Je jim přibližně mezi 13 a 28 lety, tvoří 16 procent populace a jsou budoucností české armády. Jak je do uniformy nalákat a jak s nimi komunikovat, tento týden řešili armádní velitelé.
„Je mi zle z toho, jak se vše šroubuje na Ukrajince. Chceme ukázat lidskost národa,“ říká pro iROZHLAS.cz novinářka Anna Dohnalová. „Ukrajina se stala nástrojem propagandy,“ dodává Tereza Povolná.
V mnoha evropských státech sílí snahy zavést do legislativy právo být offline. Centrum pro výzkum médií Nordicom ve své publikaci předvídá, že by 2025 mohl být rokem práva na offline.
„Mnozí mladí lidé čelí zvýšenému stresu, úzkostem a narůstajícím případům syndromu vyhoření již během studia. Pozitivní je však rostoucí povědomí o duševním zdraví,“ myslí si Karolína Faberová.
Část mladých mužů má pocit, že liberální společnosti zapomínají na jejich problémy. Jejich posun směrem k pravici se začíná projevovat v politických průzkumech.
Subianto na TikToku tancuje se svými příznivci na předvolebních mítincích. Na sociálních sítích sdílí také fotky svého kocoura, kterého označuje za vlastence.
Čtvrtina lidí ve věku 18 až 34 let nikdy nezvedá telefon. Zvonění telefonu ignorují, odpovídají prostřednictvím textových zpráv nebo si vyhledávají neznámá telefonní čísla na internetu.
Pro Hazel Wood, 28letou influencerku, nejsou kosmetické procedury jen příležitostným rozmazlováním. Měsíčně utratí v přepočtu skoro 15 000 Kč za pedikúru, manikúru, laminaci obočí, nebo úpravu řas
„Green Deal je způsob přemýšlení o tom, jak chceme fungovat na naší planetě a jakým způsobem se chceme starat o emise,” říká Vendula Kazlauskas z Asociace pro mezinárodní otázky.
„V podstatě je Evropská unie z pohledu Čecha něco jako fyzika. Je to složité, moc se v tom nevyzná a nerozumí tomu,“ hodnotí nepřehlednost EU z pohledu Čechů youtuber Lukáš Fritscher alias Lukefry.
Je Evropská unie dostupná? S touto otázkou jsme za tři dny projeli hned pět států: Německo, Rakousko, Francii, Lucembursko a Belgii. A během cesty jsme se ptali mladých lidí, co si o Evropě myslí.
„Jde taky o úzkostné a depresivní stavy, sebevražedné myšlenky. Potvrdili nám to psychologové a psychiatři: izolace v době pandemie způsobila mnoho psychických problémů,“ přibližují mladé filmařky.
Generace Z začíná opouštět školy a vstupuje na trh práce. Podle průzkumů její příslušníci kladou větší důraz na vyváženost mezi osobním a pracovním životem.
Z prvních dat výzkumu vyplývá, že mladí oproti starším generacím jedí méně trvanlivých a více čerstvých potravin. To by mohlo naznačovat, že jedí zdravěji. Také to ale znamená, že potraviny málo suší.
Za nejvíce alarmující zjištění považuje Strachota klesající počet mladých, kteří věří tomu, že mohou ovlivnit řešení problémů v obci, kde žijí, i v rámci republiky.
Teenageři mají strach z kyberšikany i zveřejnění citlivých informací, úniky informací ze sociálních sítí, škol a dalších institucí jim dávají za pravdu.
Kromě rozboru obsahu popelnic chtějí přesné údaje zjišťovat i dotazníkovým šetřením. Druhým krokem projektu bude hledání cest, jak generaci Z přesvědčit, aby lépe plánovala, co nakoupí.
Cílovou skupinou na hudebních festivalech ve Velké Británii se stává generace Z. Pijí méně alkoholu, organizátoři jsou nuceni tomu přizpůsobit festivalovou infrastrukturu.