U rodiny Ellisonových našli budoucí členové výsadku Antropoid Jan Kubiš a Jozef Gabčík za války téměř rodinné zázemí. „Maminka nám vždycky říkala, že ho tak trochu adoptovala,“ vzpomíná Ellisonová.
Před 81 lety éterem zněla jména popravených za podporu parašutistů nebo i za samotné schvalování atentátu. Odveta Němců za smrt Heydricha bývá označována jako heydrichiáda.
„V dopise zpravodajci hodnotí úspěšnou akci Anthropoid a likvidaci Reinharda Heydricha, ale zmiňují se v něm také o tom, jaký teror fašisté rozpoutali v protektorátu,“ popisuje ředitel muzea.
49:21
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Dne 16. června 1942 se konalo v parku Národního muzea setkání tří odbojářů z Dolních Vilémovic: Pětadvacetiletého Aloise Denemarka, Jaroslava Kubiše a jeho bratra Jana Kubiše, parašutisty z Anglie.
Před 80 lety se v Berlíně odehrál okázalý pohřeb protektora Reinharda Heydricha, na kterém hovořil i Adolf Hitler. O pár hodin později gestapo obklíčilo středočeskou obec Lidice.
„Když vidíme jenom hrdiny-parašutisty a zrádce-Čurdu, přicházíme o ponaučení. Ve společnosti, která bude vystavena krizi, se zase objeví ty různě barevné vrstvy od hrdinů přes oběti po ty, co škodí.“
„Kdybychom se zeptali parašutistů a těch lidí, kteří jim pomáhali a položili svůj život, tak by to byla otázka nepatřičná. Mělo to obrovský smysl,“ říká historik Eduard Stehlík.
Paul Millar (89) vypráví o svém životě a o tom, jak se staral o hroby českých válečných dobrovolníků, kteří trénovali na severozápadě Skotska po boku britských speciálních jednotek.
Výstava v pražském Národním muzeu bude pro veřejnost přístupná od soboty 28. května, slavnostní otevření je naplánované o den dříve na výročí útoku na Reinharda Heydricha.
Akcí se zúčastní čelní představitelé státu i zahraniční hosté. Do připomínek atentátu se zapojí mimo jiné slovenská prezidentka Zuzana Čaputová či šéfka britské diplomacie Liz Trussová.
Odkaz výsadkáře Josefa Valčíka z Valašskokloboucka, který se podílel na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, se snaží uchovat další generace jeho příbuzných.
„Pro nás je velmi dojemné, jak si i skoro 60 let po jeho smrti Češi našeho dědu pamatují a ctí ho. Moc nás to těší. Ani nevím, jak to vyjádřit. Prostě velmi dojemné,“ dodal Alan Moravec Gard.
Letoun urnu s popelem někdejšího velitele československé rozvědky, který stál za atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, přepraví z Washingtonu do Čáslavi.
Gabčík. Jeden z mužů, kteří provedli nejvýznamnější odbojový čin druhé světové války. Narodil se právě před 110 lety. Jaký byl? Vypráví Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu.
1. dubna 1942 zemřel v protektorátu první z parašutistů vyslaných z Velké Británie a Heydrich se v této době v protektorátu přestěhoval. Začíná série historického audiodeníku Českého rozhlasu.
Už 27. května 1942 – tedy bezprostředně po atentátu – bylo po celém protektorátu vyhlášeno stanné právo. Začaly masové popravy nejen dříve uvězněných odbojářů, ale také náhodně zatýkaných lidí.
Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli za druhé světové války českoslovenští parašutisté Gabčík a Kubiš, připomíná v pražské Libni rozsáhlá malba na zdi.
Stovky lidí si u kostela sv. Cyrila a Metoděje připomněly parašutisty, kteří zaútočili na Reinharda Heydricha. Výsadkáře také připomínají pamětní destičky Od útoku na Heydricha uplynulo 76 let.
Jak to bylo ve skutečnosti s postavou Liny Heydrichové, seskokem parašutistů do středočeského pohoří nebo jejich umírání v objetí v kryptě plnící se vodou?
Před 75 lety svedlo sedm československých parašutistů v čele s Janem Kubišem a Josefem Gabčíkem poslední boj s nacisty. V kostele v Resslově ulici v Praze padli nebo si dobrovolně vzali život.
Britové si znovu hrají na nacisty. Smrtihlav působí dojmem profesně zdařilého díla, ve skutečnosti je to ale docela hezky natočená nuda, která se navíc až moc ráda ohání kartou kreativní licence.
Praha je i 75 let po atentátu plná stop hrdinů heydrichiády. Ukrývají se v nenápadných domech, kolem kterých možná chodíte denně, a čekají na to, kdy na ně někdo pohlédne jinak.
Do Národního památníku hrdinů heydrichiády se nově dostanete zadarmo. Vstupné zrušil Vojenský historický ústav, který se o kryptu pod kostelem Svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici stará.
Nejlepším filmem bylo na 24. ročníku Českých lvů vyhlášeno drama Masaryk o synovi prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Tvůrci filmu Masaryk převzali dohromady 12 Českých lvů. Snímek je tak rekordmanem v historii udílení cen. Prvenství dosud držel Hořící keř s 11 soškami. Během večera byli do síně slávy uvedení Jiří Bartoška a Eva Zaoralová.
ROZHOVOR. Film Anthropoid má za sebou slavnostní pražskou premiéru. Snímek přijel do hlavního města zhlédnout i britský režisér Sean Ellis a představitel jedné z hlavních rolí Cillian Murphy. Ellis se atentátem na Heydricha začal zabývat před více než deseti lety a příběhu doslova propadl. „Postavili se tyranii a bojovali za to, čemu věřili,“ říká britský režisér v rozhovoru pro Český rozhlas. „Cítili jsme obrovskou zodpovědnost a zároveň pokoru,“ dodává herec Murphy.
V Londýně si odbyl britskou premiéru koprodukční film Anthropoid o atentátu na Reinharda Heydricha. Právě v britské metropoli dostali před 75 lety českoslovenští výsadkáři rozkaz zastupujícího říšského protektora zabít.