Orbán hrozí zablokováním evropského rozpočtu, vadí mu peníze na migraci

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že nepodporuje dlouhodobý rozpočet Evropské unie, který vyčleňuje prostředky na pomoc migrantům. Varoval přitom, že Maďarsko by nemuselo takový rozpočet schválit.

Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Nepodporuji rozpočet EU, který bere peníze zemědělcům, vědcům a prostředky určené na místní rozvoj a dává je zemím, které přijímají migranty, zdůraznil podle agentury MTI předseda maďarské vlády.

Zákaz přesidlování migrantů v ústavě, 'Stop Sorosovi' v zákoně. Orbánův Fidesz představil priority

Číst článek

„Domníváme se, že by migrantům neměl připadnout ani jediný cent,“ řekl Orbán s tím, že náklady na řešení migrační krize by měly příslušné země čerpat ze svých vlastních rozpočtů.

Evropská komise navrhla dlouhodobý rozpočet Evropské unie pro roky 2021 až 2027 ve středu. O návrhu komise nyní bude jednat europarlament a jednomyslně se na něm musí shodnout i členské země.

Více peněz na unijní priority

Komise chce v rozpočtu omezit prostředky na společnou zemědělskou politiku asi o pět procent a zhruba o sedm procent na politiku soudržnosti, tedy na fondy, ze kterých čerpá Česká republika i další méně rozvinuté země ze střední a východní části unie.

Naopak posílit plánuje financování priorit, jako je lepší správa hranic a bezpečnost a obrana, ale také investice do výzkumu a inovací, vzdělávání či digitální ekonomiky. V roce 2027 má mít Evropská agentura pro pobřežní a pohraniční stráž (Frontex) k dispozici personál čítající 10 000 lidí.

Podle listu Politico zvýšení výdajů na řešení migrační krize podporují především jihoevropské země, které se nejvíce s touto problematikou potýkají.

Poznej EU. Unie rozdá osmnáctiletým lístky na vlak, aby objevovali členské země

Číst článek

Nevole Rakouska i Polska

„Pokud Maďaři rozpočet neschválí, žádný nebude,“ upozornil v pátek Orbán.

Už ve středu dali zástupci některých evropských vlád v prvních reakcích najevo, že v současné podobě je pro ně sedmiletý rozpočtový návrh nepřijatelný. Nizozemský premiér Mark Rutte to odůvodnil příliš velkým nárůstem nizozemských odvodů do evropského rozpočtu. EU menší o Británii musí podle něj znamenat také menší rozpočet.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz v navrhovaném rozpočtu vidí pozitivní prvky, ale v současné podobě prý přijatelný není. „Naším cílem musí být, aby se EU po brexitu stala štíhlejší, úspornější a efektivnější,“ napsal na twitteru.

Polsko se postaví proti jakémukoli unijnímu rozpočtovému plánu, který nebude vyváženě přistupovat k potřebám jednotlivých členských států, upozornil náměstek polského ministra zahraničí Konrad Szymański. Plánované snížení rozpočtu na unijní zemědělskou politiku odmítlo i francouzské ministerstvo zemědělství.

Studie: bohatství východní a západní Evropy se vyrovnává. Prohlubují se ale rozdíly mezi severem a jihem

Číst článek

Babiš návrh vidí pozitivně

Podle německé vlády poskytuje návrh unijního rozpočtu dobrý základ pro zahájení jednání o budoucnosti přerozdělování peněz v Evropské unii.

Za spravedlivý a vyvážený pokládá finanční plán evropská komisařka pro spravedlnost Věra Jourová. „Jasně jsme se dohodli, že politické zadání pro rozpočet musí být, že nesmí být jasných vítězů a jasných poražených,“ poznamenala Jourová.

Pozitivně ve středu návrh komise hodnotil také český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). „My jsme rádi, že by ty peníze měly být přesunuty do kohezních zemí. Pozitivní je to, že Evropská unie to vnímá a v rámci kohezní politiky na to budeme mít podstatně větší vliv než doposud,“ uvedl Babiš během návštěvy jižní Moravy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme