Bezpečnostní manažer FAČR bude informovat o podezřelých kauzách policii

Co oči nevidí, srdce nebolí. Tímhle heslem se od teď bude řídit vyšetřování korupce v českém fotbale. Aby se oznámené případy uplácení nedostávaly na veřejnost, aby se kvůli tomu o fotbale nemluvilo negativně a aby policie mohla vyšetřovat v klidu a kvalitněji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta předal informace od šéfa Sparty Křetínského o řízení profesionálního fotbalu protikorupční policii

Miroslav Pelta předal informace od šéfa Sparty Křetínského o řízení profesionálního fotbalu protikorupční policii | Zdroj: ČTK

Tak odůvodnil výkonný výbor Fotbalové asociace své rozhodnutí vynechat napříště z vyšetřování korupčních afér své disciplinární komise. A týkat se to má už té aktuální, kterou v září rozvířil šéf Sparty Daniel Křetínský.

A v tom je také hlavní problém tohoto narychlo přijatého opatření. Z podstaty věci je nápad nechat korupci vyšetřovat policii naprosto logické. Má na to páky, o kterých si všechny disciplinárky světa mohou nechat zdát. A vedení FAČR si na podporu tohoto argumentu přizvalo i vysoce postaveného kriminálního policistu Václava Kučeru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rázném rozhodnutí FAČR informoval po celý den Jan Kaliba

„Kdokoli zjistí informace, tak by v nich neměl provádět vlastní šetření a měl by je předat policii, aby policie provedla to šetření. Protože tato informace může být jakýmkoli způsobem deformovaná. Nové důkazy by se měly okamžitě předat, ne přešetřovat.“

Potíž je v tom, že se český fotbal rozhodl vzdát vyšetřování svých korupčních afér, dokud je nevyřeší policie, zrovna ve chvíli, kdy všechno směřovalo k trestu buď pro Plzeň za uplácení, nebo pro šéfa Sparty Daniela Křetínského za neopodstatněné obvinění.

Kvůli tomu také okamžitě rezignoval předseda disciplinárky Jiří Golda, kterému vadí, že se podle něj případ zametá pod stůl, protože komise dostala doporučení zastavit šetření i v právě řešené kauze. První muž českého fotbalu Miroslav Pelta ovšem nové opatření jako účelové, aby za dva týdny nepřišel pravděpodobný trest pro Křetínského, nevidí. A jako ohýbání zákonů během rozdělaného případu mu to nepřipadá.

Nesouhlasím s tím, aby se korupce zametala pod koberec, říká Golda

Číst článek

„Vždy vás donutí udělat nějaké výjimečné rozhodnutí v nějaké výjimečné situaci. Já jsem předseda celého fotbalového hnutí a ty věci, co to s sebou teď přinášelo, to nám dělalo trauma na všech úrovních, protože ti lidé přestávali té kauze rozumět a hodně lidí mi říkalo, proč to neřeší policie,“ říká Pelta a vypadá to, že daleko víc než samotná korupce mu vadí, když se o ní mluví.

„Sdělovat veřejnosti, to je to nejhorší, co bychom mohli udělat. To znamená, že ty informace bude dostávat pan Synecký, když bude v té pozici. A jeho povinností je, aby s tím šel okamžitě na policii,“ označuje Pelta bezpečnostního manažera Fotbalové asociace za styčného důstojníka pro boj s korupcí. Ten bude v kontaktu nejen s policií, ale i se zástupcem Evropské fotbalové unie. Ovšem všechno se bude dít ve vší tichosti.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme