Běžkaři se na Tour de Ski připravovali v hale. Bauer radši zůstal doma
Osmý ročník Tour de Ski se Mezinárodní lyžařské federaci hroutí pod rukama. Seriál závodů v běhu na lyžích inspirovaný cyklistickou Tour de France si během let získal prestiž. Ale tentokrát je ve stínu blížících se olympijských her, bojuje s nepřízní počasí a nově také s nevolí závodníků, kterým se nelíbí změna programu. A kvůli extrémně teplému počasí a nedostatku sněhu museli lyžaři přijmout i další nestandardní a nepříjemnou zprávu.
Sněhu máme málo, zapomeňte na trénink v lese nebo na stadionu, zkrátka na to, že byste si osahali závodní trať. Takový vzkaz poslali pořadatelé víkendových prvních dvou závodů Tour de Ski v německém Oberhofu mezi závodníky.
Při pohledu na zelenající se trávník v tomhle durynském středisku 800 metrů nad mořem je to rozhodnutí logické. Ale díky technické vymoženosti - místní speciální kryté trati - běžci na lyžích o trénink nepřišli, jenom se jejich povolání změnilo v halový sport.
"Příjezd jsme schválně naplánovali na poledne, abychom v hale nebyli, když tam je hodně lidí. Pár jich tam po příjezdu sice ještě bylo, pak se ale tunel vylidnil a my si trénink odjeli relativně v pohodě," popisuje Martin Jakš.
Svého reprezentačního parťáka doplňuje Aleš Razým. "Když jsme končili, tak jsme se tam nacházeli prakticky sami. Byli tam už jen tři lidi, co se učili lyžovat," dělí se o zážitek, na který je zvyklý spíše z letní přípravy.
V Oberhofu začíná osmý ročník Tour de Ski. Po sněhu ale nejsou ani památky
Číst článek
Závodníci měli halu oficiálně k dispozici od devíti do šestnácti hodin a většina jich využila k tréninku dopoledne, takže se na uměle chlazeném okruhu ve tvaru osmičky, který má celkem necelé dva kilometry, sešlo v jednu chvíli i více než sto profesionálních lyžařů.
"Když tam jezdí více lyžařů, tak se sníh začne sypat, stopa je hlubší. Říkali jsme si ale, že podmínky budou v závodě podobné, takže jako simulace dobrý. Lyžování v tunelu je prakticky stejné jako venku, moc velký rozdíl to není. Pro nás je důležité, abychom se dostali do správné tepové frekvence a tělo se správně rozjelo," nenaříká Martin Jakš.
Bauer otočil auto zpátky
Zato lídr českého týmu Lukáš Bauer, když cestou do Oberhofu zjistil, že ani den před prologem nenechají pořadatelé lyžaře trénovat na závodní trati, tak otočil auto, vrátil se na Boží Dar a do Durynského lesa dorazil až vpředvečer prvního závodu na slavnostní zahájení.
A dvojnásobný vítěz Tour de Ski věří, že trénovat do poslední chvíle doma bylo správné rozhodnutí.
"Doufám, že než kroužit na čtyř set metrovém kolečku, bylo lepší zůstat doma a absolvovat trénink v klidu na relativně dobrých podmínkách. O tréninku v hale jsem se dozvěděl po čtyřiceti kilometrech na cestě do Oberhofu. Říkal jsem si, dobrý, zítra trénink v tunelu. Za dvě minuty jsem ale volal Mírovi Petráskovi (trenér reprezentace - pozn. red.), jestli by nebylo lepší zůstat doma. Tím, že jsem byl ještě blízko od baráku, tak bylo jednoduché se otočit," vysvětluje Bauer.
Ten během Tour de Ski udělá jedno ještě zásadnější rozhodnutí - po čtvrté etapě ve švýcarském Lenzerheide se rozhodne, jestli odjede trénovat a náročný závěr seriálu vynechá, anebo své výkony vyhodnotí jako tak dobré, že se mu vyplatí i přejezd do Itálie, kde se za týden jedou poslední tři závody.
Možná ještě před sobotním startem toho prvního opustí konvoj Tour de Ski její čtyřnásobná vítězka Justyna Kowalczyková z Polska, která nejhlasitěji ze všech vyjadřuje své znechucení z toho, že Mezinárodní lyžařská federace pro nedostatek sněhu zaměnila nedělní distanční závod klasicky za sprint volnou technikou.