Aby se neopakovala kauza Hlubuček? Zpřísněte zákon o zakázkách i ochranu whistleblowerů, radí experti

V souvislosti s nadcházejícími komunálními volbami připravili odborníci z Rekonstrukce státu opatření, která by starostům a primátorům pomohla předejít takovým korupčním kauzám, jako je nedávná kauza Dozimetr kolem pražského Dopravního podniku. Zaměřili se také na mezery v příslušných zákonech. Celkem tři navrhovaná opatření se týkají veřejných zakázek nebo lepší ochrany oznamovatelů korupce.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček (STAN)

Změny v protikorupčních zákonech by podle expertů pomohly předejít podobným kauzám, jako byla nedávná kauza Hlubuček | Foto: CPA | Zdroj: Profimedia

Experti z projektu Rekonstrukce státu se rozhodli analyzovat slabé stránky protikorupčních zákonů a předložit úpravy, které by do budoucna měly zabránit rozkrádání veřejných peněz.

Změny se týkají zadávání veřejných zakázek městských firem a pravidel pro jejich správu, stejně tak jako lepší ochrany tzv. whistleblowerů, tedy oznamovatelů korupce.

Obviněný v kauze kolem Hlubučka se přiznal ke korupci. Popsal, jak celá skupina fungovala

Číst článek

Konkrétně se jedná o „transparentní výběrová řízení do vedení firem, formulaci vlastnické politiky města a změnu stanov městských firem pro definici veřejných zájmů“. Podle právníka Věnka Bonuše z Rekonstrukce státu by značnou část prevence korupce mohli zajistit sami představitelé měst.

Sektorové zakázky

První opatření, které Rekonstrukce státu navrhla, souvisí s přísnějšími podmínkami pro sektorové veřejné zakázky.

Právě příliš uvolněná pravidla, platná ve firmách působících v hromadné dopravě, vodárenství nebo například energetice, totiž podle právníků Rekonstrukce státu v pražském dopravním podniku umožnila rozkradení peněz.

Příslušný zákon bezdůvodně stanovuje dvojí metr pro manipulaci s veřejnými penězi. Tím otevírá dveře k ovlivňování zakázek, korupci a klientelismu.

„Města by měla vyžadovat od všech svých firem, aby při nákupech postupovaly podle jasných a transparentních pravidel. Těmito pravidly může být standardní postup podle zákona o zadávání veřejných zakázek nebo flexibilnější metodika pro postup mimo režim zákona,“ uvedl odborný garant Rekonstrukce státu Jiří Skuhrovec.

Ochrana oznamovatelů

Druhé navrhované opatření vychází ze zmíněné ochrany whistleblowerů. Podle expertů je nutné oznamovatelům poskytnout bezpečné prostředky k tomu, aby se uvnitř městské firmy nebáli korupci nahlásit.

Pokračování kauzy kolem Hlubučka: všechny zakázky pražského dopravního podniku čeká audit

Číst článek

Ministerstvo spravedlnosti by podle nich mělo urychleně přijmout zákon o ochraně oznamovatelů. Jeho aktuální návrh obsahuje „zbytečné překážky“. Městské firmy by pak na popud vedení obcí měly zavést tzv. interní oznamovací kanály.

„Je třeba zajistit důsledné prošetření relevantních oznámení a prosazení firemní kultury vstřícné k oznamování korupce nebo protiprávního jednání,” říká předsedkyně Oživení a garantka Rekonstrukce státu Šárka Zvěřina Trunkátová.

Městské firmy

Posledním z řešení, jak lépe zabránit korupci, by podle odborníků z Rekonstrukce státu byla opatření pro efektivnější správu městských firem.

Kandidáti do vedoucích pozic daných firem jsou podle nich častěji vybíráni na základě „stranického klíče nebo známosti“. Právě tyto konexe pak umožňují ovládnutí firem a manipulaci s veřejnými penězi.

Městské firmy navíc zpravidla nemají jasně stanovenou strategii vlastnické politiky, a případné kontroly jsou tak spíše formální.

„Města by měla zavést otevřená výběrová řízení na řídící funkce v ekonomicky významných městských firmách. Hlavním kritériem výběru by měla být odbornost kandidáta, nikoliv politická nominace. Výběrové řízení by mělo být otevřené veřejnosti, oznámené na profesních serverech a v místním tisku s dostatečným časovým předstihem a s jasným popisem kompetencí a souvisejících odměn. Smlouvy o výkonu funkce mají být uzavírány na dobu určitou, po které přijde nové výběrové řízení, ve kterém může stávající management obhájit svou funkci. Města by rovněž měla přijmout strategii vlastnické politiky svých městských firem, která stanoví zejména cíle pro jejich vedení a kritéria odměňování. Obojí pravidelně vyhodnocovat a provádět v podnicích nezávislé audity. Kontrolní orgány mají být obsazovány transparentně po vzoru nominačního zákona,“ říká právník Věnek Bonuš. 

Jana Stuláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme