V posledních týdnech lidé z kmene častěji vycházejí z deštného pralesa a hledají potravu. Zřejmě se chystají kvůli přítomnosti dřevorubců odstěhovat pryč.
Půda není jen nějaký hnědý substrát, je to superorganismus tvořený houbami, bakteriemi, půdní faunou a miliony druhů mikroorganismů. Ladislav Miko rád říká, že je to vesmír pod našima nohama.
Plíce, kterým dochází dech. Ale možná ne navždy. Kácení v Amazonii ustává a aliance států v Jižní Americe ho chce úplně zastavit. Kdy? A co se stane, když k tomu nedojde?
„Ceremonie trvá zhruba 3-4 hodiny, většinu času tam maestro sedí, zpívá a ayahuascu pije,“ popisuje Páleníček. Na EEG je možné vidět, že v průběhu ceremonie se objevuje více synchronní aktivity.
„Odlesňování v Brazílii dosáhlo vrcholu, když se těžilo více než 13 tisíc kilometrů čtverečních, jako v roce 2021. V podstatě nebylo kam ta čísla zvyšovat,“ říká Jan Freidinger.
Za téměř čtyři desetiletí bylo zničeno devatenáct procent brazilského deštného pralesa - především kvůli rozšiřování chovu dobytka, které je podněcováno budováním nových silnic.
Dnes je Amazonský prales vykácený ze 17 %. Odborníci varují, že při vykácení z 20 až 25 % dojde k nenávratnému narušení koloběhu vody, který prales nyní zajišťuje.
Už před Lulovým příjezdem jednala na summitu OSN v Egyptě jeho budoucí ministryně životního prostředí Marina Silvová. Dodala, že svět si přeje, aby Brazílie v této oblasti znovu hrála vedoucí úlohu.
Lula také uvedl, že bohaté státy musí splnit své dřívější sliby, v nichž se zavázaly poskytovat sto miliard dolarů ročně pro boj s klimatickými změnami.
Film míří vysoko. Chce být esejem o globální současnosti. Vypovídat o zákonitostech, kterými se řídí vzestup a pád celých společností. Nic takového se z filmu nedozvíme ani omylem.
Hlavním důvodem pro snahu velké části indiánů vstoupit do politiky je krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro a jeho postoje k ochraně životního prostředí a právům domorodých národů.
„Bolsonaro sliboval, že nebude ctít žádnou domorodou půdu a že nebude hledět na její ochránce – a to splnil. Jeho vláda pro nás byla velmi temná,“ říká lídr brazilských domorodců z kmene Pankararu.
23:58
Amazonský prales||Alžběta Jurčová|Příroda|svět ve 20 minutách
Strážcům zákona uniká většina případů. Pokuty, které hrstka státních a federálních inspektorů napíše, se málokdy platí. Občas se případ dostane i k soudu, řízení ale trvají celá léta.
Domorodý muž žil 26 let v amazonském pralese v naprosté izolaci. Jeho tělo bylo nalezeno v hamace před slaměnou chatrčí. Muž smrt zřejmě očekával, než ulehl, pokryl své tělo peřím papoušků Ara.
The New York Times: O tom, jak se dva muži vydali hluboko do Amazonie, aby se setkali se skupinami původních obyvatel, které hlídají prales. Pak zmizeli.
Kauza zmizení Phillipse a Pereiry má velký ohlas v médiích a přiměla ekology a ochránce lidských práv k nátlaku na brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, aby pomohl zintenzivnit pátrání.
Pro Bolsonara šlo o vůbec první oficiální setkání se současným americkým prezidentem. Na summitu dále uvedl, že Brazílie má zájem na zlepšení vztahů s USA.
Kyjev odrazil ruské síly otevřením přehrady ze sovětské éry na řece Irpiň. Protržení stejnojmenné hráze na konci února zadrželo ruské vojáky a tanky a znovu zaplavilo 13 tisíc hektarů mokřadů.
Odlesňování v brazilské části Amazonie bylo v dubnu pro tento měsíc rekordní. Vysoké byly i údaje o ničení deštného pralesa za leden a únor, upozornila agentura AP.
Podle brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru těžaři v lednu a únoru vykáceli více než 600 kilometrů amazonského deštného pralesa, což je asi třikrát více než za stejné období loni.
Zdravotníci vezli na lodích 800 dávek čínské vakcíny Sinopharm a chladili je suchým ledem. V listopadu budou muset plavbu absolvovat znovu kvůli druhé dávce.
Minulý měsíc amazonský prales v Brazílii přišel o 877 kilometrů čtverečních. Od začátku roku to je už více než 8000 kilometrů čtverečních, což je rozloha srovnatelná s velikostí Plzeňského kraje.
Podle několik set místních měření v různých oblastech pralesa v letech 2010 až 2018 vědci došli k závěru, že východní Amazonie už teď vypouští více oxidu uhličitého, než kolik ho zadrží.
Chcete kousek amazonského pralesa? Teď si ho můžete adoptovat, stejně, jako když sponzorujete oblíbené zvíře v zoo. Brazilské ministerstvo životního prostředí totiž zavedlo program „Adoptuj park“.