Vítěz voleb voleb v Sasku a Durynsku? Alternativa pro Německo. Nikdo s ní ale nechce do vlády
V Německu poprvé od konce druhé světové války výrazně uspěly strany, které se hlásí k nacionalismu. Alternativa pro Německo (AfD) vyhrála regionální volby v Durynsku a nebývale silný mandát získala také v Sasku. Potvrdila tak, že na východě země posiluje. Ale i tak se jí pravděpodobně nepovede sestavit vládu v ani jedné ze spolkových zemí. Ostatní strany totiž s AfD vyloučily spolupráci hned po volbách.
Alternativa pro Německo těsně zvítězila v Durynsku, kde porazila konzervativní CDU. Ta si s ní ale prohodila místa v Sasku, kde vyhrála o dvě desetiny procenta.
I když AfD získala přes 30 procent v Durynsku i Sasku, není moc pravděpodobné, že by vládla alespoň v jednom z regionů. Stále totiž potřebuje k sestavení koalice někoho dalšího a všechny ostatní strany s nimi odmítly spolupracovat. Obě buňky totiž kontrarozvědka označuje za jednoznačně extremistické.
V Sasku a Durynsku skončily zemské volby. Podle prognóz zvítězila AfD, vládní strany propadly
Číst článek
O sestavení vlády se tak v obou zemích chtějí pokusit konzervativci. CDU se ale s možnými partnery rozchází někdy i v zásadních otázkách. Rozhodující slovo může mít tedy uskupení kolem krajně levicové političky Sahry Wagenknechtové (BSW).
I když BSW vzniklo teprve letos, v obou regionech skončilo třetí a s náskokem předběhlo všechny strany ze spolkové vládní koalice. Liberálové dosáhli na zhruba procento, Zelení se do spolkového parlamentu dostali pouze v Sasku a sociální demokraté získali v Durynsku šest a v Sasku sedm procent.
Nejtěžší vyjednávání bude v Durynsku. Tam totiž CDU může většinovou vládu sestavit, jen pokud do ní přizve AfD nebo Die Linke, kterou řídí dosavadní regionální premiér Bodo Ramelow. Konzervativci s touto levicovou stranou ale nechtějí spolupracovat už z principu.
Témata voleb
Hlavními tématy voleb byly kromě sociálních otázek migrace a zločinnost, o které se lidé zajímali ještě více po nedávném atentátu v Solingenu. Na výsledcích se ale podepsala také nespokojenost s centrální vládou Olafa Scholze a zklamání z vývoje po pádu komunismu.
Volby ve východním Německu: o moc se hlásí krajně pravicová AfD i radikálka Wagenknechtová
Číst článek
Volební účast byla také mimořádně vysoká. V obou regionech se pohybovala kolem 73 procent oprávněných voličů a v podstatě každý druhý člověk volil stranu, která kritizuje současný systém. Ať už jde o AfD, Spolek Sahry Wagenknechtové nebo Die Linke.
Durynskou část AfD vede Björn Höcke. Ten platí za člena radikálnějšího křídla strany a soud ho už dvakrát usvědčil z používání nacistické rétoriky. I proto je skoro vyloučené, že by v Durynsku mohl vládnout. Po uzavření volebních místností se proti němu totiž vymezili zástupci všech stran, které se do zemského parlamentu dostaly.
Podle Höckeho tím porušují demokracii, protož lidé prý ve volbách jednoznačně ukázali, že chtějí změnu a AfD by se tak měla pustit k moci.
Poučení pro vládu
Oba předsedové AfD považují výsledek za jednoznačný úspěch a spokojená je také Sahra Wagenknechtová, ale i generální tajemník CDU Carsten Linnemann, který označil konzervativce za poslední velké hnutí, které umí vzdorovat AfD na východě Německa.
Durynský lídr AfD nevylučuje hraniční kontroly v tomto regionu. Požaduje změnu v migrační politice
Číst článek
Ze zbytku stran ale zní sebekritika a zklamání, ať už je to sociální demokracie, která se sice v obou regionálních parlamentech udrží, ale opět ztratila další část voličů. Předseda Zelených Omid Nouripour připustil, že ke špatnému volebnímu výsledku určitě přispěly i problémy uvnitř Scholzovy vlády.
Šéf liberálů a zároveň ministr financí spolkové vlády Christian Lindner označuje včerejší čísla za bolestná, FDP nedosáhla ani dvou procent, ale podle Lindnera mají důvod k zamyšlení i všechny ostatní demokratické strany.
Kancelář Olaf Scholz je teď nabádá, aby hlavně v obou regionech postavili vlády bez Alternativy pro Německo.
Z povolebních průzkumů vyplývá také to, že se změnila skladba voličů AfD. Zatímco dříve těžila hlavně z protestních hlasů, nyní ji velká část lidí volila z přesvědčení.