‚Byl gentleman,‘ vzpomíná Lorna Ellisonová na Kubiše. Její rodina se starala i o Gabčíka

Dvě dívky nasedají do autobusu a seznámí se s nimi mladý muž. Mohl to být jeden osobní příběh z mnoha. Jenže byl podzim 1940, a toto se odehrálo v Anglii, v regionu, kde se cvičili českoslovenští vojáci. Ten mladík se jmenoval Jan Kubiš. U britské rodiny Ellisonových našli budoucí členové výsadku Antropoid Jan Kubiš a Jozef Gabčík za války téměř rodinné zázemí. „Maminka nám vždycky říkala, že ho tak trochu adoptovala,“ vzpomíná Lorna Ellisonová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lorna Ellisonová v roce 2006 v Praze

Lorna Ellisonová v roce 2006 v Praze | Foto: Radek Gális

Jan Kubiš a Jozef Gabčík si před cestou do protektorátu u Ellisonových nechali i osobní věci. 

Jedna ze dvou dívek, Lorna Ellisonová, později provdaná Combesová, řadu let poté, v roce 2006, navštívila Prahu. Prohlédla si i kryptu pražského kostela Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde 18. června 1942 Kubiš s Gabčíkem a dalšími parašutisty padli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Lornou Ellisonovou a vojenským historikem Zdeňkem Špitálníkem

Náš rozhovor natočený v době její pražské návštěvy začal vzpomínkou na zmíněné první setkání s Janem Kubišem z podzimu 1940.

Jak jste se seznámili?
Šly jsme do kina se sestrou Ednou, která byla o dva roky starší, do města vzdáleného asi sedm kilometrů od vsi, kde jsme bydleli. Vracely jsme se pak na parkoviště k autobusu, který nás měl odvézt domů.

Na zídce u parkoviště seděl mladý voják, a když jsme nastupovaly, všiml si nás. Sestra si sedla k oknu a já do uličky. Bylo jí kolem šestnácti a mně čtrnáct. Zaklepal na okno a napsal: Můžeme se tady sejít zítra, v neděli?

Jan Kubiš (zprava), Edna Ellisonová, Lorna Ellisonová a jejich další rodina | Foto: Archiv rodiny Ellisonových | Zdroj: Vojenský historický ústav Praha


Když jsme si to přečetly, chichotaly jsme se. Doma jsme to řekly matce, a ta souhlasila za podmínky, že se budeme chovat slušně, a vrátíme se do pěti odpoledne. Jely jsme tam na kolech, sedly si na zeď a povídaly si. 

Představil se nám, řekl, že patří k českým (pozn. aut. – československým) vojákům v Choldmondeley. Poblíž byla kavárna, a tak jsme navrhly, že tam zajdeme na šálek čaje. Odpověděl, že ano. Pak jsme tam seděly a sledovaly hodinky. Vysvětlily jsme mu, že musíme být doma v pět. Bylo to asi půl hodiny jízdy.

Setkání pokračovala týden co týden, a jak jste mi řekla, asi po měsíci maminka pozvala Jana Kubiše k vám domů. Čím vás zaujal?
Byl tak nějak jiný než ostatní chlapci, které jsme znaly. Byl to cizinec, ale mluvil anglicky poměrně dobře a byl opravdový gentleman. Maminka nám vždycky říkala, že ho tak trochu adoptovala a doufá, že se tak někdo zachová i vůči jejímu synovi. Náš bratr byl totiž také u letectva, sloužil ve Skotsku.

3:12

Před 82 lety uskutečnili Gabčík a Kubiš atentát na Heydricha. Stále kolem něj ale panuje řada nejasností

Číst článek

Později jste se spřátelili i s Jozefem Gabčíkem. Jak se to odehrálo a jak vzpomínáte na poslední setkání (pozn. aut. z konce roku 1940)
Přesouvali se pak z Cholmondeley na jedno místo poblíž Coventry a Leamington Spa, v hrabství Warwickshire. Hodně lidí se se tenkrát loučilo s vojáky, tak jako my. Jozef měl slzy v očích, byl u nás totiž jako doma. Tatínek slzel také, ani se s námi nechtěl fotit. 

S Janem si zase táta rád povídal o druhé, ale i o první světové válce, v níž sloužil. Byla to maminka, kdo navrhl, že Jan s sebou může přivést nějakého krajana, který mluví stejnou řečí.

Jan otevřel malé fotoalbum, které nosil vždycky s sebou, položil ho na stůl a řekl mně a Edně, ať na někoho ukážeme. Tak jsme jím listovaly a pak obě povídáme: Tak třeba tenhle. „No, to je legrace,“ povídá Jan. „To je můj nejlepší kamarád, spolu jsme opouštěli Československo.“ Tak k nám chodili oba a trávili s námi podzim...

Jak jste se pak dozvěděla o jejich smrti?
Maminčina bývalá spolužačka se u nás doma vždy stavovala na šálek čaje. Pak se vracela do města na kole. Bydlela v jiné vesnici, asi míli od nás. Jednou přivezla noviny, myslím, že to byl Mirror. Sedla si k čaji, zalistovala novinami a řekla. Jesse, podívej se. Nejsou to ti dva Češi, co jste znali?

Stálo tam, že byli zabiti v nějakém pražském kostele. Jsou tu i jména, povídá, „a zastřelili Heydricha. Přečetla jména nahlas a chudák maminka, úplně se z toho zhroutila. Odpověděla, že je to tak: Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Jsou to oni. Bylo jich celkem sedm a zemřeli v kryptě. Ano...

Jak jste se cítila, když jste se to dozvěděla?
Smutně, smutná... Nevím jak to říct, je to těžké popsat... Jsem teď plná emocí, zvláště poté, co jsem o nich zhlédla video.

Co zbylo ve mlýně aneb Sirotek z heydrichiády. Rodiče popravili za velezradu, zbytek války strávil v útulku

Číst článek

Váš syn mi řekl, že jste na ně byli tenkrát pyšní, že splnili svůj úkol. Viděla jste také jejich poslední vůli?
Ano, loni...

S jakým pocitem?
Zlomilo mi to srdce. Pamatovali na nás.

A jak na Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka vzpomínáte dnes?
Tady u kostela (pozn. aut. – v Resslově ulici) visely jejich velké portréty a to jsou přesně oni, jak si je pamatuji. Ty jejich výrazy tváře... Jozef byl tak trochu šibal. V očích měl vždycky uličnický výraz. Jan byl velmi klidný, klidnější než on. Je to tak... A rád hrál karty. Vždycky měl v kapse balíček karet.

Lorna Ellisonová-Combesová zemřela v roce 2008, dva roky po natočení tohoto rozhovoru, který zprostředkoval jihočeský novinář Radek Gális. 

Jak popisuje první setkání se sestrami Ellisonovými ve svém deníku Jan Kubiš? V čem tou dobou a později spočíval Kubišův a Gabčíkův vojenský výcvik? Kdo je připravoval na operaci Antropoid? Jaké osobní věci si nechali u Ellisonových, než odletěli do protektorátu? Poslechněte si výše celý pořad Leonardo Plus, ve kterém na vzpomínky pamětnice navazuje vojenský historik Zdeněk Špitálník.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme