‚Topíme se.‘ Povodně zasáhly i okolní země, nejdramatičtější je situace v Polsku a Rakousku

Kromě Česka zažívají dramatické chvíle spojené s povodněmi také okolní země. Záplavy po silných deštích zasáhly zejména jih Polska, ale také Rakousko. V Polsku si už záplavy vyžádaly pět obětí, v Rakousku tři. V některých městech už voda opadla a obyvatelé začínají sčítat škody, jinde ale situace zůstává napjatá. V Německu a na Slovensku je situace o poznání klidnější.

Přehled Varšava/Bratislava/Vídeň/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polské město Nysa (česky Nisa) pod vodou

Polské město Nysa (česky Nisa) pod vodou | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Polsko

Po dramatickém víkendu zůstává situace velmi vážná zejména v Dolnoslezském vojvodstvím na jihu země.

V pondělí ráno polská média ohlásila pátou oběť povodní. Podle médií jde o uznávaného polského lékaře Krzysztofa Kamińskiho, který se v neděli nevrátil domů po službě v nemocnici. Jeho tělo našli hasiči v noci na pondělí ve městě Nysa (česky Nisa), kde úřady musely evakuovat mimo jiné i tamní nemocnici. Podle polského meteorologického úřadu dosáhla hladina řeky Kladská Nisa 798 centimetrů, což bylo o zhruba 1,5 metru více než při povodních v roce 1997.

Situace na Kladské Nise se znovu zdramatizovala v pondělí. Provalila se propust mezi dvěma nádržemi nad městečkem Paczków, radnice proto nařídila evakuaci části obce. „Riziko je obrovské. Dámy a pánové, v zájmu vašich životů vás žádám o evakuaci bez jakéhokoliv odporu,“ vyzval starosta Paczkówa Artur Rolka.

Sirény varující před stoupající hladinou se v pondělí odpoledne rozezněly také v Nise, která leží o několik kilometrů níže po proudu řeky. Obyvatelé Nisy nadále zůstávají bez dodávek pitné vody a mimo provoz zůstává i povodní zasažená nemocnice.

Záplavy tvrdě zasáhly také okres Kladsko u českých hranic. „Teď jen evakuujeme lidi. Záchrana životů je to nejdůležitější. Na jiné aktivity, například odčerpávání vody, není čas,“ citoval server Onet.pl Natalii Przytarskovou ze Státního hasičského sboru Kladsko.

Právě Kladsko se stalo jedním z nejpostiženějších měst v Polsku. Rozsah škod se ukázal po opadnutí vody, jak ale upozorňují polské úřady, v regionu jsou stále místa, do kterých se nejde dostat ani lodí. Konkrétně jde o města Lądek-Zdrój a Stronie Śląskie, kde evakuace probíhá hlavně za pomoci vrtulníků, napsal v pondělí ráno server Onet.pl. Situace ve městě Stronie Ślonskie byla dramatická už o víkendu, když se protrhla nedaleká přehrada a ulice zaplavila přívalová vlna.

Během noci na pondělí se zhoršila také situace na Pilchowické přehradě, postavené na řece Bobr. Voda se tam začala přelévat přes hráz přehrady, v ohrožení se tak ocitla nedaleká obec Wleń s 2000 obyvateli. Na nejhorší se podle serveru deníku Gazeta Wybrocza začalo připravovat i nedaleké město Jelenia Góra (český název Jelení Hora), kde žije na 77 tisíc lidí.

Intenzivně se připravuje na kulminaci Odry správní středisko Dolnoslezského vojvodství Vratislav, kde žije přes 670 000 lidí. Starosta města Jacek Sutryk nechal v neděli večer vyhlásit protipovodňové varování a uvedl, že předchozí předpovědi vývoj toku Odry podhodnotily. Kulminace řeky se očekává ve Vratislavi ve středu.

Během víkendu se pozornost médií upínala hlavně na město Glucholazy nedaleko českých hranic, kde se řeka vylila z břehů a nápor vody nevydržel opravovaný most v centru města.

