Veřejnost i historikové jsou rozděleni postojem k opodstatněnosti obětí činnosti bratří Mašínů: mělo zabíjení skutečně význam pro třetí, protikomunistický odboj?
„Myslím, že uherskohradišťská věznice je svým způsobem a ve velkých uvozovkách Osvětimí našeho komunismu,“ říká učitelka, která přivedla své žáky k natáčení dokumentu s pamětnicemi.
Necelé tři roky po skončení 2. světové války se Československo stalo totalitním státem. Do vězení se dostávali nevinní lidé – demokraté, intelektuálové, podnikatelé... a také básníci.
Letos uplynulo už 55 let od smrti Heleny Kučerové, nespravedlivě vězněné v 50. a 60. letech. Organizovala hladovku za zlepšení podmínek ve vězení a napsala i generálnímu tajemníkovi OSN.
25:31
Praha||Veronika Sedláčková, lup|Společnost|Interview Plus
Vykonstruované procesy v 50. letech měly i jednu další zvláštnost, a to podporu pracovních kolektivů, dokonce i těch dětských. Všichni tehdy žádali smrt obžalovaných „vlastizrádců“.
Praha||Jaroslav Skalický, lac|Historie|SERIÁL PROCESY 50. LET
„Jménem našeho pracujícího lidu žádám proto soud, aby nad touto ničemnou bandou vyslovil rozsudek co nejtvrdší,“ požadoval v závěrečné řeči prokurátor Eduard Švach.
Praha||Jaroslav Skalický, dok, pak|Historie|seriál procesy 50. let
První díl nového seriálu Radiožurnálu Politické procesy 50. let se věnuje soudnímu sporu s klatovskými skauty, kteří na Šumavě převedli přes hranice do západního Německa desítky lidí.
Objevitel, pan Fiala, sdělil, že to byly dveře z domu jeho tchyně, které se už dlouho nepoužívaly, a proto je dědici rozřezali na topení. Nápis čeká na restaurování a zařazení do sbírky muzea.
V Česku dnes poprvé oficiálně vychází román Milana Kundery Život je jinde. Vydává ho brněnské nakladatelství Atlantis. Kundera román dopsal už v roce 1969. Jde o významnou událost, autor slavného Žertu u nás své nové knihy prakticky nevydává.
Před sto lety se narodil Karel Vaš, nechvalně známý komunistický prokurátor. V politických procesech na přelomu 40. a 50. let minulého století navrhl stovku rozsudků smrti. Ve 12 případech je soud potvrdil. Horlivý vojenský prokurátor a oddaný služebník strany se podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu významně podílel například na justiční vraždě generála Heliodora Píky.
Pražský vrchní soud si připomene komunistický monstrproces s takzvanou skupinou Stříteský a spol. Dvě desítky studentů z Litomyšle byly v 50. letech minulého století odsouzeny za rozvracení lidově demokratického zřízení. Právě studenti si soudní líčení zopakují. V rámci projektu proti totalitě Mene Tekel se přes den vžijí nejen do role obžalovaných, ale i soudců nebo prokurátora.
Psal se leden roku 1952 a Ostrava se chystala na velkolepou událost – zapálení první vysoké pece v areálu tehdejší Nové huti. Přišly se podívat tisíce lidí včetně politických špiček. Díky nalezené původní reportáži Československého rozhlasu můžeme pátrat po osudech přímých pamětníků a připomenout si, jak to tehdy před 60 lety vypadalo.
Režisér Otakar Vávra se dnes dožívá mimořádného životního jubilea, slaví 100. narozeniny. S filmem začínal ve třicátých letech, kdy točil s největšími hvězdami stříbrného plátna. Je autorem více než padesáti filmových snímků, uznávaným pedagogem, ale na druhou stranu zároveň režisérem, který se vždy dokázal přizpůsobit každému politickému režimu.
1:59
|Milan Kocourek, Lucie Maňourová, Aneta Vojtěchová|Zprávy ze světa
Britský státní archiv zveřejnil na internetu další informace o neidentifikovatelných létajících předmětech, tzv. UFO. Z dokumentů vyplývá, za jak závažný problém považovala zprávy britská vláda v 50. letech.