Jsme radikální, zadání bylo deset procent, ale je stále prostor k dohodě. Myslím si, že peníze na to jsou,“ řekla v pořadu Žitníková, podle níž bude o situaci jednat v pondělí výkonná rada odborového svazu.
Na plošném desetiprocentním zvýšení platů lékařů trvá Lékařský odborový klub, podle jehož předsedy Martina Engela ho přislíbila lékařům vláda.
„Jsem zavázaný k tomu nejednat o ničem jiném,“ řekl po víkendové konferenci odborového klubu. Nejde podle něj jen o peníze, ale i pracovní podmínky, když podle Engela chybí nejméně 3000 lékařů.
Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Ministr zdravotnictví krok kritizuje
Číst článek
Ve čtvrtek mají zástupci odborů jednat s ministrem. V případě nedohody hrozí odbory tím, že lékaři přestanou sloužit přesčasy nad zákonný limit. „Pořádat shromáždění před ministerstvem nemá cenu a omezovat provoz ve smyslu, že jako budeme stávkovat, ve zdravotnictví nejde,“ uvedl.
Ministr v neděli prohlásil, že desetiprocentní plošné navýšení platů určitě nebude, nejsou na to podle něj peníze a nepovažuje to ani za správné.
Podle něj by naopak bylo dobré zvýšit příjmy nízkopříjmovým skupinám ve zdravotnictví, zejména mladým lékařům, aby byli motivováni jít do nemocnic. V souvislosti se situací sester ve směnném provozu, kterých je nedostatek, pak připomněl, že dostanou přidáno od příštího roku 5000 korun.
Samotná lékařská profese je podle ministra ale jednou z nejlépe placených v Česku. „Bavit se v této situaci o nějaké stávce, mi přijde nepatřičné,“ doplnil Vojtěch.
Kontroly v nemocnicích
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče v polovině srpna kvůli tomu, aby vláda sestrám a dalším zaměstnancům v oboru přidala příští rok k platům deset procent, vyhlásil stávkovou pohotovost. Podle Žitníkové svaz tehdy odboráře také vyzval, aby lépe sledovali situaci v nemocnicích ohledně porušování zákoníku práce - překračování limitů přesčasů a mimořádných událostí.
„My jsme se rozhodli, že do nemocnic po x letech chceme poslat inspektoráty práce,“ řekla. Odbory tím chtějí podle ní docílit toho, aby práce v nemocnicích byla bezpečnější. Stávku Žitníková ale vyloučila, odbory podle ní nechtějí ohrozit pacienty. Zdravotníci by však měli dodržovat zákoník práce.
Koncem prázdnin se vláda dohodla s odbory, že platy ve veřejném sektoru vzrostou od ledna a většině pracovníků veřejných služeb se zvednou tarify o pět procent, policistům a hasičům o dvě procenta.
Vláda láká ke studiu medicíny, lékařským fakultám dá téměř sedm miliard
Číst článek
Sestry ve směnném provozu dostanou podle tehdejší dohody o 5000 korun víc na osobu, v průměru je to podle Vojtěcha asi 15 procent navíc. Jednání o platech zdravotníků měla ale dál pokračovat.
Vojtěch v neděli uvedl, že financování zdravotnictví nemůže vyřešit ani jeden ministr, ani jedna vláda, proto by chtěl k tématu svolat na podzim kulatý stůl politických stran.
Podle Žitníkové by se měly mimo jiné zvýšit platby za státní pojištěnce, tedy děti, seniory a nezaměstnané, a za osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ), které by se měly na systému podílet solidárněji. Možné navýšení plateb za OSVČ je podle Vojtěcha ale i na rozhodnutí vlády a ministerstva financí.
„Je možné se bavit o nějakém navýšení, ale samozřejmě budou křičet z Hospodářské komory. Nebojím se křiku,“ dodal k tomu ministr.