„Situace je v tuto chvíli velmi vážná. Bohužel se zdá, že někteří lidé nechápou závažnost a rozsah hrozby. Myslí si, že když je tam most, jsou v bezpečí, ale není tomu tak. Vyzývám všechny, aby se co nejrychleji evakuovali mimo město nebo se přesunuli na vyšší místa. Topíme se,“ varoval v neděli ráno starosta Glucholaz Paweł Szymkowicz.

Rakousko

Povodňová situace zůstávala napjatá také v Rakousku. „Nekončí to. Situace zůstává kritická, je to dramatické,“ citují rakouská média dolnorakouskou hejtmanku Johannu Miklovou-Leitnerovou, podle které je region stále v krizovém režimu a vojáci utěsňují hráze. V záplavami zasažených Dolních Rakousích během pondělka totiž znovu pršelo. „Existuje vysoké riziko protržení přehrad,“ varují úřady podle serveru Tagesschau.

Povodně v Česku si vyžádaly první oběť, oznámil policejní prezident. Dalších 7 lidí je pohřešovaných

Číst článek

„V Dolním Rakousku zažíváme těžké a dramatické hodiny. Pro mnoho lidí to budou pravděpodobně nejtěžší hodiny jejich života,“ varuje podle serveru Deutsche Welle hejtmanka Dolních Rakous, kde bylo evakuováno už více něž 1000 domů.

V pondělí ráno úřady ohlásily, že si povodně v Rakousku vyžádaly už tři oběti. V neděli média informovala o hasiči, který přišel o život během zásahu v okresu Tulln. V pondělí pak policie oznámila, že oběťmi povodní stali i dva starší muži v Dolních Rakousích. Sedmdesátiletý muž přišel o život v oblasti Sankt Pöltenu, o deset let starší senior zemřel v okrese Korneuburg. Jejich těla se našla v zaplavených domech, kde bydleli.

Kvůli povodním panuje ve Vídni složitá dopravní situace, protože je omezený provoz na čtyřech trasách metra. Poplach byl vyhlášen také ve městě Klosterneuburg severně od Vídně. Voda od světa odřízla části ležící v údolích, hlavními ulicemi se podle radnice nedá projet. Hrozí sesuvy půdy a pády stromů.

Německo

O něco klidnější se jevila situace v Německu, hladiny řek ale nadále stoupají zejména v Sasku, Bavorsku nebo Braniborsku.

3:46

Kámen nám spadl ze srdce opravdu velký, popisuje starosta Troubek. Nervozita v městě ale dále přetrvává

Číst článek

Hladina Labe v saské Schöně u hranice s Českem dosáhla v noci na pondělí třetího ze čtyř povodňových stupňů. Ve městě, které leží poblíž Hřenska, se hladina Labe dostala nad šest metrů. Běžně je to okolo 1,5 metru.

Hladina stoupala i dál po proudu Labe. V Drážďanech byl vyhlášen druhý stupeň povodňové pohotovosti a hladina Labe se dostala nad 5,6 metru. V úterý ráno se očekává, že přesáhne šest metrů a dostane se tak na třetí stupeň pohotovosti. Na nejvyšší čtvrtý stupeň, který je v Drážďanech platný od sedmimetrové hladiny, by se podle předpovědí řeka vůbec nemusela dostat.

Na třetí stupeň v noci stoupla také hladina Lužické Nisy ve Zhořelci na německo-polské hranici.

Slovensko

Po silných deštích se toky vylily z břehů také na Slovensku. Na třetí povodňový stupeň se hladina Dunaje dostala mimo jiné v Bratislavě a překonala výšku devíti metrů. Vodohospodáři v uplynulých dnech postavili ve slovenské metropoli mobilní protipovodňové bariéry, které město ochránily před rozsáhlými škodami už v roce 2013, kdy hladina Dunaje dosáhla rekordních více než deseti metrů. Hladina Dunaje by měla kulminovat v úterý ráno.

Škody na majetku způsobily povodně ve městě Čadca poblíž hranic s Českem, které zasáhla 50letá voda.

Eliška Orosová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme