Server iROZHLAS.cz si rozsudek, který je vyvrcholením osmiletého stíhání Bohuslava Svobody z ODS, vyžádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Svoboda o vydání sněmovnu požádal. „Jsem přesvědčen o tom, že nebudeme-li věřit našim soudům, budeme jako poslanci bortit jeden ze základních systémů, na kterém je naše demokracie postavena,“ řekl.
„Pokud poslanci vznikl nový mandát, orgány činné v trestním řízení musí znovu žádat o jeho vydání k trestnímu stíhání,“ říká viceprezident Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.
V březnu ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Hudeček vedle náhrady nákladů vynaložených na obhajobu žádal také satisfakci jak za samotné trestní stíhání, tak i za jeho nepřiměřenou délku.
Soud loni v březnu zprostil obžaloby Hudečka i další tři obviněné v kauze opencard. Podle obžaloby v roce 2012 neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k opencard.
Policie se rozhodla, že nebude stíhat soudce pražského městského soudu Alexandra Sotoláře za manipulování s protokoly z případu opencard. Podle ní totiž nespáchal trestný čin.
Kárnou žalobu podali Sotolářův nadřízený Libor Vávra a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která ho dočasně zprostila funkce. Kárný senát může soudci uložit důtku nebo ho zbavit funkce.
Na lavici obžalovaných v úterý vedle Hudečka už potřetí usedli někdejší radní pro informatiku a dopravu Eva Vorlíčková a Josef Nosek a také bývalý šéf magistrátních informatiků Jan Teska.
Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení na soudce pražského městského soudu Sotoláře. Soudce prý zneužil své pravomoce manipulování s protokoly z hlavního líčení v trestní kauze opencard.
Server iROZHLAS.cz získal zvukové a textové dokumenty, na základě kterých Nadační fond proti korupci podal na soudce Alexandra Sotoláře trestní oznámení.
Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra podal kárnou žalobu na soudce Alexandra Sotoláře kvůli kauze opencard. Vadí mu mimo jiné, že v případu podle něj dezinterpretoval některé důkazy.
Soudce dvakrát uznal exprimátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a další radní vinnými z porušování povinností při správě majetku, vrchní soud však oba jeho rozsudky zrušil.
Prvoinstanční soud loni v prosinci uložil dvouleté podmíněné tresty bývalému primátorovi Tomáši Hudečkovi (dříve TOP 09) a někdejšímu radnímu pro dopravu Josefu Noskovi.
Obžalovaní se údajně dopustili porušení pravidel hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Navržené tresty jsou výchovné a zohledňují okolnosti, za jakých radní jednali.
Pražský vrchní soud zrušil odsuzující část rozsudku nad bývalým pražským primátorem Tomášem Hudečkem (dříve TOP 09) a dvěma bývalými radními v kauze elektronické karty opencard.
Zrušený verdikt uložil podmíněné tresty čtyřem bývalým radním včetně někdejších primátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka. Dalších deset obviněných osvobodil.
Odsouzený někdejší šéf magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček nebude muset nahradit Praze škodu v souvislosti s projektem opencard. Magistrát vzal zpět svou žalobu.
Tomáš Petana byl v pražském dopravním podniku ředitelem úseku služeb, Jan Suntych vedoucím informatiky. V roce 2007 doporučili uzavřít smlouvu s firmou Haguess na dodávku softwaru k čipovým kartám.
Do sněmovny došla policejní žádost o vydání Bohuslav Svobody (ODS). V ČT to potvrdil nový šéf sněmovny Vondráček. Exprimátor je stíhán kvůli kauze opencard.
Závěrečnými řečmi pokračuje u soudu kauza Opencard. Dnes zazní u Městského soudu v Praze další závěrečné řeči. Státní zástupce v pondělí navrhl tresty pro devět z patnácti obžalovaných. Podmínky žádá i pro dva bývalé pražské primátory - Bohuslava Svobodu a Tomáše Hudečka.
Pražský městský soud dnes začal projednávat další část kauzy opencard. Obžalobě čelí 10 někdejších radních a pět bývalých zaměstnanců magistrátu. Mezi obviněnými je poslanec ODS a bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda a také exprimátor Tomáš Hudeček, dříve z TOP 09. Za uzavření nových, údajně nevýhodných smluv s firmou Haguess jim hrozí až osmileté tresty.