S vámi nemá země budoucnost, osočil Babiš vládu pětikoalice. ‚Žijete ve světě lží,‘ kontroval Fiala

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil ve sněmovně koaliční kabinet Petra Fialy (ODS) za vládu národní katastrofy. V úvodu čtvrteční schůze, kterou vyvolala opozice k vyslovení nedůvěry vládě, Babiš varoval, že hrozí zhroucení energetiky a sociální nepokoje. Mluvil přitom skoro 1,5 hodiny. Fiala v reakci na to prohlásil, že Babišovi jde jenom o rozvrat země a o uchopení moci za každou cenu.

Video Praha (Aktualizováno: 0:39 2. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„České republice hrozí energetický armageddon, totální zhroucení ekonomiky a rozsáhlé sociální nepokoje,“ prohlásil někdejší premiér Babiš za navrhovatele schůze svolané z podnětu poslanců ANO a SPD. „S vaší vládou, pane premiére, naše země nemá žádnou budoucnost,“ pokračoval.

Lídr ANO obvinil vládu ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů z toho, že lhala, když uváděla, že zastaví inflaci a zadlužování, nezvýší daně, vyřeší energetickou krizi nebo že plynu bude dost. Vyzval ji proto, aby přestala schůzovat a začala něco dělat.

„Poslední už ani nebude muset zhasínat, protože nebude čím svítit,“ dodal s tím, že si kabinet na „nečinnosti a vymlouvání se na Babiše“ postavil celou politickou kariéru, prodlužuje si víkendy a pracuje podle něho vždy jen od úterý do čtvrtka.

Andrej Babiš během jednání o vyslovení nedůvěry vládě | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Zaměřil se přitom i na některé ministry. Například ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) je podle Babiše zkorumpovaný a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) je podle něho arogantní a také „hrobař českého hospodářství“.

Dále vyzval k ukončení evropského programu snižování emisí skleníkových plynů. Green Deal neboli Zelený úděl podle něho „zabije Evropu“. Babiš také řekl, že pokud by se podařilo vyslovit nedůvěru Fialově vládě, tak s tím „Brusel nemá žádný problém“.

Expremiér také vyzdvihl činnost svého kabinetu a odmítl tvrzení, že by do státní správy dosazoval své lidi. Naopak z vytváření struktur obvinil nynější vládní strany. „Vy jste mě nechali stíhat na objednávku,“ prohlásil. Soud v dotačním případu Čapí hnízdo čeká obžalovaného Babiše za zhruba dva týdny.

Fiala: Babišovi jde o rozvrat země

Po více než hodinovém vystoupení Babiše se ke slovu dostal premiér Fiala. „Ukazuje se bohužel, že naše země nemá konstruktivní opozici,“ prohlásil současný předseda vlády s tím, že za jednáním Babiše je pouze předvolební kampaň a snaha zakrýt své osobní problémy.

„Vaše vystoupení je důkazem toho, že vám jde o rozvrat a uchopení moci za každou cenu,“ vzkázal Babišovi. Podle Fialy jeho slova ukázala, „v jak vykonstruovaném světě lží a nesmyslů (Babiš) žije“.

‚Pokud je soudná, rezignuje.‘ Jurečka požaduje odchod Mračkové Vildumetzové z vedení sněmovny

Číst článek

Premiér nicméně poděkoval lídrovi ANO za to, že přišel do práce a „svůj projev pronesl ve sněmovně, a nikoli na náměstích, která navštěvuje místo jednání dolní komory“.

Nynější vláda podle Fialy na rozdíl od bývalého kabinetu epidemii covidu-19 zvládla, nezavírala školy ani ekonomiku. „Nerozhodovali jsme chaoticky, nerozhodovali jsme podle průzkumů veřejného mínění,“ uvedl ministerský předseda. Nyní navrhované zvýšení rozpočtového schodku jde podle něj na pomoc lidem, i tak bude deficit o 50 miliard korun nižší, než původně navrhoval na letošek někdejší Babišův kabinet.

Přes chybějící projekty současná vláda napravuje chyby předchozí vlády, uvedl dále Fiala. Dotazoval se přitom, proč ANO za osm let vládního angažmá neudělalo vůbec nic s dálničním propojením z Brna do Vídně. Zmínil také navýšení platů ve veřejném sektoru, které se podařilo kvůli úsporám, a slíbil cílenou pomoc občanům kvůli inflaci a růstu cen v energií.

Petr Fiala během jednání sněmovny | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Okamura: Vláda na občany kašle

Po Fialovi se podle dohod dostal k řečnickému pultíku šéf SPD Tomio Okamura. „Tahle vláda už stihla napáchat tolik zla, že by měla odstoupit a měly by se konat nové volby,“ sdělil. Kabinet přitom nazval samozvanou elitou, která si dělá, co chce, ale na „občany kašle“. 

Okamura také označil za chybu, že opoziční hnutí ANO slíbilo nevyvolat během českého předsednictví hlasování o nedůvěře. Nemá to podle něj logiku. Nikoho údajně nezajímá, že Česko předsedá Radě EU. Fialova vláda je podle něho mistrem v podléhání Bruselu a Berlínu, ani to jí však někdy nestačí.

Lidé podle něj oprávněně nazývají kabinet ukrajinskou vládou, Fialu ukrajinským premiérem a růst cen Fialovou drahotou. Od státu přitom nedostali skoro žádnou pomoc ohledně energetické krize. „Jsou málo ukrajinští?“ ptal se lídr SPD, když poukazoval na peněžité dávky pro migranty z Ukrajiny.

Předseda SPD Tomio Okamura při vystoupení, vlevo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Okamura se ve svém projevu také opřel do vládního hnutí STAN, které je podle něho napojené na organizovaný zločin a jeho skutečným šéfem je Michal Redl stíhaný spolu s dalšími lidmi v pražské korupční kauze Dozimetr.

V tomto ohledu zaútočil i na TOP 09, KDU-ČSL a na Piráty, zejména pirátského pražského primátora Zdeňka Hřiba. „Vláda nasbírala za tři čtvrtě roku tolik skandálů, nadělala tolik zla, že by to stačilo na desítky pádů vlády,“ prohlásil Okamura.

‚Po nás potopa‘

Bývalá ministryně financí a nynější předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová kritizovala vládu hlavně za to, že se svými opatřeními přichází pozdě. Vláda podle ní nekomunikuje například s podnikateli a proti současnému růstu cen nedělá nic. „Ta situace je opravdu velmi vážná, a to říkám velmi mírně,“ uvedla s tím, že vláda „se stříkací pistolkou vždy s ohromným zpožděním hasí velký požár“.

Místopředsedu TOP 09 a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zklamalo, že se opoziční hnutí ANO propůjčilo ke snaze svrhnout vládu během českého předsednictví EU pod heslem „po nás potopa“. V případě SPD tím Válek překvapen není vzhledem k tomu, že toto opoziční hnutí má blízko k Rusku a nemá rádo EU.

Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 270 miliard. Oproti letošku je to o 60 méně

Číst článek

„Pro mně je to zklamání a mám pocit, že vám na naší zemi nezáleží,“ řekl ministr poslancům ANO. „Rozumím tomu, že jste opozice, nerozumím tomu, že jste ochotni se k tomu propůjčit pod heslem ‚po nás potopa, aneb shodíme vládu a pak se uvidí‘.“

Válek se ve svém vystoupení soustředil především na prezentaci svých plánů v oblasti zdravotnictví, přičemž poděkoval některým zástupcům ANO za spolupráci. Na druhou stranu ale ANO kritizoval za předimenzované projekty během vlády Andreje Babiše, „kterou drželi u moci komunisté“, a za personální čistky na ministerstvech za éry Babišovy vlády.

Na téměř hodinový projev navázal předseda poslanců SPD Radim Fiala komentářem, že se ministři uchýlili k obstrukcím, aby o den oddálili konec kabinetu.

Ke kritice vlády se přidal i někdejší vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). „Průmyslníci rezignují, energetici si drží hlavu v dlaních a situace je kritická,“ prohlásil. Problém už je podle něho i u veřejných institucí a hejtmanům, kteří volají po regulaci cen elektřiny a plynu, „hoří koudel za zadkem“. „Jedeme z kopce, je to volný pád a všichni se na to díváte,“ dodal.

Premiér Petr Fiala (vpravo) v poslanecké lavici naslouchá závěru vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poznamenal, že nynější kabinet převzal řízení země po trestně stíhaném premiérovi, který se teď snaží nynější vládu „uměle ponížit uměle vyvolaným jednáním o nedůvěře vládě“. „Ze strany opozice to není žádný konstruktivní krok,“ řekl Lipavský.

Postěžoval si přitom na podle něho prázdné opoziční lavice: „Ti, kteří vyvolali tuto schůzi, tu ani nejsou, aby si vyposlechli, co vláda přednáší za argumenty, ani své vlastní řečníky.“

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) si vysloužil kritiku opozičních poslanců za své prohlášení, že se Rusko snaží rozložit místní sociální smír, v čemž našlo spoustu vědomých i nevědomých spojenců. „Když si dovolíme říci něco proti vám, tak jsme podporovatelé Putina?“ rozhořčil se někdejší ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

‚Návrat do evropské politiky‘

Ministři využili možnost vystoupit také k tomu, aby odmítli opoziční výtky a distancovali se přístupu členů bývalé vlády Andreje Babiše (ANO). Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) vyzdvihl současné vnímání Česka v zahraničí.

Česká republika se z pozice outsidera na evropské periferii, kde se jako satelit Orbánovy neliberální demokracie dostala v minulých letech v důsledku neřešeného střetu zájmů, nesolidárního přístupu k problémům ostatních zemí a zavíráním očí nad porušováním zásad právního státu, dokázala vrátit do hlavního proudu evropské politiky, uvedl Bek.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) poukazoval mimo jiné na zadlužení Českých drah v desítkách miliard korun nebo na nevyřešené drážní pozemky. Uvedl také, že tempo přípravy dopravních staveb se za současné vlády zrychluje a kabinet se také vynasnaží zajistit peníze, tak aby se ve stejném tempu i stavělo. Exministr dopravy Karel Havlíček (ANO) namítl, že jeho nástupce nemá v rozpočtu pokrytu třetinu plánovaných výdajů.

Opozice podle předsedy Pirátů a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše upřednostnila touhu po mediálních výstupech před prací pro občany, kterou se někteří opoziční poslanci zaklínají. Připomenul, že dříve stačil opozici den k tomu, aby zkritizovala vlády a Sněmovna se dobrala k hlasování.

Hlasování v pátek?

U mikrofonu se vystřídali poslanci s přednostním řečnickým právem, před 22. hodinou se ke slovu dostali i řadoví poslanci. Očekává se, že debata potrvá několik hodin. Zatím je do ní přihlášeno 37 poslanců. 

Schůze sněmovny začala ve 13.00. Po pěti hodinách jednání si poslanci odhlasovali jednomyslně na základě dohody všech svých frakcí, že budou zasedat i přes půlnoc. Očekává se tak, že se k hlasování dostanou až během pátku. 

Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že kabinet důvěru dolní komory neztratí. K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme