V Haagu začne soud s bývalým prezidentem Kosova. Hashim Thaçi se měl dopustit zločinů proti lidskosti

V nizozemském Haagu v pondělí začne proces s někdejším kosovským prezidentem Hashimem Thaçim a dalšími třemi vedoucími představiteli bývalé Kosovské osvobozenské armády. Čelí obvinění, že se v době povstání za nezávislost na Srbsku dopustili válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Proces zřejmě potrvá roky.

Haag Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident Kosova Hashim Thaçi poprvé předstoupil před haagský zvláštní tribunál pro Kosovo

Bývalý prezident Kosova Hashim Thaçi poprvé předstoupil před haagský zvláštní tribunál pro Kosovo | Zdroj: Reuters

Bývalý politický šéf Kosovské osvobozenské armády (UÇK) Hashim Thaçi rezignoval na úřad kosovského prezidenta v listopadu 2020 poté, co se dozvěděl o svém formálním obvinění zvláštním tribunálem pro Kosovo v Haagu.

Nedlouho poté byl zatčen a přepraven do Nizozemska. Thaçi před soudem prohlásil, že obžaloba je nepodložená a že se cítí nevinný.

Srbský diplomatický souboj s nezávislostí Kosova. Nově ji přestalo uznávat Togo

Číst článek

Prokurátoři tribunálu spolu s Thaçim obvinili tři další někdejší vůdce UÇK – mluvčího organizace a později předsedu kosovského parlamentu Jakupa Krasniqiho, šéfa tajné služby uvnitř UÇK a později šéfa hlavní opoziční strany Kadriho Veseliho a také vojenského velitele a pozdějšího ministra pro veřejný pořádek Rexhepa Selimiho.

Stejně jako Thaçi byli v roce 2020 převezeni do haagské věznice.

Podle obžaloby jsou Thaçi a jeho spolupracovníci zodpovědní za vraždy asi 100 civilistů, které členové povstalecké armády spáchali mezi březnem 1998 a zářím 1999.

Prokuratura tvrdí, že obvinění nepodnikli žádné kroky, aby vraždám zabránili nebo potrestali pachatele, nebo se na zločinech sami přímo podíleli či k nim vydávali rozkazy.

Zastrašování a mučení

Obžaloba také konstatuje, že se čtveřice snažila získat kontrolu nad Kosovem mimo jiné nezákonným zastrašováním, mučením, násilím a odstraňováním nepohodlných osob. Pokud by soud shledal obviněné vinnými, hrozilo by jim až doživotní vězení.

Maďarsko by Putina kvůli zatykači nezadrželo. Neumožňují to naše zákony, tvrdí Orbánova kancelář

Číst článek

Zvláštní tribunál pro Kosovo byl po silném tlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Soudí bývalé velitele povstalecké UÇK, která bojovala za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo.

Je součástí kosovského soudnictví, ale z bezpečnostních důvodů sídlí v nizozemském Haagu, kde dříve působil také Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii. Členové tribunálu jsou zahraniční soudci.

Soudní případy u mezinárodních soudů jsou známé dlouhou dobou trvání. Předsedající soudce tribunálu pro Kosovo Charles Smith v březnu uvedl, že jen výslechy ohlášených 312 svědků v tomto případu mohou trvat i více než šest let.

UÇK v letech 1998 až 1999 bojovala proti režimu v Bělehradu s cílem dosáhnout nezávislosti Kosova na Srbsku. Válka si vyžádala až 13 000 mrtvých, z většiny kosovských Albánců.

Boje skončily po 78 dnech náletů NATO. Kosovo vyhlásilo samostatnost v roce 2008. Uznala ji doposud zhruba polovina členských států OSN, nikoliv však Srbsko a jeho spojenci v Radě bezpečnosti Rusko a Čína. Nezávislost neuznává také pět členských států Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme