U rodiny Ellisonových našli budoucí členové výsadku Antropoid Jan Kubiš a Jozef Gabčík za války téměř rodinné zázemí. „Maminka nám vždycky říkala, že ho tak trochu adoptovala,“ vzpomíná Ellisonová.
V předvečer obsazení Československa vzal šéf vojenského zpravodajství František Moravec archivy a odletěl s nimi do Británie. Zahájil odboj a pro BBC začal rozebírat dění na bojišti.
Před 81 lety éterem zněla jména popravených za podporu parašutistů nebo i za samotné schvalování atentátu. Odveta Němců za smrt Heydricha bývá označována jako heydrichiáda.
Svatopluk Bauman, který ve svém věku nechápal, co se kolem něj děje, byl nejprve umístěn do pražského zámečku Jenerálka, který gestapo vyčlenilo pro internaci dětí odbojářů, celkem jich tam bylo 50.
„Hlavní téma festivalu jsou filmové obrazy operace Anthropoid. Nejde jenom o hrané nebo dokumentární filmy. Máme tam dokonce i animované filmy,“ říká historik z Muzea paměti XX. století Petr Blažek.
„V dopise zpravodajci hodnotí úspěšnou akci Anthropoid a likvidaci Reinharda Heydricha, ale zmiňují se v něm také o tom, jaký teror fašisté rozpoutali v protektorátu,“ popisuje ředitel muzea.
Rodina je slabým místem každého člověka, a proto se cílené útoky na rodinné příslušníky – povětšinou zcela nevinné – staly prostředkem totalitních režimů. Jednou z takových metod je „krevní msta“.
Úkolem výsadkářů bylo navázat kontakt s domácím odbojem, a zejména zajistit spojení s Londýnem. Prostředkem byla přenosná radiostanice Libuše, která vysílala ze strojovny lomu Hluboká poblíž Ležáků.
Události z roku 1942 byly zachytili filmaři devětkrát. Největší stopu zanechal film Jiřího Sequense Atentát, říká publicistka Jana Podskalská. Některé jeho nepřesnosti opakují i další filmaři.
Praha||Alžběta Indrová, Tomáš Vojkovský|Historie|Speciál
Před osmdesáti lety se odehrával v pražském kostele svatých Cyrila a Metoděje boj mezi gestapem a parašutisty, kteří se do té doby ukrývali v kryptě chrámu.
49:21
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Dne 16. června 1942 se konalo v parku Národního muzea setkání tří odbojářů z Dolních Vilémovic: Pětadvacetiletého Aloise Denemarka, Jaroslava Kubiše a jeho bratra Jana Kubiše, parašutisty z Anglie.
Při tragédii celkem přišlo o život 340 lidických obyvatel. Zde je stručný přepis speciálního vysílání Radiožurnálu k 80. výročí vyhlazení Lidic přímo od památníku v obci.
Před 80 lety se v Berlíně odehrál okázalý pohřeb protektora Reinharda Heydricha, na kterém hovořil i Adolf Hitler. O pár hodin později gestapo obklíčilo středočeskou obec Lidice.
„Když vidíme jenom hrdiny-parašutisty a zrádce-Čurdu, přicházíme o ponaučení. Ve společnosti, která bude vystavena krizi, se zase objeví ty různě barevné vrstvy od hrdinů přes oběti po ty, co škodí.“
V den pohřbu začne rozsáhlá pátrací akce nacistických a protektorátních bezpečnostních složek. Jejich hlavním úkolem je konečně dopadnout muže, kteří se 27. května zaútočili na Reinharda Heydricha.
Před 80 lety zemřel zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Podlehl zranění, které mu způsobili parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš. Přinášíme rekonstrukci dění v protektorátu 4. června 1942.
Před 80 lety byli hrdiny českoslovenští výsadkáři a odbojáři, kteří se zapojili do útoku na Reinharda Heydricha. Dnes jsou hrdiny podle Čaputové lékaři i ti, kteří poctivě vykonávají veřejnou službu.
K příležitosti výročí operace Anthropoid ministři členských zemí NATO popřeli existenci dohody, podle které by NATO neposkytovala bojová vozidla Ukrajině. O dohodě dříve hovořili němečtí poslanci.
Důvodů, které Karla Čurdu přivedly na hlavní sídlo gestapa, mohlo být několik. Možná se snažil ochránit své blízké, nebo se domníval, že se mu podaří zastavit nacistický teror.
Paul Millar (89) vypráví o svém životě a o tom, jak se staral o hroby českých válečných dobrovolníků, kteří trénovali na severozápadě Skotska po boku britských speciálních jednotek.
Výstava v pražském Národním muzeu bude pro veřejnost přístupná od soboty 28. května, slavnostní otevření je naplánované o den dříve na výročí útoku na Reinharda Heydricha.
Už 28. května 1942 – den po útoku – zároveň Němci slibovali 10 milionů korun tomu, kdo by měl informace vedoucí k dopadení pachatelů. Až do 16. června všichni mlčeli.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zařadila úspěšný útok na Heydricha mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Díky Jozefu Gabčíkovi nese i silnou slovenskou stopu, řekla.
Čaputová do Prahy přijela v pátek odpoledne, návštěvu zahájila v Resslově ulici uctěním památky československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety na Heydricha zaútočili.
Zuzana Čaputová je v Praze při příležitosti 80. výročí operace Antropoid. Radiožurnálu popsala jak se cítí v Česku, co pro ni znamená jméno Gabčík, a proč opět vidíme hrůzy války, nyní na Ukrajině.
O tom, jak Spojené království vnímá operaci Anthropoid, natočila pro Radiožurnál rozhovor reportérka Pavlína Nečásková s britským velvyslancem Nickem Archerem.
Radiožurnál v následujících týdnech naváže živými zpravodajskými rekonstrukcemi dalších tří významných událostí naší historie, které po atentátu následovaly.