Blíží se léto, otepluje se a to je paradoxně období, kdy lyžaři znovu zahajují přípravu na další sezonu. Platí to i o běžcích na lyžích – ti jsou na prvním soustředění v Peci pod Sněžkou.
České běžecké lyžování inkasovalo hned po sezoně poměrně tvrdou ránu - řada reprezentantů ukončila kariéru, třeba medailisti z velkých akcí Jakš, Kožíšek, nebo Razým.
Nové Město na Moravě hostilo po celý víkend mistrovství republiky v běhu na lyžích. Jeden ze závodů, ten mužský na deset kilometrů klasicky, byl zároveň během o Zlatou lyži. Letošní 79. ročník slavného závodu ale nepřitáhl diváckou pozornost. Při jeho startu dokonce stáli na velké tribuně dva fanoušci a jedním z nich byl náš reportér Jan Kodet.
Čeští běžci na lyžích Aleš Razým a Dušan Kožíšek obsadili šesté místo ve sprintu dvojic volnou technikou na mistrovství světa ve švédském Falunu. Titul vybojovali Krogh s Northugem z Norska před Ruskou dvojicí Petuchov - Krjukov. Bronzovou medaili získali Italové Nöckler s Pellegrinem.
Rok co rok zdobí zdi kalendáře se sportovními motivy, nebo rovnou se samotnými vrcholovými sportovci. A spousta se jich vydává i v edici 2015, nechybí mezi nimi ani nástěnný kalendář Dukly, který ale svým výběrem a přičiněním sestavili sami závodníci.
Libereckými ulicemi se proháněli nejlepší domácí běžci na lyžích, přestože je teprve konec září. Sešla se tam kompletní česká reprezentace i bývalé osobnosti bílé stopy. Zatím všichni závodili v exhibičním duchu, na kolečkových lyžích a navíc v netradičním prostředí.
Eva Vrabcová-Nývltová doběhla jedenáctá v závodě Světového poháru na 10 km volnou technikou v Lahti. Potvrdila tak formu, kterou předvedla už v Soči. Vyhráli Norové Marit Björgenová a Johnsrud Sundby. Vrabcová-Nývltová na ni ztratila 1:11,1 minuty.
Čeští běžci na lyžích Aleš Razým s Martinem Jakšem skončili ve finále olympijského týmového sprintu po Razýmově pádu na posledním 9. místě. Zlatou medaili v závodu klasickou technikou vybojovali Finové Iivo Niskanen se Sami Jauhojaervim.
Nové Město na Moravě, to není jen biatlon. I když je právě on teď na Vysočině sportem číslo 1, víkend patřil běžeckému lyžování a tradiční Zlaté lyži. Podobně jako při loňském biatlonovém mistrovství světa neměli při jejím organizování pořadatelé žádný problém a sbírali pochvaly.
Běžci na lyžích Martin Jakš a Aleš Razým domácí fanoušky na Zlaté lyži po sobotních nevýrazných výkonech českého týmu přece jen potěšili. Ve sprintu dvojic obsadili v závodě Světového poháru v Novém Městě na Moravě čtvrté místo. Vyhráli Rusové Maxim Vylegžanin s Nikitou Krjukovem.
Odjet celou Tour de Ski a hned další víkend naplno závodit, to si moc běžců na lyžích netroufne. Češi ale tuhle skoro sebevražednou misi zkusí. Povinnost jim velí zítra a pozítří v Novém Městě na Moravě ve sprintech v rámci Zlaté lyže nastoupit.
Předposlední etapu Tour de Ski zvládl z českých běžců nejlépe jedenadvacátý Aleš Razým. Martin Jakš byl v cíli šestadvacátý, ale celkově se posunul na 14. pozici. Sestup na celkové sedmé místo naopak absolvovala Eva Vrabcová-Nývltová, když ženském klání na 5km klasicky skončila 23.
Lídrem českého týmu v běhu na lyžích v letošním ročníku Tour de Ski je zatím Aleš Razým. Třetím časem z kvalifikace postoupil ve sprintu volnou technikou a vypadl nakonec v semifinále, dvanácté místo je jeho druhé nejlepší v kariéře v individuálním závodě Světového poháru. Celkově se v pořadí Tour posunul na osmou pozici o 38 sekund za vedoucího Kanaďana Harveyho.
V německém Oberhofu dnes čeká běžce na lyžích závod, který ještě před startem vzbudil tolik emocí, jako letos žádný jiný. Pořadatelé museli kvůli nedostatku sněhu zkrátit trať a ze závodů na 9 a 15 kilometrů klasicky udělali sprint volnou technikou. Favoritka ženské části Tour de Ski Polka Kowalczyková kvůli tomu dokonce ze sedmidílného seriálu odstoupila. A ani spousta dalších lyžařů po téhle změně neskáče radostí.
Osmý ročník Tour de Ski se Mezinárodní lyžařské federaci hroutí pod rukama. Seriál závodů v běhu na lyžích inspirovaný cyklistickou Tour de France si během let získal prestiž. Ale tentokrát je ve stínu blížících se olympijských her, bojuje s nepřízní počasí a nově také s nevolí závodníků, kterým se nelíbí změna programu. A kvůli extrémně teplému počasí a nedostatku sněhu museli lyžaři přijmout i další nestandardní a nepříjemnou zprávu.
Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil na Světovém poháru v norském Lillehammeru 19. místo, další Češi v závodě na 15 kilometrů klasicky nebodovali. Vítězem se stal domácí Paal Golberg, který slaví první triumf v SP v kariéře.
Klasický sprint na úvod Světového poháru běžců na lyžích v rámci zahajovací série Mini Tour ovládli Nor Eirik Brandsdal a Polka Justyna Kowalczyková, Češi ve finském středisku Ruka nepostoupili z kvalifikace. Nejblíže byla účasti ve čtvrtfinále ženské kategorie Karolína Grohová, která na poslední postupující ztratila půl sekundy.
Mistrovství světa v klasickém lyžování, které se konalo v italském Val di Fiemme, mnoho radosti českým fanouškům nepřineslo. Nejlepším výsledkem Lukáše Bauera bylo šestnácté místo v závěrečné klasické padesátce. I přesto reprezentační trenér Miroslav Petrásek věří v budoucnost českého běhu na lyžích.
Češi se vrátili z mistrovství světa v klasickém lyžování bez medaile. A běžci bez umístění v top ten v individuálním závodu - nejlepší byl šestnáctý Lukáš Bauer v závěrečné padesátce. Běžci navíc ztrácejí své výsadní postavení v žebříčku zimních sportů, ujímá se ho úspěšný biatlon.
Norský běžec na lyžích Petter Northug se na světovém šampionátu v italském Val di Fiemme dočkal prvního titulu, když ovládl závod s intervalovým startem na patnáct kilometrů volně. Všichni čeští závodníci se vešli do třicítky.
Zlatou medaili v závodě na 15 kilometrů volnou technikou vybojoval na mistrovství světa ve Val di Fiemme norský běžec na lyžích Petter Northug. Druhý doběhl do cíle Švéd Johan Olsson, třetí byl Northugův krajan Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých závodníků Lukáš Bauer skončil devatenáctý, na vítěze ztratil více než dvě minuty.
Čeští běžci na lyžích se na mistrovství světa po šesti letech dostali do finále týmového sprintu. Ve Val di Fiemme obsadila dvojice Dušan Kožíšek-Aleš Razým osmé místo. Vyhráli Rusové Petuchov a Krjukov, mezi ženami vládly Američanky Digginsová s Randallovou.
Prvními mistry světa letošního šampionátu v klasickém lyžování v italském Val di Fiemme jsou Rus Nikita Krjukov a Norka Marit Björgenová. Nikdo z českých mužů a žen ve sprintu klasickou technikou z kvalifikace nepostoupil.
Štafeta českých běžců na lyžích obsadila v závodě Světového poháru ve francouzském La Clusaz třetí místo. Nejlepší výsledek v sezóně zařídila čtveřice Jiří Magál, Lukáš Bauer, Aleš Razým a Martin Jakš, která na trati 4x7,5 kilometru nestačila jen na vítězné Nory a druhé Švédy.
Světový pohár v klasickém lyžování pokračoval volnými sprinty dvojic ve Vesci a čeští muži bojovali do posledních metrů o stupně vítězů. Dvojice Dušan Kožíšek, Aleš Razým nakonec obsadila 5. místo za štafetami Ruska a Norska. Mezi ženami triumfovaly Norky.
Už o tomto víkendu se v areálu Vesec u Liberce sejdou nejlepší lyžařští sprinteři planety. Startovní pole světového poháru bude mít také bohaté české zastoupení. Pozornost se upíná především na lyžaře Dukly Liberec Aleše Razýma a Dušana Kožíška, kteří by společně mohli uspět v nedělním sprintu dvojic.
Italské údolí Fiemme mělo o víkendu žít vyvrcholením seriálu Tour de Ski v běhu na lyžích. Plakáty lákající diváky na stadion ve vsi Lago di Tesero i k doprovodnému programu jsou tam k vidění skoro na každém kroku. Jenže v noci na dnešek v těsné blízkosti lyžařských tratí na sjezdovce Alpe Cermis tragicky zahynulo šest ruských turistů. A tak se generálka na mistrovství světa v klasickém lyžování, které Val di Fiemme hostí v únoru a březnu, částečně změnila v pietní akci.
Až si běžci na lyžích a jejich týmy po dnešní druhé etapě Tour de Ski zabalí výzbroj, vydají se na jeden z nejdelších přesunů v historii tohoto seriálu. A zvlášť v českém táboře to žádné velké nadšení nebudí. Z německého Oberhofu do druhého ze čtyř hostitelských míst letošního ročníku je to šest set kilometrů. Svou pořadatelskou premiéru zažije Švýcarsko, lyžaře čeká novoroční sprinterská zastávka v údolí Müstair obývaném převážně lidmi, kteří udržují při životě rétorománštinu.