Scholzova SPD utrpěla v Severním Porýní-Vestfálsku historickou porážku. Konzervativci a Zelení slavili

Německo má za sebou druhé nejdůležitější volby po těch parlamentních. V neděli se rozhodovalo o vládě v Severním Porýní-Vestfálsku, kde žije na 18 milionů lidí. Sociální demokraté Olafa Scholze utrpěli historickou porážku. Regionu tak nejspíš dál povládnou konzervativci.

Od stálého zpravodaje Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební lídr CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Hendrik Wüst se raduje z vítězství své strany

Volební lídr CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Hendrik Wüst se raduje z vítězství své strany | Foto: Leon Kuegeler | Zdroj: Reuters

„Udělám všechno pro to, aby země touhle těžkou dobou prošla co nejklidněji a mohla se spolehnout na svou vládu. Věřím, že náš kraj všechny ty výzvy budoucnosti zvládne,“ prohlásil dosavadní premiér a volební lídr CDU Hendrik Wüst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německo má za sebou druhé nejdůležitější volby po těch parlamentních. Natáčel zpravodaj Václav Jabůrek

Výsledek předčil očekávání, dlouho to vypadalo na těsný souboj se sociálními demokraty. CDU ale nakonec získala přes 35 procent hlasů, zatímco SPD se musela spokojit s méně než třiceti.

Její šéf Lars Klingbeil proto neskrýval zklamání: „SPD nedosáhla na výsledek, za který jsme společně bojovali. Ale dopadlo to tak, jak to posledních pár dní předpovídaly průzkumy.“

Politolog Frank Decker varuje, že ve volbách šlo hlavně o regionální témata – ať už problémy s přetíženou dopravou, nebo se školstvím. Výsledek ale může mít dopad i na vrcholnou politiku.

„V SPD pochopitelně začne debata, protože zhoršující se výsledky sociálních demokratů jdou ruku v ruce s posilováním strany Zelených. Obojí spolu souvisí. Zeleným pomáhá nejen to, že v klimatické politice působí důvěryhodněji, ale svým způsobem i válka na Ukrajině - protože ta jim dala za pravdu,“ vysvětluje pro Radiožurnál Decker.

„Zelení už dávno říkali, že se nemá stavět plynovod Nord Stream 2, že se má skončit s fosilními palivy a že Německo musí přehodnotit svou pozici vůči Rusku. Teď jim to pomáhá a se svou zahraniční politikou, založenou na hodnotách, začali bodovat,“ doplňuje politolog.

Dokládají to i průzkumy oblíbenosti. Ve všech vedou ministři Zelených – ať už Robert Habeck z resortu hospodářství, anebo šéfka diplomacie Annalena Baerbocková. Ze samotného kancléře jsou Němci spíše rozpačití.

„Olaf Scholz sliboval, že převezme vůdčí roli. Ale moc to neplní. Zatím působí jako slabý kancléř – hlavně ve srovnání s Angelou Merkelovou. Byl tu jeden krátký moment, hned po začátku války na Ukrajině, kdy pronesl historickou řeč v parlamentu a obrannou politiku otočil doslova o 180 stupňů. Nějakou dobu pak působil suverénně, ale tenhle obraz se už postupně vypařil. I když přiznejme, že řídí složitou koalici, kterou musí držet pohromadě,“ přibližuje Decker.

Katastrofální porážka pro FDP

Ještě hůř než SPD dopadli liberálové, kteří doteď seděli jak v regionální vládě v Porýní, tak i v kabinetu Olafa Scholze. V neděli spadli k hranici potřebných pěti procent hlasů. Předseda FDP a zároveň spolkový ministr financí Christian Lindner připustil, že takový výsledek opravdu nečekal.

2:45

Německo bylo naivní, když udržovalo vstřícné vztahy s Ruskem, míní šéf největší frakce europarlamentu

Číst článek

„Samozřejmě jsme doufali, že i svobodní demokraté budou těžit z toho, jak se největšímu regionu Německa doteď vládlo. Ale nestalo se to. Neprofitovali jsme z toho, že jsme pět let spolurozhodovali o tom, jak tu zemi zlepšit. Nedá se to říct jinak – tentokrát jsme utrpěli katastrofální porážku,“ zhodnotil.

Podle politologa Deckera je oblíbenost CDU v jedné věci paradoxní. Severnímu Porýní-Vestfálsku vládne pět let a řadu slibů nedodržela. A to v oblastech, které byly i v letošní kampani zásadní.

„Velkým tématem je doprava. To můžu i já coby občan potvrdit. Když si na jihu Kolína nad Rýnem objednáte řemeslníka, tak víte naprosto jistě, že dorazí o hodinu později, protože se zasekne v zácpě. Tady je to notorický problém. CDU už před pěti lety slibovala nápravu, ale zrovna v tomhle nic moc neudělala. A ještě horší je to ve školství,“ míní politolog.

Závěr kampaně už ale ovládly jiné otázky. Staré problémy zastínila vysoká inflace a obavy z budoucnosti energetiky.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme