Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech.
Podle spoluautorky návrhu Margity Balaštíkové (ANO) má návrh podpořit české zemědělce a zajistit kvalitnější produkty na trhu. Zároveň prý podpoří soběstačnost v oblasti potravin.
Složení výrobků v zemích unie se podle rozsáhlého testu Evropské komise skutečně liší. České instituce utrácí miliony z dotací na opatření proti teroristickým útokům. Více se dočtete v přehledu tisku.
„Že se dělají místně poplatné chuti, je jenom výmluva. Jde o to nahradit jednotlivé složky, aby se ušetřilo. Všechno ostatní jsou kecy,“ dodává šéf Madety.
Do Česka se zhruba od poloviny dubna dostalo 16 tun polského drůbežího maso se salmonelou. Nejspíš se všechno snědlo, protože výsledky testů dostali veterináři až po datu spotřeby masa.
Praktický dopad směrnice ale bude záviset na tom, jak poslanci a senátoři převedou směrnici do českých zákonů. A také jak budou v praxi nová pravidla české úřady po výrobcích vymáhat.
Evropská komise vyhověla zemím Evropské unie, které volaly po zákazu dvojí kvality potravin. Podle směrnice bude nezákonné uvádět na trh identicky vyhlížející produkty odlišného složení.
Obklopena špičkami ANO vysvětlila eurokomisařka Věra Jourová veřejnosti, co všechno dokázala v Bruselu zařídit, aby se prodej zboží různé kvality dostal na unijní seznam nekalých obchodních praktik.
Eurokomisařka Věra Jourová z hnutí ANO, která má na starost mimo jiné ochranu spotřebitelů, chce, aby dvojí kvalita potravin patřila mezi nekalé obchodní praktiky. V dubnu to navrhne Evropské komisi.
Státní zemědělský intervenční fond vypsal soutěž na část tendru na podporu kvalitních potravin za 150 milionů. Premiér Andrej Babiš ale dříve státní výdaje na podporu značky kvality Klasa kritizoval.
Jednotné testování výrobků, tlak členských států na obchodníky a vzájemná spolupráce. Takový postup v řešení dvojí kvalitě potravin navrhuje eurokomisařka Věra Jourová z hnutí ANO.
Z 21 testovaných výrobků obchodních řetězců prodávaných v podobném obalu v Německu, Rakousku, Česku, Slovensku a Maďarsku, jich bylo stejných pouze sedm.
Druhý slovenský test prokázal u téměř poloviny zkoumaných potravinářských výrobků výraznější rozdíly v kvalitě produktů prodávaných pod stejným názvem a stejnou značkou na Slovensku a v Rakousku.
Členské státy Evropské unie budou moci požádat o dotaci na testování dvojí kvality potravin, oznámila eurokomisařka Věra Jourová. EU na to podle ní uvolní asi milion eur, zhruba 26 milionů korun.
Osmnáct hříšníků, řada tiskových prohlášení, žádné výraznější kroky. iRozhlas.cz se podíval, jak poté, co ministerstvo zemědělství představilo testování kvality výrobků, zareagovaly dotčené firmy.
Jednadvacet párů výrobků a jenom tři shody. Tak prezentovalo ministerstvo zemědělství výsledky testování výrobků na českém a německém trhu. Podle dánského výrobce potravin ale český úřad pochybil.
Evropská komise bude řešit problém dvojí kvality potravin. Země visegrádské čtyřky kritizují praxi, kdy na různé trhy v rámci unie míří výrobky, které mají ve východních zemích méně kvalitní obsah.
Země visegrádské čtyřky budou řešit problém dvojí kvality potravin s šéfem Evropské komise. Za Polsko, Česko, Maďarsko a Slovensko bude s Jeanem Claudem Junckerem jednat slovenský premiér Robert Fico.
Slovensko hrozí západním zemím sankcemi kvůli dvojí kvalitě potravin. Problém budou premiéři zemí Visegrádské čtyřky znovu probírat na summitu v Budapešti.
Česko by chtělo lepší prací prášky a pomazánky, jeho evropští partneři méně migrantů. Dvě věci spolu zdánlivě nesouvisí, ale představují opačné póly nepochopení mezi západní a východní Evropou.
Průzkum, který si zadalo ministerstvo zemědělství, potvrdil podezření, že potraviny prodávané ve stejném obalu a pod stejným názvem v různých zemích Evropské unie se mohou lišit.
Kvalita výrobků v Česku je v porovnání se zahraničím rozdílná. Česko už ale nechce být popelnicí Evropy. Ministerstvo zemědělství v úterý řekne, jak velké jsou rozdíly ve výrobcích.