Postavili se tyranii a bojovali za to, čemu věřili, shodují se tvůrci filmu Anthropoid
ROZHOVOR. Film Anthropoid má za sebou slavnostní pražskou premiéru. Snímek přijel do hlavního města zhlédnout i britský režisér Sean Ellis a představitel jedné z hlavních rolí Cillian Murphy. Ellis se atentátem na Heydricha začal zabývat před více než deseti lety a příběhu doslova propadl. „Postavili se tyranii a bojovali za to, čemu věřili,“ říká britský režisér v rozhovoru pro Český rozhlas. „Cítili jsme obrovskou zodpovědnost a zároveň pokoru,“ dodává herec Murphy.
Co se vám, pane režisére, vybaví, když se dnes řekne Operace Anthropoid?
Co se mi vybaví? Především hrdinství. Hrdinství mužů a žen v bývalém Československu, kteří se postavili tyranii a bojovali za to, čemu věřili. Hodně z nich za to zaplatilo životem. Takové lidi bychom měli připomínat a ukázat jejich příklad novým generacím.
V České republice je téma atentátu na Heydricha živé i po více než sedmdesáti letech. Jak je to ale u britských nebo amerických diváků?
Hrdinství v Československu. Postavili se tyranii a bojovali za to, čemu věřili, shodují se tvůrci Anthropoidu. Natáčela Kateřina Svátková
Tento příběh tam není úplně známý, což byl jeden z důvodů, proč jsem ho chtěl převyprávět a natočit v angličtině. Díky tomu se film dostane k daleko většímu množství lidí a dá se pochopit i mimo Českou republiku.
Je hezké, když se stanete vypravěčem něčeho takového. Reakce v Británii byly fantastické, protože je spousta lidí, kteří předtím o tomhle příběhu vůbec nic nevěděli. Oživit tenhle příběh přímo v České republice nám dělalo velkou radost. Práce s českými herci byla opravdu příjemná. Moc se to povedlo a já osobně jsem na ten film opravdu hrdý.
Na pražskou premiéru snímku přijel také irský herec Cillian Murphy. Režisér vás obsadil do jedné z hlavních rolí. Jaké pro vás bylo hrát československého hrdinu a patriota Jozefa Gabčíka?
Byla to opravdová výzva. Cítili jsme obrovskou zodpovědnost a zároveň pokoru, protože naše postavy byli skuteční lidé. Položili obrovskou oběť a nakonec i vlastní životy za něco, čemu věřili. To vás zasáhne, navíc když si procházíte ulicemi, kde se to všechno doopravdy stalo.
Obzvláště pro mě a Jamieho Dornana, který hrál Kubiše, dala tahle místa příběhu skutečný rozměr. Projížděli jsme třeba ulicemi, kde se to všechno stalo, kde nacisti zabíjeli. Natáčet přímo tady v Čechách byl skvělý nápad. V tomhle měl Sean Ellis jasno od začátku, jinde to snad ani nešlo.
O život nakonec parašutisti bojovali v kostele svatého Cyrila a Metoděje na pražském Novém městě, kde se jim několik dnů dařilo skrývat.
Z kostela, kde se skrývali, máme jen exteriéry. Na Barrandově ale vyrostla přesná replika kostela a musím říct, že něco tak perfektního se často nevidí.
A jak se vám spolupracovalo s českými hereckými kolegy?
Doopravdy jsme je potřebovali, už kvůli tomu, aby nás naučili český akcent v angličtině. Moc nám to pomohlo. Sean chtěl už od začátku obsadit do filmu co možná nejvíc českých herců.