V Irsku začaly předčasné volby vyvolané hospodářskou krizí
Irové začali volit nový parlament a vládu. Předčasné volby jsou poznamenané traumatem ekonomického kolapsu a podle volební průzkumů zamíchají kartami na irské politické scéně. Hlavním favoritem je dosud opoziční strana Fine Gael.
Irové, kteří jdou dnes k volbám, nemají příliš dobrou náladu. Ekonomika stagnuje, roste nezaměstnanost a frustrace.
Půjčka od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu ve výši 85 miliard eur vzbuzuje v zemi rozpaky i vztek. Lidé se ptají, proč musí platit dluhy za nezodpovědné banky.
Všem je jasné, že ať dopadnou volby jakkoli, čekají zemi škrty a trnitá cesta ke znovunastolení finanční stability.
Všechny politické stran nabízely v kampani stejné sliby - vytvoření dostatku pracovních příležitostí, reformu zdravotního systému, který táhne irskou ekonomiku dolů, a v neposlední řadě otevření nových jednání o úvěru od MMF a EU, jehož současné podmínky považují Irové za drastické.
Čeká se výprask vládní straně a triumf opozice
Předvolební odhady jasně favorizují opoziční stranu Fine Gael. Pokud se předpoklady naplní, mohla by být tato strana schopna sestavit vládu sama, případně vytvořit koalici s labouristy.
Podle komentátor Radiožurnálu Milana Slezáka to ale bude mít strana Fine Gael velmi těžké: „Její předseda před volbami slíbil, že vytvoří 20 tisíc nových pracovních míst. To bude velice obtížné v situaci, kdy má irská ekonomika velké problémy, kdy vláda drží úsporný program, v němž bude muset pokračovat. Jenom letos navíc bude propuštěno 90 tisíc lidí ze státních služeb, aby stát ušetřil, a zbývajícím státním zaměstnancům se sníží platy.“
O irských volbách mluvil v pořadu Stalo se dnes komentátor Radiožurnálu Milan Slezák
Novým fenoménem těchto voleb je extrémní množství nezávislých kandidátů, kterých je dvakrát víc než v předchozích volbách. Je velmi pravděpodobné, že i oni budou úspěšní. Irové totiž obecně přestávají věřit klasickému modelu politické reprezentace.
Poprvé se letos uchází o hlasy bývalé politické křídlo Irské republikánské armády, strana Sinn Fein. Vzhledem k ekonomické krizi se její podpora zvýšila na víc než deset procent, ale podle průzkumu 73 procent Irů nevěří tvrzení šéfa strany Gerry Adamse, že nebyl členem IRA, a pro většinu Irů není Sinn Fein důvěryhodnou stranou.