Američan podle okupačních úřadů sehrál důležitou roli při dobytí vsi Bohojavlenka u Vuhledaru v Doněcké oblasti. V sobotu Američan přicestoval do Moskvy, kde hodlá získat ruské občanství.
Loni na podzim podepsal Řím s Tiranou dohodu o přesunu migrantů. První loď s šestnácti lidmi do přístavu Shëngjin připlula ve středu, o dva dny později však italský soud nařídil jejich převoz zpět.
„Asi od roku 2017 se situace Ujgurů v Číně začala dost zhoršovat. Úřady zatkly a do koncentračního tábora poslaly na dvacet mých blízkých, včetně švagra," vzpomíná Adil. Do Francie odjel kvůli studiu.
Migrace bude i v příštích letech patřit mezi hlavní témata politiky EU. Mluvit se bude mimo jiné o snahách některých členských států prosadit přesouvání migrantů do azylových center v třetích zemích.
Počet ilegálních migrantů přicházejících do Evropy v první polovině roku znatelně poklesl, podle údajů agentury Frontex jich je meziročně o třetinu méně.
Podle nové labouristické vlády v čele s premiérem Keirem Starmerem opatření neřešilo problém s nelegální migrací přes Lamanšský průliv a bylo zbytečně nákladné.
Balík opatření má podle Evropské komise přinést efektivnější azylové řízení a rychlejší vracení neúspěšných žadatelů o azyl. Souhlas europoslanců byl posledním nutným krokem k přijetí reformy.
Před rokem zveřejnila britská vláda plán ubytovat imigranty na vojenských základnách. Zpráva britského Národního kontrolního úřadu, ale došla k závěru, že z ekonomického pohledu se to nevyplatí.
Primátor Svoboda podepsal smlouvu s organizací ICORN o poskytování azylu umělcům prchajícím před perzekucí. Ředitel azylové organizace ICORN evropské rozšíření uvítal.
Počet žadatelů o azyl v EU se v loňském roce meziročně zvýšil o 1,14 milionu. S odvoláním na dnes publikovanou analýzu Agentury Evropské unie pro otázky azylu (EUAA) o tom píše agentura Reuters.
„Pokud bychom to udělali, a byli schopni to udržet po dobu čtyř, šesti, osmi týdnů, viděli bychom dramatický pokles v počtu žadatelů o azyl,“ řekl Spahn
Agentury AFP cituje Agenturu Evropské unie pro otázky azylu (EUAA), která také upozornila, že podle současných tendencí by počet žadatelů mohl do konce roku překročit milion.
Návrh belgické ministryně pro azyl a migraci Nicole de Moorové kritizují i představitelé hlavního města Brusel. Argumentují, že důsledkem pro metropoli bude další nárůst bezdomovectví.
Někteří z nich překonali, z velké části pěšky, 4000 kilometrů. Ženy těhotné nebo s šestitýdenním miminkem. Nyní čekají v uprchlickém táboře na azyl. Co prožívají, zjistíme v dalším díle seriálu.
Loni Německo do zemí původu vrátilo 12 945 odmítnutých žadatelů o azyl. V dalších 23 337 případech se ale deportace nezdařila, třeba kvůli zrušeným letům nebo protože úřady odmítnuté žadatele nenašly.
Statisíce Rusů, kteří nesouhlasí s válkou na Ukrajině nebo se chtějí vyhnout mobilizaci, odešly do zahraničí. Řada jejich žádostí je ale stále nevyřízených.
„Pro vás jsem ničema, ale já vás jen žádám, abyste vzali v potaz, že jsem si to uvědomil, i když opožděně, a jsem proti tomu všemu,“ řekl Rus Andrej Medveděv v rozhovoru s norskou televizí NRK.
Podle posledních údajů ministerstva vnitra od začátku války na Ukrajině požádalo o azyl ve Španělsku 464 Rusů. V roce 2020 byli Rusové druhými nejčastějšími evropskými žadateli o azyl ve Španělsku.
Medveděv vylíčil, že se musel dostat před pohraniční zátarasy a že po něm ruští pohraničníci stříleli. Bojí se o život, pátrají po něm ruské úřady i bývalí spolubojovníci z Wagnerovy skupiny.
„Vpuštěním Rusů, kteří odsuzují válku, chtějí se před ní někam skrýt a nechtějí pomáhat ruské mašinerii, bych se nebránil,“ řekl Balaš. Masové přijímání Rusů je ale podle Lipavského nemyslitelné.
„Máme speciální vládní program, ale jedná se o podporu osobám, které jsou opravdu prokazatelně a dlouhodobě součástí opozice v Rusku,“ říká ministr zahraničí Jan Lipavský.
V pondělí se ve frontě nahromadilo tolik žadatelů o vízum, že pracovníci střediska museli příjem běženců dočasně zastavit. Hasiči je pak převáželi do jiných asistenčních center v Česku.
Humanitární podmínečné přijetí není cestou k získání trvalého pobytu ani imigračního statusu. Je určeno cizincům, kteří nemohou použít azyl nebo víza, ale jsou nuceni naléhavě svou zemi opustit.