Varšava má silné vazby s americkou politikou a platí za významného spojence Washingtonu v Evropě, který velmi stojí o zachování vojenské přítomnosti USA na starém kontinentu a pomoc Ukrajině.
Ukrajinské ozbrojené síly ale brání celou zemi a nepřítel je koncentrovaný na určitých místech, takže na některých úsecích frontové linie má početní převahu, vysvětlil Zelenskyj.
„Mohu jen potvrdit opodstatněnost obav, že Rusko plánovalo teroristické útoky v letecké dopravě, a to nejen proti Polsku, ale proti aerolinkám po celém světě,“ prohlásil Tusk.
Polsko nepozvalo maďarského velvyslance na zahájení předsednictví EU. Pobouřil ho azyl, udělený Marcinu Romanowskému, bývalému polskému náměstkovi ministra spravedlnosti, který je trestně stíhán.
„Bezpečnost, Evropo!“ Motto blížícího se polského předsednictví v Radě Evropské unie zřetelně naznačuje, na co se Varšava plánuje během šestiměsíčního mandátu, který přebírá po Budapešti, zaměřit.
Prezident Andzrej Duda vetoval zákon o rozpočtu, který obsahoval dotaci pro média. V současnosti jsou ve stavu likvidace a fungují jen díky reklamě a finančním injekcím od vlády z rozpočtových rezerv.
Polská opoziční strana Právo a spravedlnost ji posměšně nazývají „vládou 13. prosince“. Ona sama se nazývá „vládou 15. října“ a odkazuje tak na výsledek parlamentních voleb.
Od 1. září roku 2025 by polské děti na veřejných základních, středních a technických školách měly jen jednu hodinu náboženství týdně místo současných dvou a více.
V Polsku se podle Petra Janyšky odehrává boj o to zvrátit systém, který nastavila během osmi let strana Právo a spravedlnost ovládaná expremiérem Jaroslawem Kaczyńským.
Obranné zabezpečené pásmo se po dokončení potáhne podél celých hraničních úseků, které Polsko sdílí s Ruskem a Běloruskem. Pevnosti budou i u hranic s Ukrajinou.
Hlasovat ve vnitrostranických primárkách mohlo více než 25 000 lidí prostřednictvím esemesek. Ze zaslaných 22 126 hlasů získal Trzaskowski skoro 75 procent.
NATO vzbudilo emoce i u staronové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Nyní, po vlastním znovuzvolení do čela Komise, do zámoří posílá „srdečné gratulace“.
Za klíčové postavy údajného spiknutí označil předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a šéfa frakce Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu Manfreda Webera.
„Musíme znovu získat stoprocentní kontrolu nad tím, kdo do Polska přijíždí,“ řekl Tusk ve Varšavě na sjezdu Občanské platformy, která je největší stranou polské koaliční vlády.
„Mezi těmito devíti je s největší pravděpodobností jjedna česká občanka, která zemřela ještě na české straně, jeden německý občan a sedm polských občanů,“ řekl předseda polské vlády Donald Tusk.
Starosta Vratislavi Jacek Sutryk uvedl, že vratislavský protipovodňový systém ustál hlavní záplavovou vlnu. Donald Tusk ale varuje před „neopodstatněnou úlevou“. Do města míří von der Leyenová.
„Naši lidé v Kladsku a na dalších místech hlásili četné případy krádeží a rabování,“ řekl polský premiér Donald Tusk po zasedání krizového štábu ve Vratislavi.
„Bohužel se splnily ty nejčernější scénáře. V tuto chvíli už nejsou žádné dobrovolné evakuace. Všechny evakuujeme, ať už chtějí, nebo ne,“ řekl v neděli po 07.00 starosta Glucholaz.
„To, co se teď děje, je nejlepším důkazem starého moudra, že vládu je jednodušší získat, než udržet,“ glosuje pro Český rozhlas polský politolog Wawrzyniec Konarski.
„Jsme přesvědčeni, že Indie může odehrát velmi důležitou roli na cestě k ukončení konfliktu na Ukrajině,“ uvedl Tusk. Polsko patří mezi země, které Ukrajinu nejvíce podporují.
Od října 2022 mají zdravotníci v Polsku povinnost zanést do centrální databáze informaci o tom, že pacientka je těhotná. V Polsku přitom platí skoro úplný zákaz potratů.
Soud, který je podle současné proevropské vlády pod kontrolou nynější nacionalistické opozice, svým rozhodnutím patrně prohloubí chaos v polské justici, napsala ve středu agentura Reuters.
Tři ruští špioni, které polský soud propustil z vazby, zmizeli a vyhýbají se nástupu trestu. Není známo, kde se nacházejí, napsal v pondělí polský list Rzeczpospolita.
Podle Tuska jde o občany Polska, Běloruska nebo Ukrajiny. Sabotáže a diverzní akce podle něj vyšetřují i některé další evropské země včetně Litvy nebo Lotyšska.
Kolegium pro tajné služby se bude zabývat případem soudce Szmydta, který za minulé vlády působil na ministerstvu spravedlnosti a po útěku do Běloruska je vyšetřovaný pro špionáž.