Britská policie začala se zatýkáním uprchlíků pro deportaci do Rwandy. Vyváděla je z domů v poutech

Britská policie ve středu začala se zadržováním migrantů, kteří do Británie přišli nelegálně a byli vybráni do první vlny deportací do Rwandy. Informují o tom média s odvoláním na prohlášení ministerstva vnitra. Konzervativci pod vedením premiéra Rishiho Sunaka v dubnu přijali kontroverzní zákon, který tento proces umožňuje.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti vystupují z plavidla britských pohraničních sil při příjezdu do přístavu Dover v britském Doveru, 29. dubna 2024

Migranti vystupují z plavidla britských pohraničních sil při příjezdu do přístavu Dover v britském Doveru, 29. dubna 2024 | Foto: Chris J Ratcliffe | Zdroj: Reuters

Ministerstvo vnitra ve středu zveřejnilo video, na němž policisté vstupují do domů, vyvádějí z nich lidi v poutech a nakládají je do zadní části zabezpečené policejní dodávky.

První letadla s migranty z Británie do Rwandy mají podle Sunaka odletět na přelomu července a srpna a od léta má tento přesun fungovat pravidelně.

Schválený zákon umožňuje deportační proces napadnout u soudu v případě, že dotyčnému hrozí „skutečné, bezprostřední a předvídatelné riziko vážné a nevratné újmy v případě přemístění do Rwandy“.

Roste napětí mezi Británií a Irskem kvůli nelegální migraci. Lidé se obávají deportací do Rwandy

Číst článek

Podle britských médií lze očekávat, že vláda se bude muset potýkat se žalobami podanými jménem jednotlivých migrantů u Evropského soudu pro lidská práva. Soud dohlíží na dodržování Evropské úmluvy o lidských právech, která upravuje mimo jiné právní postavení uprchlíků.

Ministr vnitra James Cleverly po schválení normy uvedl, že zákon zachová právo žádat o azyl. Jeho úřad však již identifikoval skupinu migrantů, jejichž nároky jsou podle něj právně neodůvodnitelné, a chystá její deportaci.

Stínová ministryně vnitra Yvette Cooperová plán označila za „neobyčejně drahý trik“. Vláda podle serveru Independent již na program vyčlenila 290 milionů liber (8,5 miliardy korun) a dalších 100 milionů (téměř 3 miliardy korun) na něj vydá během příštích dvou let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme