Oddělení dětí od rodin nebo násilný přesun obyvatel. Amnesty popisuje svědectví ukrajinských obyvatel
Ruský režim násilně deportoval obyvatele z anektovaných území na Ukrajině, uvádí nová zpráva organizace Amnesty International. Její pracovníci vyslechli svědectví 88 ukrajinských obyvatel. Násilnou deportaci lze podle organizace považovat za válečný zločin a zločin proti lidskosti. Rusko oddělovalo ukrajinské děti a lidi z ohrožených skupin od doprovodu, dopouštělo se mučení nebo násilného zadržování ukrajinských obyvatel, konstatuje zpráva.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se Putinův režim dopustil okupace, násilností proti ukrajinskému obyvatelstvu, nelegální anexe cizího území i nuceného přesouvání obyvatel. Lidi z Ukrajiny deportovali okupanti přímo do Ruska nebo do dále Ruskem ovládaných území, upozornila Amnesty International.
„Ruské síly od začátku války napadají a zabíjejí civilisty, ničí bezpočet životů a dopouští se násilného rozervání rodin. Neušetřily dokonce ani děti. Všichni, které Putinův režim násilně přesunul a doposud protiprávně zadržuje, musí mít možnost odejít. Lidé zodpovědní za spáchání těchto zločinů musí být hnáni k odpovědnosti,“ prohlásila generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamardová.
Také podotkla, že děti zadržované v Rusku se musí vrátit ke svým rodinám a ruský režim musí usnadnit jejich návrat do oblastí kontrolovaných ukrajinskou vládou.
Ukrajinští civilisté, kteří, ať už dobrovolně, či nedobrovolně, odcházeli do Ruska, jím okupovaných území či do třetích zemí, museli projít takzvaným procesem filtrace. Při tomto procesu je Rusové mučili, svévolně zadržovali, odpírali jim vodu, jídlo, léky, ale také násilně oddělovali děti od jejich rodin. Tímto jednáním režim porušil mezinárodní humanitární právo, popisuje Amnesty International.
Prohlídky do naha
Při přechodu na zmíněná území museli lidé také podstoupit hrubou detekční prověrku, píše ve zprávě organizace. Vojáci lidem snímali otisky prstů, prohledávali jim telefony, dlouze je vyslýchali nebo je nutili se svlékat. Jak uvádí zpráva, tímto zacházením Rusko porušilo jejich právo na soukromí a osobní integritu.
Svědectví o násilném přesunu podalo organizaci 88 lidí, kteří ruskou okupaci zažili a se kterými organizace mluvila. Polovina z nich je z Mariupolu, který ruská armáda okupuje od dubna letošního roku.
„Odhadujeme, že jde o masový problém. Mohli jsme mluvit pouze s lidmi, kteří mohli z ruských území odejít, ale bohužel řada z nich tu možnost nemá. Ať už jsou to děti, senioři, nebo lidé se zdravotním postižením, kteří mají omezené možnosti, jak Rusko opustit,“ uvedla pro Český rozhlas Plus ředitelka české pobočky Amnesty International Linda Sokačová.
Když na ukrajinská území dorazila ruská vojska, lidé „dostali na výběr“. Buď mohli odejít do Ruska, nebo do Ruskem kontrolované samozvané Doněcké lidové republiky. Ti, kteří neprchli před příchodem ruské armády, se na západ již nedostali.
Třiatřicetiletá Milena popsala, jak ji i její rodině ruský voják zabránil uprchnout na území, které kontrovala Ukrajina. Rodina se týdny skrývala v domě v západní části Mariupolu. Poté, co dům zničilo bombardování, se rodina rozhodla uprchnout. „Ptali jsme se na otázky ohledně evakuace, (ruský) voják nás ale přerušil a řekl, že když neodjedeme do Doněcka, zůstaneme tady navždy,“ popsala Milena pro Amnesty.
Světoví právníci: Putinovy válečné zločiny se mají soudit v Kyjevě. Mezinárodní tribunál nedává smysl
Číst článek
Podle zpráv BBC Rusko vytvořilo několik center pro dočasné ubytování Ukrajinců. Na vybudování těchto zařízení dalo Rusko v období od února do srpna 2022 přes tři miliardy rublů (více než miliarda korun).
Ohrožené skupiny
Organizace informuje i o případech, kdy režim Vladimira Putina nutil odejít do Doněcka nejenom děti, ale i lidi s postižením nebo seniory bez doprovodu. V některých případech už tito lidé byli skoro na územích pod ukrajinskou kontrolou, ruští vojáci je ale těsně předtím zastavili a „přesměrovali“ na východ Ukrajiny.
Na konci března evakuovali z Mariupolu 92 lidí z domova důchodců a zařízení pro lidi s postižením. Převezli je do kempu, ze kterého je měli dále evakuovat na bezpečnější území. Poté ale přijeli na místo úředníci z Doněcka, kteří nařídili lidem nastoupit do jejich autobusu, vzali jim pasy a odvezli je na své území. Jsou pravděpodobně dodnes v Doněcku.
Amnesty popisuje i případy, kdy jsou lidé z ohrožených skupin umisťováni do zařízení v Rusku. Režim pro ně také zjednodušil proces získání ruského občanství. To také usnadňuje adopci ukrajinských dětí ruskými rodinami, což je, jak uvádí organizace, v rozporu s mezinárodním právem. Podle zprávy ruský režim již přesunul přes dva tisíce sirotků z Ukrajiny do Ruska.
„Ruský režim zjednodušil systém adopce oddělených dětí nebo sirotků. To poukazuje na systémové kroky, kterými se kremelský režim snaží negativně ovlivňovat životy ukrajinského obyvatelstva,“ prohlásila Sokačová.
Ředitelka české pobočky Amnesty International uvedla, že Putinův režim celkově zjednodušil podmínky pro získání ruského občanství. Nelze nyní říct, že je k tomu nutí, ale například děti nemají zkušenosti a nejsou schopny o sobě samy rozhodovat.
Zpráva popisuje případ jedenáctiletého chlapce, kterého během „filtrace“ odebrali od jeho matky a násilně přesunuli do Doněcka. „Vzali moji mámu do jiného stanu a vyslýchali ji. Řekli mi, že už ji nikdy neuvidím. Byl jsem v šoku. Neřekli mi, co s ní chtějí dělat. Od té doby jsem ji neviděl, ani o ní neslyšel,“ uvedl chlapec.
Chlapec byl převezen do nemocnice v Doněcku, kde se později setkal se svou babičkou. Ta se o skutečnosti, že je chlapec v nemocnici, dozvěděla přes facebookovou stránku.
Svévolné zadržování a mučení
Zpráva popisuje několik případů, kdy byli ukrajinští obyvatelé zadrženi, například když se snažili dostat při okupaci Mariupolu do bezpečí, a odvezení do ruských detenčních center.
Deportace ukrajinských dětí. Ruské rodiny se z nich snaží vytvořit ‚loajální Rusy‘
Číst článek
Dvacetiletý student z Ázerbájdžánu Husajn Amnesty popsal, že ho ruští vojáci zadrželi s několika dalšími nedaleko Mariupolu. Drželi ho téměř měsíc, kdy ho opakovaně mučili a vyhrožovali mu smrtí. „Dali mi dráty na prsty u nohou a pouštěli do mě elektrošoky. Když jsem omdlel, polili mě studenou vodou. Když jsem se podíval na svoje chodidla, tekla z nich krev,“ řekl student, kterého takto mučili téměř denně po celý měsíc jeho zadržení.
Zpráva informuje i o lidech z Charkova, Chersonu, Záporoží nebo Luhanska, kteří utekli právě kvůli obavám z násilného zadržení nebo deportace.
Zadržení a mučení ruskými vojáky popsal i sedmnáctiletý chlapec z Izjumu v Charkovské oblasti, který před příchodem Rusů do města pomáhal ukrajinské armádě. „Mlátili mě zezadu do kolen a pořád se mě ptali, kde schovávám zbraň. Chtěli mě postavit, ale já se neudržel na nohou. Jeden z nich mě držel, zatímco druhý mě pěstí několikrát praštil do ledvin. Bolestí jsem se počůral. Ještě měsíc potom jsem močil krev,“ popsal Amnesty International chlapec.
Podle Sokačové organizace poskytne všechny shromážděné materiály pro případné vyšetřování. Amnesty International apeluje na odpovědné úřady, aby kroky Ruska vyšetřily. Zároveň požadují, aby v Rusku působila nezávislá organizace třetí strana, která bude pomáhat především ohroženým skupinám.