Mezinárodní trestní soud ve středu uvedl, že požádal italské úřady o vysvětlení jejich postupu. Libyjec byl podle italských médií propuštěn kvůli procesní chybě.
K soudu se dostal jen omezený počet případů válečných zločinů v bývalé Jugoslávii, říká s hořkostí v hlase Serge Brammertz hlavní žalobce Mezinárodního reziduálního mechanismu pro trestní tribunály.
Vojenský soud případ na žádost prokurátora projednával za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením veřejnosti. Předpokládalo se, že k vojáci vraždu spáchali, aby se dostali k vodce zakázané v oblasti bojů.
The New York Times popsaly tři případy, kdy jednotka dobrovolníků bojujících za Ukrajinu zabila tři ruské bojovníky, kteří byli zranění a prosili o pomoc.
„V severní části Vovčansku, kde se bojuje, berou ruští vojáci civilisty do zajetí,“ napsal na platformě Telegram ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.
V knize Naše těla, jejich bojiště vypráví oceňovaná britská reportérka Christina Lamb příběhy hrůzy, utrpení i hrdinství. Upozorňuje přitom na často opomíjený, ale o to strašnější aspekt války.
Česko podporuje zřízení tribunálu, jenž by soudil zločiny páchané na Ukrajině. Proces ale uváznul ve spletitých právnických diskusích, přibližuje pro iROZHLAS.cz René Miko, zástupce u haagského soudu.
Oddíly verbovaly malé chlapce, které využívaly jako vojáky, a také dívky coby sexuální otrokyně. Jeden z unesených dětských vojáků vypovídal u soudu, že byl milicemi donucen zastřelit vlastní sestru.
Na černé listině je plukovník Omurbekov, přezdívaný v médiích „řezník z Buči“, kvůli vraždění neozbrojených civilistů a voják Frolkin, obviněný ze zavraždění civilisty v Andrijivce.
„Máme za to, že nalézací soud se nevyrovnal se všemi aspekty případu,“ zdůvodnila usnesení předsedkyně senátu pražského městského soudu Hana Chaloupková.
„Podle dostupných zpráv z pásma Gazy je izraelská reakce naprosto disproporční a nezasahuje jen vojenské cíle. Bombardování Gazy je nejintenzivnější za celou dobu konfliktu,“ říká expert.
„Bomby padají všude. Lidé se evakuují z jednoho místa na druhé, nikdo pořádně neví, kde Izraelci udeří příště. Mimochodem, občas Izrael na některé oblasti útočí bez předchozího varování,“ přibližuje.
„Podle mezinárodního práva nemůžete zasahovat civilní cíle. Ano, Hamás toho využívá a skrývá se. Ovšem ani to neopravňuje Izrael k tomu, aby tyto cíle napadal. K tomu ale dochází,“ říká Záhora.
„Téma Ukrajiny je možná z evropského pohledu v tuto chvíli to nejviditelnější, protože je to konflikt, který se týká každého z nás,“ říká Bálek. Dodává ale, že se rada zabývá i situací jinde ve světě.
Po stažení ruských vojsk loni od Kyjeva se Buča stala symbolem zvěrstev spáchaných ruskou armádou na Ukrajině. Podle ukrajinských úřadů ve městě během ruské okupace přišlo o život více než 400.
Félicien Kabuga, který čelil obvinění z financování genocidy Tutsiů ve Rwandě v roce 1994, nemůže být souzen. Podle agentury AFP o tom rozhodl jeden z trestních soudů OSN se sídlem v Haagu.
Šapovalenka věznitelé bili. Jednou jej i bodli do nohy. Když spadl, skočili mu na hruď. Jindy mu stáhli čepici z očí, aby si sám připevnil dráty ke genitáliím.
Za veřejné schvalování válečných zločinů ve čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal jednatřicetiletého Jakuba Jaška půlroční podmínkou s odkladem na dva roky.
Opozice neuspěla s odvolání šéfky Poslanecké sněmovny Pekarové Adamové. Zákonodárci také jednali o vyslání vojenské policie k vyšetřování zločinů na Ukrajině nebo o ochraně oznamovatelů.
Podle obžaloby jsou Thaçi a jeho spolupracovníci zodpovědní za vraždy asi 100 civilistů, které členové povstalecké armády spáchali mezi březnem 1998 a zářím 1999.
Mezinárodní trestní soud žaluje Rusko za únos ukrajinských dětí a útoky civilní cíle. Informoval o tom The New York Times. Podle něj tribunál požádá o vydání zatykačů na několik osob.
Podle Rádia Svobodná Evropa se má jednat o Olgu Bykovskou z Orelské oblasti. Ta měla svého manžela Romana, který byl v té době jako voják na Ukrajině, povzbuzovat ke znásilňování místních žen.
Ruští okupanti nutili ukrajinské učitele v Chersonu vyučovat šestileté děti o nově vznikající unii Běloruska, Ruska a Ukrajiny, říká právnička Natalia Ochotnikova.