Psycholog: Kdyby se společnost rozpadla, budou mezi námi donašeči a trýznitelé jako v 50. letech

Jak je možné, že byla Milada Horáková v posledních dnech a hodinách svého života tak klidná? Jak funguje psychologie člověka neprávem odsouzeného k smrti a jaká je psychologie davu? Bála se Horáková víc o druhé než sama o sebe? „Myslím, že to tak asi je, ale to se bavíme až o momentu, ke kterému došla,“ odhaduje v Interview Plus hlavní psycholog Vězeňské služby ČR Václav Jiřička.

Interview Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jistě to tak neměla od začátku. I ona prožívala ohromné emoce, stres, strach, úzkost, ale ten moment (kdy se bála o druhé) byl někde dál,“ pokračuje psycholog ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Veroniky Sedláčkové

V současnosti už nikdo s jistotou neřekne, co doopravdy v cele smrti prožívala. Psycholog nastiňuje, co by prožíval každý z nás: na začátku je velká zloba, popírání, pak vztek a otázky jako proč já, co mi to udělali. V další fázi lidé smlouvají, a to jak s bohem, tak s osudem.

„Těmito fázemi prochází většina, ale jen málokdo dojde dál než do fáze strachu, úzkosti a někdy i apatie. Dál až ke smíření, což se Horákové povedlo. Myslím, že se něco takového nestává nahodile, ale jen těm, co se na to připravují celý život. Kteří počítají s tím, že je v životě potřeba bojovat,“ říká Jiřička.    

Svědomí je třeba cvičit

Podle něj jde hlavně o uspořádání lidských hodnot, o silné vůli a svědomí, které se chová jako každý jiný sval – když s ním necvičíme, zůstane ležet ladem, ale taky ho můžeme denně trénovat a posilovat.

„Milada Horáková to dělala celý život. Nedělala si lehký život, a to ani svým blízkým. Jen tak mohla dospět takto daleko,“ myslí si.

Mohlo by se v současnosti stát něco podobného, jako zažívali lidé v 50. letech? Jsme toho jako společnost znovu schopní? „Žijeme ve velmi dobrém světě a máme mnoho svobod, které dřív nebyly. Ale také si uvědomuji, jak jsou křehké. Jak bychom se mohli vrátit třeba i do časů, které zažila Horáková. Jsem přesvědčený, že kdyby se společnost rozpadla, a to se může stát během několika měsíců, tak budou mezi námi opět donašeči, trýznitelé, mučitelé, nohsledové a tak dále. Jak jsme to znali v 50. letech, protože je to o vnějších podmínkách,“ varuje psycholog.

Každý trýznitel prý nejdřív sáhne k zbavení důstojnosti trýzněného. „Musí mu vzít roli, jakou měl dřív – roli významného člověka, manžela, matky – a přisoudit mu roli novou, nejlépe zbytečné oběti, která ani nemá jméno a třeba jen číslo,“ říká Jiřička. 

65 % lidí zabije

Připomíná i pokusy psychologů Philipa Zimbarda, koordinátora stanfordského vězeňského experimentu, a Stanleyho Milgrama, který zkoumal, jak jsme poslušní vůči autoritám, když se člověk dostane do konfliktu se svým svědomím. „Dospěl k tomu, že až 65 % z nás dojde až na konec a zabije druhého. Jen protože mi to někdo řekl. Všichni si přitom myslíme, že zrovna my toho schopni nejsme.“

Horáková se do čela údajného spiknutí dostala až postupně, kvůli kontaktům v zahraničí, říká historik

Číst článek

Vykonstruované procesy v 50. letech měly i jednu další zvláštnost, a to podporu pracovních kolektivů, dokonce i těch dětských. Všichni tehdy žádali smrt obžalovaných „vlastizrádců“.

„Šlo o chování psychologie davu. Není to nic, co by se dělo jen za komunistů. Je to věc, která se může opakovat kdykoli, stačí, aby někdo nasměroval skupinu lidí. A ta pak slepě následuje vůdce, organizátora. Dělo se to před tisíci lety, obávám se, že se tak bude dít i v budoucnu,“ myslí si Jiřička.

A dodává: „Zfanatizovat dav je velmi jednoduché, a to bez ohledu na to, jaké ideály tito lidé jinak vyznávají.“ 

Celé Interview Plus Veroniky Sedláčkové s hlavním psychologem Vězeňské služby ČR Václavem Jiřičkou si poslechněte v audiozáznamu.   

Veronika Sedláčková, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme