Velké srovnání potravin za hranicemi a v českých obchodech: z 21 výrobků se shodovaly jen tři
Potraviny prodávané v pěti evropských zemích se výrazně liší od těch, které se prodávají v Česku. Vyplývá to z průzkumu dvojí kvality potravin ministerstva zemědělství. Z 21 produktů byly zcela shodné jen tři. Podle šéfa resortu Mariana Jurečky z KDU-ČSL se rozdíly v kvalitě potravin potvrdily hlavně v porovnání s Německem a Rakouskem. Výsledky průzkumu poslouží k jednání ministrů zemědělství Evropské unie.
Jogurty s větším podílem ovoce nebo klobásy plné masa. Právě takové potraviny se dají sehnat v Rakousku nebo třeba v Německu. Složení se liší nejen u potravin, ale také u drogerie, například u pracího prostředku.
Cena másla láme rekordy. Čtvrtkilová kostka zdražila za poslední rok v průměru o deset korun
Číst článek
„Je evidentní, že tady je rozdíl v kvalitě výrobků, které jsou dodávány na český trh nebo slovenský a německý nebo rakouský," řekl Radiožurnálu Jurečka.
Podle Miroslava Koberny z Potravinářské komory jsou největší rozdíly v mase. „Za hlavní problém považujeme dvojí kvalitu masové produkce. V průzkumech jsme zjistili, že za stejnou cenu si mohu v Německu nebo dalších zemích koupit kvalitnější výrobky nebo výrobky české kvality za nižší cenu," přiblížil pro Radiožurnál Koberna. Rakouské nebo německé řetězce prodávají kvalitnější zboží, protože tamní trhy jsou podle Koberny přísněji regulované.
I to je důvod, proč stále víc českých zákazníků jezdí na nákupy do sousedních států. „Čím dál tím víc lidí jezdí na nákupy do zahraničí a čím dál tím víc lidí zjišťuje, že ty rozdíly v kvalitě jsou značné," dodává předseda Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka. Ministerstvo zemědělství chce teď proto sjednotit kvalitu výrobků v celé Evropské unii.
Jenže třeba výrobce pracího prášku Persil, u kterého analýza odhalila více aktivních látek pro německý a rakouský trh, se brání. „Existují regiony, ve kterých spotřebitelé perou při nižších teplotách, též se liší složení skvrn, kvůli kterým je jiné složení," říká mluvčí firmy Henkel Zuzana Ozanová.
Podle výkonného ředitele Českého sdružení pro značkové výrobky Jan Levory rozdíl ve složení neznamená, že potraviny a výrobky v sousedních zemích jsou kvalitnější. „Třeba u nápojů může být použité jiné sladidlo, to ale neznamená, že výrobek je nekvalitní," upozornil.