LOK trvá na slibovaném růstu platů. Jinak hrozí protesty
Česko asi čekají další protesty zdravotníků. Lékařští odboráři po svém sněmu ale neřekli, kdy a jak přesně protestovat chtějí. Nelíbí se jim, že platy zdravotníků letos stouply jenom ve fakultních nemocnicích, ale ne v krajských a jiných menších zařízeních.
Na základě loňského memoranda se měly letos lékařům zvýšit platy o deset procent. Později ministr s ohledem na stav ekonomiky přislíbil počáteční růst o 6,25 procenta a od poloviny roku o zbývajících 3,75 procenta. Situace je ale podle lékařských odborů jiná. Platy v krajských nemocnicích letos nestouply. Podle odborů nemocnice na přidávání platů nemají peníze.
„My tvrdíme, že do nemocnic peníze nepřišly, ministerstvo tvrdilo, že na navýšení prostor je. Celý březen jsme se snažili s ministerstvem komunikovat, abychom ten stav zobjektivizovali. Ministerstvo si kladlo nesmyslné požadavky, my jsme chtěli ověřit platby. To se nám nepodařilo,“ přiblížil v Ozvěnách dne předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.
Lékařské odbory hrozí protesty, pokud nedojde ke slibovanému růstu platů. O tématu jsme v Ozvěnách dne mluvili s předsedou LOK Martinem Engelem a náměstkem ministra zdravotnictví Petrem Noskem.
Ministerstvo se teď pře s odbory, kdo může za krach společně plánovaných kontrol hospodaření v krajských nemocnicích.
Lékařské odbory nyní chtějí, aby ministr upravil úhradovou vyhlášku, tedy předpis, podle kterého platí pojišťovny za péči, tak, aby nemocnice od pololetí dostávaly víc peněz.
„Naše poslední šance je teď jednání s premiérem Petrem Nečasem. Ten nám přislíbil, že v případě že v nemocnicích peníze nejsou, měla by se úhradová vyhláška na druhé pololetí upravit. A to je vize, které se držíme,“ uvedl Engel.
Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska ale přichází v úvahu změna úhradové vyhlášky pouze v případě negativního ekonomického vývoje. Pak na to bude podle něj vyhláška logicky reagovat tak, aby platby byly upraveny, aby nedošlo k tomu, že se systém přivede do deficitu. Také upozornil, že navýšení úhradové vyhlášky by mohlo naopak situaci zkomplikovat.
"Pokud půjde tlak odborových předáků směrem, že budou deponovány opět prostředky ve smyslu navýšení jejich platů, aniž to bude odpovídat tomu, jakým způsobem bude poskytována zdravotní péče, tak to může způsobit nemocnicím daleko větší problémy, než jaké mají dnes. A možná, že ta restrukturalizace bude vyvolána tím tlakem na zvýšení platů právě u lékařů,“ uvedl v Ozvěnách dne.
Lékařské odbory s dalšími kroky podle Engela počkají do 19. června, kdy se bude konat sněm LOK a kdy už by mělo být jasné, zda se vyhláška změní. V případě, že se tak nestane, mohli by se odboráři znovu vrátit ke své protestní akci Děkujeme, odcházíme.
Podle Engela by nová akce mohla být ještě razantnější. „Za prvé se to netýká už jen lékařů, ale i středního zdravotního personálu. A já budu pro své usnesení hledat půdorys i průnik s odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče. Samozřejmě v té první době to byla situace, že jsme měli nějakou představu, ale nikdo nám nic neslíbil, nikdo nic nepodepsal. Kdežto teď jde o flagrantní porušení psané dohody a já si myslím, že to lidem musí hodně vadit,“ uvedl.
Ředitel FN: Není na místě silou si teď vynucovat zvyšování platů
Odboráři si stěžují hlavně na situaci v krajských a menších nemocnicích, ve fakultních nemocnicích se platy lékařů zvedly. „My jsme původní dohodu dodrželi zcela, zvedli jsme platy o deklarovaných 6,25 procenta. My to ale zvedáme celoročně na průměru, což znamená, že každý měsíc bude mít daný lékař přesně tuto částku a nebudeme ji promítat do dalších složek,“ přiblížil ve Stalo se dnes ředitel Fakutlní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula.
Dodal také, že situaci v menších a středních nemocnicích chápe. Připomněl, že v letošním roce se prudce zhoršila finanční situace většiny českých nemocnic kvůli tomu, jak je nastavená úhradová vyhláška a jak se chovají pojišťovny.
„Myslím, že řada fakultních nemocnic by si to v objektivním případě, kdyby nebyla vázána nějakými dohodami, také nemohla dovolit. Vzhledem k celkové ekonomické situaci není úplně na místě nějakou silou si teď vynucovat zvyšování platů. Realita je taková, že na to nejsou prostředky,“ uvedl.
Hostem Stalo se dnes byl ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula.
Aby šlo naplnit memorandum z loňského roku, musely by se podle Prymuly přidat do zdravotnictví prostředky, nebo by se musela některá zařízení v systému zrušit. „Systém v tuto chvíli nemá dostatek prostředků, a pokud se nezvýší třeba platba za státního pojištěnce nebo se nezmění síť, tak to není reálné,“ uvedl.
Podle něj nelze očekávat, že ministerstvo zdravotnictví změní úhradovou vyhlášku tak, aby platy ve druhém pololetí vzrostly. Hlavním problémem je podle něj, že pojišťovny nemají dostatek prostředků. „Uvidíme, jak to bude politicky vypadat dále, jestli se nějaké prostředky do systému dostanou. Jiná cesta není v tuto chvíli.“