„Lidé spoléhající se na vládní podporu jsou lehce manipulovatelní. Někteří z nich přirozeně pozitivně vzpomínají na Sovětský svaz, třeba s argumentem, že všichni měli co jíst,“ říká Aslan Artmeladze.
Sociální demokraté mají v plánu vytvořit vládní koalici se dvěma dalšími stranami. Po sečtení 64 procent hlasů sociální demokraté v nedělním druhém kole získali 33 mandátů.
Straně GERB by podle Alpha Research po neděli mohlo v 240členném parlamentu připadnout 74 křesel, straně PP 42 křesel, zatímco proruská strana Obrození by mělo mít 36 mandátů.
Prezidentka Salome Zurabišviliová, který vyjádřila podporu opozičním stranám, vyzvala obyvatele Gruzie, aby vyrazili protestovat proti výsledkům voleb do ulic.
Markéta Gregorová (Piráti) byla v pozorovatelské delegaci europarlamentu. V parlamentních volbách podle volební komise vyhrála vládní strana Gruzínský sen, opozice výsledek voleb neuznala.
Podle údajů ústřední volební komise přišlo hlasovat skoro 59 procent oprávněných voličů. Volby se odehrály v poklidné a bezpečné atmosféře, uvedla komise.
Média informovala například o rvačce u volební místnosti na kraji Tbilisi mezi stoupenci Gruzínského snu a volebními pozorovateli. Na sítích se rovněž šíří video, na němž muž cpe do urny štos lístků.
Šéfka SD Blinkevičiutéová ještě před oznámením definitivních výsledků podle Reuters uvedla, že se pokusí sestavit vládu spolu s dalšími dvěma stranami.
Rakouští Svobodní (FPÖ) očekávají, že v parlamentních volbách zopakují úspěch. „Svobodní jsou dlouhodobě silní na sociálních sítích,“ vypočítává reportér Respektu Tomáš Lindner v Interview Plus.
Středopravicový Michel Barnier tvrdí, že bude respektovat všechny strany. „První zásadní zkouškou pro něj bude hlasování o rozpočtu,“ popisuje francouzský novinář Emmanuel Galiero pro iROZHLAS.cz.
„Je možné, že nakonec budeme všichni po uzavření volebních místností a po sečtení hlasů překvapeni,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu český velvyslanec v Rakousku Jiří Šitler.
„Politická scéna je velice roztříštěná a taková je i celá francouzská společnost. Člověk prakticky nenarazí na někoho, kdo by byl příznivcem středu,“ popisuje publicista v Interview Plus.
„Máme tři bloky neschopné dosáhnout většiny, což situaci činí neovladatelnou. Ve volbách se sice můžete potkat se spojenectvími, pro reformy je pak ale složité většinu najít,“ říká Emmanuel Galiero.
Vzhledem k předvolebním průzkumům favorizujícím Národní sdružení se původní protest proti vítězství krajní pravice ve Francii v podstatě změnil v nadšenou oslavu její porážky.
Favoritem parlamentních voleb zůstává krajně pravicové Národní sdružení trojnásobné prezidentské kandidátky Marine Le Penové. Jejich šance na zisk většiny v parlamentu ale klesly.
Francouzská krajní pravice čelí před volbami kritice. Francouzi s dvojí národností vnímají krok jako stigmatizaci. „Je to rozdělování na lepší a horší Francouze,“ tvrdí česko-francouzská občanka.
Sčítání hlasů stále pokračuje. Labouristická strana se dostala k moci poprvé po 14letech vlády konzervativců. Konzervativní premiér Rishi Sunak prohru uznal a vyjádřil zklamání.
„V porovnání s eurozónou je na tom Británie velmi špatně. A to nejen nejnižší třída, chudoba se začíná propisovat i do třídy střední,“ říká historička Johana Klusek.
Spojené království čekají tento týden parlamentní volby a po nich nejspíš politické zemětřesení. Po 14 letech skončí podle průzkumů vláda konzervativců.
Ve Francii zbývá do předčasných parlamentních voleb pět dní. Mezi favority patří nacionalistické Národní sdružení trojnásobné prezidentské kandidátky Marine Le Penové, které bodovalo v eurovolbách.
Kvůli obviněním z takových sázek jsou vyšetřováni čtyři lidé napojení na premiéra - včetně ředitele kampaně toryů Tonyho Leeho a policisty z premiérova ochranného týmu.
Těsně poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron nečekaně vypsal nové parlamentní volby, spadly francouzské trhy. Jen bankovní akcie přišly za den o deset miliard eur.
Labouristé vyzývají ke změně a Skotská národní strana zase po skandálu své bývalé lídryně volá po tom, aby Skotové „volili srdcem“. Konzervativci spoléhají na nízkou inflaci a zastavení růstu migrace.
Někteří voliči sněmovních stran jsou unavení. Proto hledají mimo dolní komoru, komu dát svůj hlas. Za oponu dat volebního modelu s analytikem Medianu Ivanem Cukerem.
Pevnou součástí předvolební kampaně v Indii jsou také zprávy o tom, kolik trestně stíhaných politiků se uchází o zvolení a kolik peněz určených na nelegální kampaň volební komise zabavila.