„Mohu potvrdit, že dnes dopoledne jsme obviněnému doručili usnesení o zahájení trestního stíhání,“ řekla státní zástupkyně Kateřina Doušová. Bursík uvedl, že se cítí nevinen.
Fenomén korupce zajímá nejen policii České republiky, ale i vědce. Jednou z nich je i socioložka Kristýna Bašná, která se svým týmem v uplynulých třech letech zkoumala různé formy uplácení.
Mělo by jít o vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ Josefa Nadrchala.
Opoziční politici se věnovali případu Podnikatelské družstevní záložny a korupční kauze Dozimetr. Premiér Petr Fiala (ODS) označil sněmovní jednání za ztrátu času. Opoziční obvinění opět odmítl.
Dbalý byl odsouzen k deseti letům a propadnutí majetku. Od června si 2021 odpykává trest v ruzyňské věznici. Toběrný odešel se šestiletým trestem, v pražské pankrácké věznici je od prosince 2021.
„Trest považujeme za zákonný. Sice za mírný, ale nikoliv nepřiměřeně,“ uvedl k podmínkám schválené dohody předseda senátu pražského městského soudu Lukáš Slavík.
Podle portálu Aktuality.sk se obvinění týká podezření, že Brhel vyplácel Imreczemu peníze navíc k jeho oficiálnímu platu jako prezidenta finanční správy.
Ústřední trojicí druhé větve kauzy byli, stejně jako v první části případu Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott.
Odborníci z Rekonstrukce státu se rozhodli analyzovat slabé stránky protikorupčních zákonů a předložit úpravy, které by měly zabránit rozkrádání veřejných peněz.
Soud poslal do vazby soudce vrchního soudu Zdeňka Sováka a další dva lidi viněné v kauze údajného ovlivňování kauz a korupce. Policie ho zadržela v sobotu.
„Hnutí jsem založil, nejvíc ze všech odpracoval a všechny tyto moresy moji práci a práci našich ministrů poškozují. Jasně jsem řekl, že to musí skončit,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) deníku Právo.
Navržené tresty státním zástupcem požadují zaplacení pokuty a zároveň zákaz o účasti na veřejných zakázkách pro obě firmy. Právníci firem to přirovnali k trestu smrti.
Zkorumpovaní nebo z korupce důvodně podezřelí soudci, policisté a prokurátoři nemohou podle slovenské prezidentky Čaputové setrvávat ve svých funkcích. Důvěru má třeba v představitelích policie.
Zastupitelé městské části Brno-Ivanovice na mimořádném zasedání jednomyslně odvolali z funkce místostarosty Petra Liškutina (dříve ANO). Sám nerezignoval.
Hlavními aktéry jsou kromě exhejtmana Ratha i bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. David Rath svou vinu odmítá.
Obhájci v kauze Rath do poslední chvíle zásobovali Vrchní soud v Praze návrhy na doplnění dokazování. A v pondělí dosáhli svého – odvolací senát zrušil prvoinstanční rozsudek a vrátil případ středočeskému soudu. „Podávali jsme to v etapách,“ přiznal Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Tomáš Sokol, obhájce manželů Kottových, kteří byli společně s exhejtmanem Davidem Rathem v prvním kole odsouzeni k mnohaletému vězení.
Soudce Robert Pacovský dnes vynese verdikt v případu bývalého politika Davida Ratha a podnikatelky Lucii Novanské. Oba jsou obžalovaní kvůli údajné korupci okolo veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Ratha zatkla policie 14. května 2012 s krabicí, ve které bylo sedm milionů korun. Státní zástupce pak obžaloval kromě bývalého hejtmana dalších deset lidí. Část z nich už zná verdikt několik měsíců.
Policie požádala o vazbu pro tři hráče zapletené do kauzy údajného ovlivňování fotbalových zápasů, ale strakonický soud žádosti nevyhověl. V současné době je obviněno 12 lidí, podle strakonického státního zástupce Miloslava Kelymana jich ale může být víc. Současné i bývalé fotbalisty policisté viní z ovlivňování zápasů a sázení na utkání, ve kterých sami hráli, přesto zůstávají na svobodě.
Celkem devět lidí stíhá v Brně-Starém Lískovci protikorupční policie. Dva jsou ve vazbě. Důvodem je s největší pravděpodobností zadávání veřejných zakázek na tamní radnici.
7:54
|Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková|Zprávy z domova
Ministr vnitra Jan Kubice řekl v České televizi, že si další vzájemnou spolupráci pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové a ředitele protikorupční policie Tomáše Martince neumí představit. Kdo bude muset svůj post opustit, je tedy předmětem spekulací.
Co oči nevidí, srdce nebolí. Tímhle heslem se od teď bude řídit vyšetřování korupce v českém fotbale. Aby se oznámené případy uplácení nedostávaly na veřejnost, aby se kvůli tomu o fotbale nemluvilo negativně a aby policie mohla vyšetřovat v klidu a kvalitněji.
Korupci v českém fotbale bude řešit výhradně policie. Až poté může na základě výsledků vyšetřování trestat disciplinární komise. Rozhodl o tom výkonný výbor fotbalové asociace. Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta řekl důvody této změny.