Hospodářská krize přinesla problémy, se kterými se maďarská vláda potýká jen těžko. Konflikt s Evropskou unií umocňuje izolaci, ve které se země nachází.
„Ekonomicky nesprávný přístup zvyšovat sazby, dokud se nákladová inflace neotočí, vede k přestřelení. Výsledná recese bude hlubší, než je nezbytně nutné,“ řekl.
Farmáři si stěžují, že vláda Šrí Lanky není ani schopná ani ochotná lidem pomáhat. Sami se tak musí vypořádat s následky hospodářské krize, která silně zasahuje zejména ty nejchudší.
„Naučili jsme se, že jednat se musí rychle. Zajistíme, abychom měli dostatek plánů na pomoc lidem, jejichž pracovním místa zanikla, aby se jim dostalo potřebných příležitostí,“ řekl premiérJohnson
Pokud se podaří tento plán zrealizovat v jakž takž navržené podobě, bude to signál, že je Evropská unie, navzdory vší skepsi z posledních týdnů, přece jen schopná solidarity.
Zatímco v únoru klesla míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie na dosavadní minimum, březnové odhady už kvůli šíření nového koronaviru předpokládají růst nezaměstnanosti po celém světě.
„Zastánci vrtulníkových peněz mají za to, že lidé by s bezpracně získanými penězi více spotřebovávali a investovali, což by roztočilo kola ekonomiky, a pomohlo jí to z krize,“ píše Lukáš Kovanda.
Liberland má už vedle státní vlajky a měny třeba i vlastní erb nebo pivo. O občanství podle Lidových novin zažádalo půl milionu lidí. Co se píše jinde?
Před blikající obrazovkou automatické plničky lahví upravuje Sofoklis Panajotos parametry tlaku a doby, které potřebuje Red Ale, jedno z dvanácti piv, které vyrábí jeho minipivovar.
I přes špatnou ekonomickou situaci se rozrůstají v Turecku stavební investice. Příští rok zemi čekají parlamentní volby a prezident Recep Tayyip Erdogan potřebuje ukázat, že ekonomika míří vzhůru.
Čtvrtá největší investiční banka v USA Lehman Brothers před deseti lety vyhlásila po jednání s vládou bankrot. Stejně jako mnoho dalších dávala hypotéky i těm, kdo měli špatnou úvěrovou minulost.
Obyvatelé Finska dnes volí nový parlament. Země se už pět let potýká s hospodářskou krizí a ekonomické otázky se staly hlavním tématem letošní kampaně. Favoritem voleb je Strana středu bohatého podnikatele v IT Juhy Sipiläho, který slibuje hluboké hospodářské a sociální reformy, snižování daní a efektivní řízení státu po vzoru soukromé společnosti. Do budoucna chce také vytvořit 200 tisíc pracovních míst.
Řecko se zmítá v bouři a hledá, kdo ho dovede do bezpečného přístavu. V nedělních volbách budou Řekové vybírat nový parlament. Hlasovat půjdou ve většině případů zklamaní politikou a unavení vlekoucí se hospodářskou krizí, kvůli které mají život plný nejistot.
Ani tvrdě doléhající hospodářská krize nedokáže změnit zažité rituály. Důchodci z řeckého ostrova Korfu si nenechali vzít své tradiční sportovní vyžití a jako každou zimu se den co den schází u větrného mlýna v hlavním městě ostrova. Své starosti, radosti i politickou situaci pak probírají ve vlnách moře, jsou to totiž plavci otužilci.
Španělský král Juan Carlos se omluvil za účast na lovu slonů v Botswaně. O monarchově soukromé cestě do Afriky, kterou podnikl v době velkých ekonomických problémů své země, se média dozvěděla až poté, co si tam král zlomil kyčel a museli ho operovat. Veřejné mínění se k jeho jednání postavilo velmi kriticky.
Navzdory dluhové krizi se Německo vyhne recesi. Je o tom přesvědčený ministr hospodářství Phillip Rössler. Jak představitelé spolkové vlády, tak experti čekají, že i v roce 2012 německá ekonomika poroste, i když méně než v posledních dvou letech.
Podle statistik se většina lidí bojí utrácet, jsou vyděšeni z možného návratu hospodářské krize. Podle mnoha ekonomů se růst evropské ekonomiky buď zastaví nebo dokonce opět nastane hospodářský pokles. Obavy budí hlavně dopady dluhové krize v eurozóně.
Irové se dnes dočkají výsledků voleb, které změní rozložení politických sil v ostrovní zemi. Volby se odehrály ve znamení finanční krize a kolapsu trhu s nemovitostmi, který na vlastní kůži pociťuje většina Irů. To se odrazilo i v rekordní volební účasti, která se ve většině obvodů pohybovala kolem sedmdesáti procent.
Irové začali volit nový parlament a vládu. Předčasné volby jsou poznamenané traumatem ekonomického kolapsu a podle volební průzkumů zamíchají kartami na irské politické scéně. Hlavním favoritem je dosud opoziční strana Fine Gael.
Dluhovou krizí těžce zkoušené Irsko dnes čekají parlamentní volby. Průzkumy naznačují, že se po nich k moci dostane současná opozice. Ta mimo jiné žádá, aby se změnily podmínky, za jakých na konci loňského roku svět poskytl Irsku stabilizační půjčku. Nejen proto ale budou trhy volby ostře sledovat.
Raketový růst cen ropy by mohl ohrozit světovou ekonomiku. Pokud by ropa dál prudce zdražovala, svět by mohl sklouznout zpátky do hospodářské krize. Ropa je teď kvůli nepokojům v Libyi nejdražší od roku 2008.
Na vzniku nedávné finanční a hospodářské krize mají velký podíl politici. Tvrdí to Raghuram Rajan, kterého dnes prestižní britský týdeník The Economist označil za nejvlivnějšího ekonoma na světě.
6:21
|Igor Maňour, Ondřej Houska, Václav Sochor|Ekonomika
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, známá pod zkratkou OECD, ve své předpovědi oznámila, že se hospodářská krize letos nevrátí. Státy platící eurem by měly letos růst o víc než jedno procento, Česko o dvě procenta. Vyhlídky vyspělých zemí ale výrazně kalí problémy se zadlužením.
Lotyšsko a Litva patří mezi země, které velmi tvrdě zasáhla ekonomická krize. Platy se snížili na polovinu, zavřelo se pár škol a nemocnic a šetří se na všem. Tak vypadá současná situace v pobaltských zemích. Stát se prostě chová jako rodina, které došly peníze.
Česká republika byla v hodnocení evropských zaměstnavatelských svazů označena spolu s Dánskem, Německem a Rakouskem jako země nejlépe odolávající dopadům krize. Spolu se Slovenskem, Polskem a Maďarskem se blíží průměrné ekonomické úrovni Evropské unie a udržuje si výbornou úroveň vnější konkurenceschopnosti.