Demonstrantovi s nášivkou loga wagnerovců uložil soud podmínku, na rok nesmí do Prahy

Za veřejné schvalování válečných zločinů ve čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal jednatřicetiletého Jakuba Jaška půlroční podmínkou s odkladem na dva roky. Činu se muž podle obžaloby dopustil tím, že měl na sobě na březnové protivládní demonstraci v Praze nášivky s písmenem Z a logem ruské Wagnerovy skupiny. Jašek s obviněním nesouhlasí, uvedl, že odsuzuje válečné zločiny, „ať jsou páchány kýmkoliv“. Čtvrteční rozhodnutí není pravomocné.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Jašek

Jakub Jašek dostal půlroční podmínku za podporu válečných zločinů | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Na rok mu soud navíc zakázal pobyt na území Prahy, měl by také zaplatit 12 000 korun jako peněžitý trest. 

Stejný trest uložil muži v březnu trestním příkazem, Jašek proti němu ale podal odpor, musel proto případ projednat v hlavním líčení. Za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia mu hrozilo až tříleté vězení.

‚Přišel o několik prstů na noze, má rozlámanou ruku.‘ Na Ukrajině utrpěl zranění český dobrovolník

Číst článek

Kromě symbolu Wagnerovy skupiny měl na batohu taky nášivku s bílým písmenem Z v černém poli s bílým lemováním, což je považováno za symbol ruské invaze na Ukrajinu. Jeho záměrem bylo podle žalobkyně vyjádřit podporu ruskému napadení Ukrajiny.

Jašek s obviněním nesouhlasí. „Měl jsem za to, že svým jednáním neschvaluji žádné genocidium či zločiny páchané kdekoliv, kýmkoliv a na komkoliv,“ řekl soudu. Uvedl, že má mezi Ukrajinci mnoho přátel. Vycházel údajně zejména z informací na sociálních sítích.

Má za to, že ruská strana občany samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny chrání „před zločinným ukrajinským režimem“.

Válečné zločiny

Vyšetřovací komise OSN loni v září potvrdila, že ruská vojska na Ukrajině páchají válečné zločiny. Proto je nošení takových symbolů trestné. 

Žalobkyně v závěrečné řeči uvedla, že muž není souzen kvůli svému názoru na ruskou invazi, musel ale vědět, že symboly, které nosil, jsou vnímány jako symboly podporující agresi a s ní spojené válečné zločiny.

Upozornila také na to, že zmíněná symbolika nebyla trestná do doby, než Rusko Ukrajinu napadlo. Podle Jaškova obhájce šlo o politický projev, který byl vyjádřením k nastalé situaci a muž podle něj zločiny schvalovat nechtěl.

Kristýna Vašíčková, krp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme