Vratislavský protipovodňový systém vydržel. Donald Tusk varuje před ‚neopodstatněnou euforií‘

Hlavní záplavová vlna ve čtvrtek odpoledne dorazila do Vratislavi a městský protipovodňový systém její nápor udržel, uvedl starosta této dolnoslezské metropole Jacek Sutryk. Polský premiér Donald Tusk ale ještě ráno varoval před „neopodstatněnou úlevou“ a zdůraznil, že je stále brzy na to, aby bylo možné prohlásit záplavy za překonané. Aktuální stav hladiny Odry před Vratislaví odpoledne činil 640 centimetrů, uvedla na svém webu Gazeta Wyborcza.

Vratislav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pytlování písku na ochranu před povodněmi ve Vratislavi

Pytlování písku na ochranu před povodněmi ve Vratislavi | Foto: Kateřina Havlíková | Zdroj: Český rozhlas

V ulicích Vratislavi, třetího největšího města v Polsku, je klid a výrazně se snížil provoz. Navzdory velmi vysoké hladině vody město zatím nebylo výrazněji zatopeno, píše tisková agentura PAP. S nejnáročnější situací se potýkají západní čtvrti města, kde se z břehů vylévá řeka Bystrzyca. Několik ulic je tam pod vodou a obyvatelé hromadí na březích pytle s pískem ve snaze ochránit své domy.

„Byl bych raději, kdybychom udrželi nervy na uzdě a snažili se trend (zvyšování hladiny) co nejpřesněji odhadnout, abychom dokázali přesně informovat obyvatele Vratislavi,“ řekl Tusk na ranním zasedání krizového štábu. Zároveň varoval před „neopodstatněnou euforií, že to nejhorší je za námi“.

Povodně v Polsku si vyžádaly už čtyři oběti. Odra ve Vratislavi se blíží k hodnotám z roku 1997

Číst článek

V Trestně, kde se na Odře nachází poslední měřicí stanice před Vratislaví, ve čtvrtek v 13.20 hladina řeky dosahovala 640 centimetrů. Téměř o dva metry tak překračovala stav nutný pro vyhlášení povodňového poplachu. Rekordní úroveň hladiny třetí nejdelší polské řeky při záplavách v létě roku 1997 podle údajů polského meteorologického ústavu činila 724 centimetrů. Meteorologové ve čtvrtek ráno uvedli, že hladina Odry by měla kulminovat kolem 11.00 s tím, že tento stav se udrží zhruba dalších 48 hodin. Krajní scénář operačního plánu ochrany pro Vratislav předpokládal vodní stavy mezi 658 a 705 centimetry.

„V následujících dnech poteče Vratislaví nebývalé množství vody. V takových situacích může dojít k průsakům, vzedmutí podzemních vod a podobně. Voda mimo jiné v parcích, na trávnících nebo dětských hřištích či na zahrádkách není v tuto chvíli problém, který by bylo možné aktuálně řešit,“ napsal odpoledne na sociálních sítích starosta Sutryk.

Úřady ve městě Nisa, které v neděli a v pondělí zaplavily dvě povodňové vlny, ve čtvrtek informovaly, že začíná fungovat polní nemocnice. Tu tam vybudovala armáda, protože tamní zdravotnické zařízení zalila voda a všechny pacienty bylo nutné evakuovat.

Objevily se i případy trestné činnosti související s povodněmi. Na kolejích jedné z vysokých škol ve Vratislavi někdo spícím záchranářům ukradl asi 1000 zlotých (5900 Kč) v hotovosti a fotoaparát s objektivem v hodnotě 20.000 zlotých (více než 117 000 Kč), řekl podle serveru Onet zástupce policie po zasedání krizového štábu ve Vratislavi. Policie už ví, kdo byl pachatelem.

Ve Vratislavi naplnili lidé pytle pískem z barových pláží. Použijí je jako zábrany před povodněmi

Číst článek

Tusk varoval, že v zaplavených místech se objevil muž ve falešné vojenské uniformě, který lidem tvrdil, že protipovodňové hráze se budou odpalovat. Premiér ujistil, že nic takového není v plánu, a dodal, že šíření podobných zpráv může být cílenou dezinformací.

Ve Vratislavi se ve čtvrtek mají sejít premiéři středoevropských zemí zasažených záplavami s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou. Vedle Tuska jde o předsedu české vlády Petra Fialu, slovenského premiéra Roberta Fica a rakouského kancléře Karla Nehammera.

Cesta von der Leyenové do Vratislavi je výrazem solidarity s členskými zeměmi zasaženými záplavami. S šéfy vlád bude jednat o možnostech evropské pomoci v řešení následků přírodní katastrofy z posledních dnů.

Záplavy si v regionu podle úřadů zatím vyžádaly životy více než dvou desítek lidí, zasáhly také Rumunsko. Někde zničily velké části vesnic a měst, způsobily ale také škody na dopravní infrastruktuře. Fiala ve středu po zasedání vlády řekl, že státy zasažené velkou vodou se domluvily na společném postupu při získávání unijní pomoci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme