Pokud by se penzijní systém nezměnil, pobíralo by penzi o 800 000 lidí víc, vysvětluje Filip Pertold. „Klíčová je otázka, jaká opatření musíme přijmout, aby senioři nedožívali v chudobě,“ říká.
Hnutí ANO se už nebude účastnit konzultací o důchodové reformě u prezidenta republiky. Účast zrušilo na poslední chvíli. Je to dílem neuctivé, dílem trucovité, zkrátka politicky nekulturní.
Bylo by proto dobré v Poslanecké sněmovně hledat pro Jurečkovu reformu co největší shodu. Není vyloučené, že ač to vypadá, že vláda si úkol z programového prohlášení splní, bude to jenom na chvíli.
Připravovaný návrh je podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) uprostřed. Řekl to po tripartitním jednání novinářům. Podrobně chce záměr představit tento týden.
„Na tomto výsledku se nepochybně podepsalo snížení valorizace důchodů a vůbec veřejněpolitický diskurs, který se v posledním roce rozvinul kolem důchodového systému,“ uvádí autoři průzkumu.
„Aktuální reforma možná není ideální, nicméně v současné situaci je jediná možná. Krach poslední důchodové reformy odradí ještě nejednu vládu od skutečných reforem,“ míní komentátorka Julie Hrstková.
„Přikláním se k tomu řešit to jinak než minimální výměrou. I proto, že ta samozřejmě zdaleka nedosahuje výše průměrného důchodu,“ říká v rozhovoru o penzích disidentů poslanec Vojtko (STAN).
Má se zvýšit také takzvaná solidární část penze, zásluhová naopak neporoste. Všichni tedy podle ministra dostanou přidáno stejně. Nařízení o zvýšení penzí kabinet schválí do konce září.
Schodek systému důchodového pojištění přesáhl za první pololetí 40 miliard korun. Za šest měsíců je téměř tak vysoký jako za celý krizový covidový rok 2020, kdy se část ekonomiky zastavila.
„Navržené kroky jsou klíčové změny vedoucí k lepší udržitelnosti systému, nejedná se však o zásadní důchodovou reformu. To, co nás čeká, je, že se musíme oprostit od dotační ekonomiky,“ říká Nerudová.
Pomalejší růst důchodů je podle ministra práce a sociálních věcí jeden z nástrojů, který nám dává šanci, abychom měli na důstojné důchody dětí a vnoučat současných důchodců.
„Když dnes živnostníci platí minimální odvody, tak dostanou důchod 10 800. To je poměrně málo, ale pořád je to výrazně víc, než co zaplatili na pojistném,“ upozorňuje Filip Pertold z institutu IDEA.
Jurečka po jednání s prezidentem řekl, že jeho zájem o problematiku penzí vítá. Byl by rád, kdyby se hlava státu zapojila i do politické diskuse a přispěla k nalezení shody mezi koalicí a opozicí.
Se zvýšením věku odchodu do důchodu by souhlasili spíše voliči vládní koalice. Naopak naprostá většina voličů opozičních a mimoparlamentních stran takovouto možnost odmítá.
Ministr to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Opatření podle něj musí být jedním z témat chystané důchodové reformy kvůli zvýšení příjmů pro financování penzí.
Podle sociologa Daniela Prokopa by součástí reformy oddlužovacího systému mělo být například zkrácení doby oddlužení z pěti na tři roky či posouzení adekvátnosti příjmů soudem.
Podle výhledu OECD by se v roce 2060 měla hranice odchodu do penze v Evropské unii zvýšit na průměrných 66 let z nynějších pětašedesáti. Například Dánsko či Itálie chtějí jít až nad hranici 70 let.
Hranice odchodu do penze se bude muset zvyšovat. Kdyby se nezvyšovala, musí klesat důchody, což taky nechceme. Na to upozorňuje sociolog Daniel Prokop v dílu projektu Život k nezaplacení.
„Chceme reagovat na situaci, která je neobvyklá. Předčasné důchody přiznané letos budou vyšší než přiznané důchody příští rok,“ řekl novinářům ředitel odboru sociálního pojištění ministerstva práce
Vláda Petra Fialy (ODS) provede do dvou let důchodovou reformu. Počítá se státem zaručenou částí, pojistnou zálohovou a dobrovolnou spořící. Pětikoalice ale neuvádí, z čeho chce penze financovat.
Můžeme se spolehnout, že o vyrovnání dluhu po covidové pandemii se postará solidní výkon ekonomiky v nejbližších letech? Odpovídala ekonomka Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity.
Na konci července letošního roku Poslanecká sněmovna schválila na základě návrhu ČSSD novelu zákona, podle které se nad zákonnou valorizaci od ledna příštího roku zvyšují důchody o 300 korun.
Důchody se napřesrok zvýší v průměru o 450 korun měsíčně. Tři roky včetně toho letošního se penze zvyšovaly o 900 korun a teď zákon velí zpomalit na polovinu. Před volbami opravdu nepříjemné.
Třináctá penze, kterou Směr-SD sliboval už před deseti lety, nahradí stávající vánoční příspěvek důchodcům, jehož výše je závislá na pobíraném důchodu.