Většina používaných jednorázových respirátorů chrání osm hodin, tedy jednu pracovní směnu. V běžném životě, kdy si je nasazujeme třeba při cestě hromadnou dopravou, bychom měli čas sčítat.
Roušky a respirátory objednala pro své zaměstnance Správa Pražského hradu, který vede prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Hrad za ochranné pomůcky zaplatí bezmála 130 tisíc korun.
„Další krok je posílení hromadné dopravy, aby lidi nejezdili v přecpaných autobusech. A pravidla, která máme, bychom se měli opravdu snažit dodržovat, protože jde o život,“ konstatuje profesor.
„Rakouští kolegové z oboru říkají, že to není stejné a je potřeba respirátory testovat podle naší evropské normy,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd.
„Doporučuji spotřebitelům vyhnout se především anonymním výrobkům, o kterých nevíme, jaký je výrobce,“ říká mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Důležitý je přiložený český návod na použití.
Vláda už dříve zvažovala po vzoru Německa a Rakouska užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech, například v městské hromadné dopravě. Důvodem je obava ze šíření britské mutace koronaviru.
Jak dokážou člověka ochránit látkové roušky a jak respirátory? V pořadu Pro a proti odpovídali vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd Vladimír Ždímal a epidemiolog Roman Chlíbek.