Volby ve východním Německu: o moc se hlásí krajně pravicová AfD i radikálka Wagenknechtová

Předvolební Sasko, voliče se snaží zaujmout všechny strany | Foto: Michaela Stache | Zdroj: AFP / Profimedia

Rok před celoněmeckými volbami prověří neoblíbenou vládu Olafa Scholze těžký test. Jeho sociální demokraty (SPD) i koaliční Zelené a FDP čeká nejspíš v nedělních volbách v Sasku a Durynsku porážka. Ve východoněmeckých spolkových zemích se naopak daří krajně pravicové Alternativě pro Německo (AfD) i nové straně BSW levicové radikálky Sahry Wagenknechtové. Jedinou silou, která zde s nimi rovnocenně soupeří, jsou křesťanští demokraté (CDU).

Drážďany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby ve východním Německu: o moc se hlásí krajně pravicová AfD i radikálka Wagenknechtová

Dvě třetiny někdejšího východního Německa si během září vyberou své zástupce v zemských sněmech. Nejprve v neděli v Sasku a Durynsku, o tři týdny později pak v Braniborsku.

Východní část Německa se potýká s celou řadou problémů, od sjednocení země v roce 1990 je odsouzeno k neustálému marnému dohánění. Odchází odtamtud firmy i lidé, HDP na obyvatele dosahuje jen asi tří čtvrtin západní části země. Že dojde k razantním změnám, tomu už dnes na rozdíl od 90. let minulého století věří málokdo.

25:22

Německá debata o migraci přitvrzuje. Zastavit žadatele o azyl ale není možné, hodnotí expert Eberle

Číst článek

Venkovské a maloměstské oblasti ve východním Německu se vylidňováním zároveň i radikalizují.

Přijde vládní výplach?

Víkendový výsledek voleb v Sasku a Durynsku bude s největší pravděpodobností neradostný pro všechny tři strany současné spolkové vlády Olafa Scholze (SPD).

„Vládní SPD, Zelení a FDP dopadnou velmi velmi špatně. FDP se pravděpodobně nedostane přes pět procent, Zelení budou rádi, pokud tuto hranici přelezou, a možná vypadne i SPD, což se ještě nikdy historicky nestalo,“ přiblížil pro Český rozhlas Plus Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů a Vysoké školy ekonomické.

Scholzův kabinet je velmi nepopulární, což úbytkem své podpory odnáší všechny tři strany. „Spolupráce v koalici je namáhavá,“ přiznal v nedávném rozhovoru kancléř. „Současná vláda je přechodná,“ zmínil zase spolupředseda Zelených Omid Nouripour, který poukázal na dlouhodobé vnitřní spory a značnou neoblíbenost kabinetu.

Migrace i válka posilují AfD

Německo zůstává jednou z nejbezpečnějších zemí světa, byť se kriminalita zvyšuje a zvláště po nedávném útoku v západoněmeckém Solingenu se otázka bezpečnosti dostává do naprostého popředí témat, kterým voliči přikládají největší důraz.

Alternativa pro Německo posiluje. Přihlíží tomu ‚jejich člověk‘ Klaus, voličům nevadí posun do extrému

Číst článek

Kancléř v reakci na to slíbil urychlení deportací, kterých od loňska přibylo o třetinu a vláda připravuje i zpřísnění zbraňové legislativy, například omezení maximální délky nožů nebo posílení namátkových kontrol.

Spojováním migrace se zhoršením bezpečnostní situace v zemi dlouhodobě boduje krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), mnohem tvrdší rétoriku ale čím dál častěji přijímají i mainstreamové strany, například opoziční křesťanskodemokratická CDU.

„Když se řeší migrace, bezpečnost, obecně národně orientovaná témata, tak posilují ti, kteří zastávají tu nejsilnější pozici,“ upozorňuje Eberle s tím, že právě nejradikálnější AfD má nakročeno k vítězství v Durynsku a jen o málo slabší výsledek očekává v Sasku a Braniborsku.

AfD se netají touhou konečně se dostat k moci alespoň na zemské úrovni, všechny ostatní strany s ní ale odmítají spolupracovat, označují ji za krajně pravicovou a extremistickou. „Chceme vládnout. Nejprve na východě, potom na západě a nakonec i na spolkové úrovni,“ prohlásil nedávno spolupředseda AfD Tino Chrupalla.

Durynský lídr AfD nevylučuje hraniční kontroly v tomto regionu. Požaduje změnu v migrační politice

Číst článek

Popularitu AfD výrazně nesrazily ani velké skandály, které ji letos postihly. Ať už šlo o tajné schůzky, kde se plánovaly deportace Němců se zahraničním původem, nebo problémy jejich kandidátů do eurovoleb. Lídr Maximilian Krah je v Evropském parlamentu odstavený i kvůli zlehčování zločinů nacistických jednotek SS, jeho asistent je podezřelý ze špionáže pro Čínu a sám Krah i dvojka na kandidátce Petr Bystroň zase z přijímání úplatků od Rusů.

Populární premiér z CDU

V průmyslovém Sasku se v neděli čeká těsný souboj mezi AfD a CDU, která v Sasku vládne od roku 1990. Obě strany mají v průzkumech přes 30 procent.

„Saská CDU z průzkumů vychází jako velmi kompetentní a její spolkový premiér Michael Kretschmer je mnohem populárnější než lídři AfD,“ upozorňuje Eberle.

V sousedním Durynsku je tamní buňka AfD vůbec nejradikálnější. Vede ji Björn Höcke, který byl v nedávné době dvakrát odsouzen za to, že na veřejnosti používal nacistické slogany.

Kvůli svým aktivitám je AfD navíc v hledáčku spolkové kontrarozvědky. Durynská i saská tajná služba ji dokonce označují za stranu s prokazatelně extremistickými snahami.

„AfD v Durynsku rozhodně v zemské vládě nebude, ale její silné postavení ostatním aktérům velmi komplikuje skládání koalice. Jde o to, kdo bude druhý na pásce,“ vysvětlil Eberle.

V posledních sondážích se AfD pohybuje kolem 30 procent, druhá CDU má kolem 22 procent.

Wagenknechtová chce do vlády

Do německé stranické politiky je třeba začít napevno počítat i se stále ještě novou stranu Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW).

Dlouholetá politička postkomunistické Die Linke ze strany po dlouhých názorových rozepřích odešla a její nová partaj má nakročeno k úspěchům právě převážně na východě Německa.

Rudý hadr na rozjetou AfD. Proč by německou krajní pravici mělo děsit jméno Sahry Wagenknechtové

Číst článek

„BSW není krajní levicí, je to ideologický mix. Na jednu stranu je velmi nalevo v socioekonomických tématech, ale je i velmi silně napravo v národně konzervativních pozicích – v migraci či hodnotových otázkách,“ popisuje Eberle.

Právě v otázkách, které hýbou dnešním Německem a stojí za nárůstem AfD, říká Wagenknechtová to samé, co pravicoví radikálové, komunikuje to však jinou formou. „Nekoketuje s krajní pravicí, nemá kolem sebe lidi, kteří se fotí v nacistických uniformách nebo plánují odsun migrantů z Německa,“ naznačuje odborník na Německo hlavní rozdíl mezi BSW a AfD.

Jak na zemské, tak na spolkové úrovni tak BSW začíná zamotávat koaliční matematiku. Zvláště ve východoněmeckých spolkových zemích budou středové strany dost možná muset přemýšlet i nad spoluprací právě s Wagenknechtovou. A ta vyhlašuje, že chce vládnout.

„BSW má velkou šanci vládnout. Jejím hlavním cílem jsou velké spolkové volby v příštím roce, ale může se stát, že v Durynsku i Sasku to bez nich nepůjde,“ potvrzuje Eberle.

Skvělá řečnice a dle nedávného průzkumu i v současnosti třetí nejpopulárnější německá politička se snaží vykreslovat se jako zastánkyně obyčejných lidí, přičemž jejím oblíbeným rétorickým cílem jsou „salónní levičáci“. Kromě své bývalé strany Die Linke a sociálních demokratů z SPD se tak hodně opírá do Zelených. Tyto výpady jí vynesly sympatie krajní pravice.

„Mluvíme stejnou řečí, přidej se k nám,“ vyzval ji na loňském mítinku v Drážďanech šéf durynské AfD Höcke.

Přímou spolupráci s AfD ale Wagenknechtová stejně jako všechny ostatní strany vylučuje, jednotlivou kooperaci při prosazování jednotlivých „smysluplných“ zákonů však nikoliv.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme