Závěry Draghiho dokumentu podpořili vedoucí představitelé Evropské unie. „Ne všechno, co si autoři oficiálních dokumentů EU myslí, dávají na papír. Draghiho zpráva mi přijde upřímná,“ říká Zahradník.
Rozpočet je kompromisem mezi vyššími výdaji požadovanými europoslanci a úspornější představou unijních vlád. Obě strany tvrdí, že rozdělení peněz pomůže unii vyrovnat se s krizemi a podpořit Ukrajinu.
Navrhovanou částku téměř 170 miliard eur, tedy 4,3 bilionu korun, se europoslancům podařilo zvýšit o několik stovek milionů, členské země usilující o nižší rozpočet však řadu jejich požadavků odmítly.
Česku se sice dosud dařilo plnit klimatické cíle stanovené v roce 1990, ale především proto, že se výrazně proměnila ekonomika. Teď už bude muset být vláda aktivnější.
„Přijde mi komické, že bychom měli považovat záchranáře, hasiče nebo učitele za bohaté. Podle mě nejsou a je třeba je podpořit,“ řekl Radiožurnálu premiér Andrej Babiš.
Situací se v úterý zabývali zástupci vlád unijních zemí a europoslanci, podle nichž se podmínka, která propojuje vyplácení peněz z unijních fondů s dodržováním vlády práva, EU měnit nebude.
Nárůst čisté pozice je podle ministerstva financí způsoben především vyššími příjmy Česka z fondů Evropské unie, včetně dodatečných zálohových plateb v souvislosti s reakcí na pandemii.
V Maďarsku byl vyhozen šéfredaktor jednoho z posledních nezávislých médií, zpravodajského portálu Index. Na protest následovala většina redakce a v ulicích Budapešti se demonstrovalo za svobodu tisku.
V příštích letech vezme vláda v zastoupení každého občana 200 tisíc korun a nějak je utratí. Pro představu, jak výjimečné množství peněz se bude vynakládat, slouží tento přepočet dobře.
Premiéři zemí Evropské unie se po dalším maratonu nočních vyjednávání nakonec nad ránem dohodli na pomoci unijní ekonomice. Vzniknout má mimořádný fond v objemu 750 miliard eur.
Lídři unijních zemí se zatím nedokázali shodnout na celkovém objemu fondu na pomoc ekonomikám zasaženým pandemií ani na poměru grantů a úvěrů. Prezidenti a premiéři se sejdou opět ve 16.00.
Podle senátora tak rada měla učinit kvůli střetu zájmů u českého ministerského předsedy. Unijní soud ale zdůraznil, že pouze členské státy rozhodují o tom, kdo je bude na jednáních zastupovat.
„Kancléřka je odhodlaná balík schválit brzy. Fajn, ale řekl jsem jí, že k nám musí být férový,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru k hovoru s německou kancléřkou. Angelou Merkelovou.
Evropská rada v pátek jednala o finanční pomoci nad rámec rozpočtu EU. Česko však nesouhlasí s tím, že by mělo podle navrženého klíče dostat z fondu menší poměr peněz.
Premiéři teď ladí formu na jednání Evropské rady, které bude koncem června. Předpokládám, že se budou vytvářet aliance, takže pan premiér bude jistě jednat s partnery z jiných zemí, říká Jourová.
Mělo jít o obnovu evropského projektu po brexitu a potvrzení schopnosti udržet si pozici na světové scéně. Místo toho se projevila naprostá neschopnost dohodnout se na rozpočtu EU, napsal Le Monde.
Kompromisní návrh počítá s částkami 168,7 miliardy eur (4,3 bilionu Kč) pro smluvní závazky a 153,6 miliardy eur (3,9 bilionu Kč) pro skutečně provedené platby.
Skupina Přátelé koheze se brání snížení dotací, které mají pomoct smazat rozdíly mezi bohatými a chudšími regiony. Současný návrh Evropské komise počítá se snížením prostředků o 10 procent.
Konfliktem zájmů, v němž český premiér očividně vězí, se od loňska intenzivně zabývá i Brusel. Loni v srpnu totiž začala platit nová opatření Evropského parlamentu proti zneužívání evropských fondů.
V textu, na nějž upozornily Hospodářské noviny, poukazují europoslanci na to, že podle dvou předběžných auditních zpráv Evropské komise je český premiér ve střetu zájmů.
V tisku se dočtete, že za sedm let bude Česko čistým plátcem do rozpočtu Evropské unie. Píše to E15. Podle Práva majitelé billboardů u dálnic přišli s novým trikem, jak se vyhnout jejich odstranění.
Evropská unie bude muset v začínající debatě o podobě svého rozpočtu po roce 2020 vyřešit výpadek možná až 20 miliard eur. Důvodem je také zajišťování bezpečnosti nebo ochrana vnější hranice bloku.
Česká republika získala v prvním pololetí z rozpočtu Evropské unie o 66,6 miliardy korun víc, než do něj odvedla. Údaje zveřejnilo ministerstvo financí. Tento čistý příjem je druhý nejvyšší od vstupu země do unie v roce 2004. Víc peněz Česko dostalo loni, a to skoro 127 miliard korun.
Evropští lídři zatím nedokázali najít shodu o novém evropském rozpočtu. Česko z něj chce na roky 2014 až 2020 získat v přepočtu asi 500 miliard korun. Brusel ale zatím nabízí méně, a premiér Petr Nečas proto návrh odmítá.